Parlamentarna preiskovalna komisija o ozadju zadeve Patria je na današnji seji opravila prva zaslišanja. Na vprašanja predsednice komisije Eve Irgl je najprej odgovarjal član uprave družbe Viator & Vektor Ivan Prebil, ki je bil obenem tudi izvedenec v preiskovalni komisiji poslanca SD Milana M. Cvikla o nakupu oklepnikov 8 X 8 iz prejšnjega mandata.
Prebil je tako pojasnil, da je predsednika komisije Cvikla takrat opozoril na to, da je član uprave podjetja, katerega del je tudi Sistemska tehnika, torej družba, ki se je z Rotisom potegovala na razpisu za nakup oklepnikov. Kot je poudaril, je od vladne službe v tistem času pridobil dokument, ki mu je omogočil vpogled v dokumentacijo, zato se mu tudi pisanje izvedenskega mnenja ni zdelo nehigienično. Obenem je zatrdil, da je imel vpogled zgolj v komercialni del dokumentacije.

Irglova je sicer opozorila, da je sodeč po vsebini mnenja presojal tudi ekonomski vidik dokumentacije, a je Prebil odvrnil, da v njegovem izvedenskem mnenju ni bilo "nobenih nekorektnosti", saj je kot strokovnjak presojal le tehnični vidik. Poudaril je tudi, da se je to dogajalo dve leti po tistem, ko je bil posel z Rotisom že sklenjen, in ob tem zanikal, da bi sodeloval pri pripravi dokumentacije Sistemske tehnike za razpis.
Na poizvedovanje predsednice komisije je pojasnil, da je sicer zaprisežen sodni izvedenec za promet, njegovo ožje področje je raziskava prometnih nesreč. Je pa dodal, da se poklicno ukvarja s področjem vozil, saj je profesor na fakulteti za strojništvo, kjer se ukvarja s to problematiko.
Komisija je danes zaslišala tudi poslanca SDS Zvonka Černača, ki je v nagovoru članom komisije med drugim izpostavil, da je namen njegovega zaslišanja zgolj zavlačevanje parlamentarne preiskave. Na vprašanje predsednice komisije, ali je bil kakor koli povezan z nakupom Patrijinih oklepnikov, je odvrnil, da "ravno toliko kot bivši premier Janez Janša, torej nič". Ponovno je tudi zatrdil, da SDS od Patrie ne posredno in ne neposredno ni prejela nobenega denarja.
Poslanca Zares Tadeja Slapnika so med drugim zanimale donacije članstva SDS v času prejšnjega vladnega mandata. Černač je odvrnil, da stranka posluje transparentno. Ugibanja, da bi se denar razpršil med članstvo, je ocenil kot insinuacije in žalitev članstva ter volivcev SDS. "Kako ste lahko tako umazani," je vprašal.
Poslanka SD Melita Župevc je Černača povprašala po dokazih za njegove trditve, da je bila afera Patria izvožena v tujino. Po Černačevih besedah o tem govorijo dejstva in dokazi, ki so omenjeni tudi v odredbi za preiskavo. Vztrajal je tudi, da je pri izvedenskem mnenju Prebila šlo za konflikt interesov.
Člani komisije se bodo sestali tudi prihodnji teden, in to kar dvakrat. V torek so na zaslišanje povabljeni kriminalisti Igor Tofant, Hinko Privšek, Robert Mravljak, Nina Antolovič, Borut Selan in Davorin Hvalec. Na sejo prihodnji petek pa je med drugim kot priča vabljen nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos.
Se je pa na sojenje v zadevi Patria danes odzval Lovro Šturm iz Zbora za republiko. Začetek sojenja "ni samo nenavaden, lahko ga označimo tudi kot sramotnega za slovensko pravosodje, vzbuja pa tudi resne ustavnopravne pomisleke ob pogledu na razpravno dvorano in v njej natlačene navzoče. Obtoženim osebam je bila v pogojih, ki pomenijo ponižujoč poseg v polje njihove zasebnosti, ki mora biti zagotovljeno obtoženim tudi na sodni obravnavi, kršena ena temeljnih procesnih kazenskih človekovih pravic, to je možnost do učinkovite obrambe", je še dejal Šturm.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.