
Akos opozarja, da so poplave, ki so prizadele Slovenijo, z blatom in muljem neprimerno bolj usodne in uničujoče za elektronske naprave, kot če jih zmoči zgolj dež, voda iz počenih cevi in padec v bazen. "Mulj v vodi namreč deluje kot abrazivno sredstvo, ali kot brusni papir, zato lahko mehansko močno poškoduje fine električne povezave na vezjih, pa tudi posamezne komponente. Ker je poplavna voda polna različnih mineralov, ti povzročijo kratke stike med samo poplavo. Ob sušenju pa se ti kristalizirajo in lahko s tem povzročajo kratke stike še naprej. Kristalizirani minerali nato povzročijo mehanske poškodbe na gibajočih se delih, torej motorjih, ležajih in podobno," so zapisali v sporočilu za javnost.
Za reševanje podatkov in pomembne vsebine svetujejo pomoč izkušenega specialista. So pa pri Akosu vseeno izdali priporočilo, kako ravnati, če se naprave odločite reševati sami.
1. Če je možno, ne čakajte, da se mulj na napravi posuši.
2. Če je možno, odklopite morebitne akumulatorje ali baterije.
3. Napravo izpirajte v čim bolj čisti vodi, lahko v deževnici.
4. Razdrite napravo in izpirajte vsak del posebej.
5. Napravo oziroma posamezne dele izpirajte v destilirani vodi.
6. Napravo oziroma posamezne dele izpirajte v izopropanolu, čistilu za steklo in kovino, najboljše bi bilo z uporabo ultrazvočnega čistilca.
7. Sušite res temeljito, najbolje več dni, priporočljivo s pomočjo silica gela, ki nase vleče vlago. Sušenje je možno tudi v pečici, a pri nizki temperaturi, to je do 40 stopinj Celzija, s priprtimi vrati in vklopljenim ventilatorjem. Tudi, če sušite s pomočjo pečice, je naprave priporočljivo sušiti vsaj 24 ur.
8. Naprave ne vklapljajte, dokler ni zares osušena.

KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.