Slovenija

Kaj z napravami, ki jih je med poplavami zalila voda?

Ljubljana, 14. 08. 2023 18.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Kaj storiti, če je bila naša elektronika med poplavami pod vodo? Agencija za komunikacijska omrežja in storitve republike Slovenije (AKOS) je objavila nasvete.

Poplavljena elektronika
Poplavljena elektronika FOTO: Profimedia

Akos opozarja, da so poplave, ki so prizadele Slovenijo, z blatom in muljem neprimerno bolj usodne in uničujoče za elektronske naprave, kot če jih zmoči zgolj dež, voda iz počenih cevi in padec v bazen. "Mulj v vodi namreč deluje kot abrazivno sredstvo, ali kot brusni papir, zato lahko mehansko močno poškoduje fine električne povezave na vezjih, pa tudi posamezne komponente. Ker je poplavna voda polna različnih mineralov, ti povzročijo kratke stike med samo poplavo. Ob sušenju pa se ti kristalizirajo in lahko s tem povzročajo kratke stike še naprej. Kristalizirani minerali nato povzročijo mehanske poškodbe na gibajočih se delih, torej motorjih, ležajih in podobno," so zapisali v sporočilu za javnost.

Za reševanje podatkov in pomembne vsebine svetujejo pomoč izkušenega specialista. So pa pri Akosu vseeno izdali priporočilo, kako ravnati, če se naprave odločite reševati sami. 

1. Če je možno, ne čakajte, da se mulj na napravi posuši.

2. Če je možno, odklopite morebitne akumulatorje ali baterije.

3. Napravo izpirajte v čim bolj čisti vodi, lahko v deževnici.

4. Razdrite napravo in izpirajte vsak del posebej.

5. Napravo oziroma posamezne dele izpirajte v destilirani vodi.

6. Napravo oziroma posamezne dele izpirajte v izopropanolu, čistilu za steklo in kovino, najboljše bi bilo z uporabo ultrazvočnega čistilca.  

7. Sušite res temeljito, najbolje več dni, priporočljivo s pomočjo silica gela, ki nase vleče vlago. Sušenje je možno tudi v pečici, a pri nizki temperaturi, to je do 40 stopinj Celzija,  s priprtimi vrati in vklopljenim ventilatorjem. Tudi, če sušite s pomočjo pečice, je naprave priporočljivo sušiti vsaj 24 ur.

8. Naprave ne vklapljajte, dokler ni zares osušena.

Dan solidarnosti
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
15. 08. 2023 13.14
+1
Prov okot prvo je potrebno ugotoviti ali je aparat v času poplave bil priključen na napajanje, ali je imel prikopljeno baterijo. Če je bilo sto je 90% verjetnosti, da je baterija preko prevodnosti vode uničila občuljive čipe in posledično je aparat za smeti. Če v njem ni bilo bateije je dobro, da se razdre d ovsakega vijaka in preveri ali je kje oksidiran in preveri ali je poškodovana glavna elektronika. Če gre za belo tehniko pa je poglavje spet drugo. TAm pa niaš kaj preiskušati, saj je voda prevodnik in če vključiš bo 100% počilo in nastala bo še večja škoda. Tukaj je najbolje, da se vse razdre in glavni deli pregledajo in očistijo, ter posušijo. Kjer pa so stikala pa je pset problem, ker stikala zalije voda in vlaga povzroča prevodnost in posledično meče ven varovalka, FIT stikalo in tukaj ni preiskupšanja ampak samo temljito čiščenje ali pa žal odpad. Stilako, katero je v vodi in da še ima oba kontakta tako fazo in ničlo bo voda povzročila kratek stik in bo počilo, da bo veselje. Če gledamo sušenje v pečici pa kdor to predlaga nima pošlihtanega vsega. NAmreč plastika ima taljenje na nižji vrednsoti, kot kovina. Plastika in temepratura ter prisotnost vode bodo samo povzročili paro in nebodo posušili elektronike. Če tiskana vezja sušiš v pečici lahko uničiš določene konetkorje, kateri so plastični in posledično spet povzročiš škodo. Če matične plošče sušiš v pečicah pa anstane drugi problem in to je, da se lahko cin začne topiti in nastane problem hladnega spoja, ker se je cin stopil in nastal je prekinitev kontakta.
Ramzess
15. 08. 2023 09.56
+0
V pečici ja, ne govorite takih zadev ljudem.
Darko32
15. 08. 2023 13.21
-1
Prijatu imaš prav. Sam sem za svojo dušo preverjal na starih komponetah in moram reči, da nastane problem, da lahko z tem uničiš konetorje, k iso plastični in posledično nebo delovalo 100%. Edina varjanta je, da izključiš vse baterije, BIOS in glavno baterijo, elektroniko vzameš ven in jo opereš. Potem pa TAKOJ na določeni temeraturi posušiš. Jaz sem recimo pred nekaj časa tako popravljal merilnik. Na LCD displeju je kazal nejasne številke. Ko si razdrl pa je na tiskanem vezju bila sled deformacije laka, kateri je povzročal stik med drugimi elementi. Namočil sem z razkužilom za roke in seveda izključil vse baterije. Potem pa pod pipo z vročo vodo spral in TAKOJ posušil PLošča je bila čista in MORA BITI ČISTO SUHA, brez sledi kapljic. Ko sem sestavil je ista naprava in display deloval brezhibno. Če bi sušil v pečici bi lahko prišlo do poškodbe katerega elementa. PREDVSEM kondenzatorjev.
Ramzess
15. 08. 2023 09.54
-1
Kaj pa o tem pravi bolj konkretna stroka?
kladivo
14. 08. 2023 19.52
+1
cisti alkohol izpodriva vlago in hitro klapi je pa pa res mulj (drek) treba prej oprat ce ni blo stika v vodi ugasena naprava 99 posto more delat
otki2012
14. 08. 2023 19.35
Riz menda tud pomaga, ker silico hela obicajno nimamo pri roki. Trdi diski so lahko problem.
detect
14. 08. 2023 19.22
+1
vse se da popravit če se hoče.
daiči
14. 08. 2023 18.47
+5
Ja kaj nek bi z takm napravam. Razšravfaš, spucaš s čisto vodo, posušiš, zasraufas nazaj skup. Če zalaufa spijes pivo, ce ne vrzes u smeti.
MucaNeGrize
14. 08. 2023 18.53
+3