Podobno pronicljivo kot skoraj ponarodela izjava nekoč znanega politika Lojzeta Peterleta: "Če bo špičasto, bodo vile, če bo okroglo, bo pa lopata." Res, še Nostradamus se je v davnem 16. stoletju bolj potrudil in velikodušno napovedal različne strahote, da o babi Vangi sploh ne govorimo.
Umetna inteligenca je čaščena in hvaljena, hkrati zbuja ogromno strahov, klice k previdnosti, nadzoru in omejevanju, ker naj bi tako zelo oblikovala in vplivala na naša življenja. Kaj pa, če si predstavljamo, da so in bodo v resnici še vedno pomembne čisto druge stvari, kot so glasba, upor in verzi, ki te zadenejo v dušo?
'Panka nam man'ka'
V Cankarjevem domu so pred kratkim odprli razstavo fotografij iz obdobja panka v Sloveniji. Časa torej, ki je bil prelomen, ko je bilo konec neke dobe in se je svetlikala nova (med zelo pomembnimi kronisti tistega časa je tudi dolgoletni snemalec POP TV Siniša Lopojda).
Tovar'ši, jaz vam ne verjamem
Pank je bil upor proti sivini, apatiji in dolgčasu (pa simfo rocku). Hitro je postal še veliko več. Postal je glas generacije in glas ljudstva, vsaj enega dela.
"Če beremo med vrsticami, pridemo do spoznanja, da je bil pank v prvi vrsti lumenproletarsko gibanje, torej gibanje brez jasne razredne identitete, ki je bilo uperjeno proti splošni ideji establišmenta in elitizma, tudi elitizma, ki ga je gojil proletariat." (Munis Sinanović ob romanu Balkonci Esada Babačiča)
Pank podobe so podobe iz časa, ko je bila civilna družba izjemno aktivna. Ampak aktivna je tudi danes. Ne na takšen način, res glasen, in ne pljuva na primer po svoji publiki. Je bolj olikana, bolj dolgočasna vsekakor, ampak tudi bolj ciljna in razdelana in prav tako kot Glas ljudstva nastavlja ogledalo vladajočim. Če pogledamo nekaj poudarkov. Kaj so naredili, da bi ohranili kljub pomanjkljivostim izjemno dobrino, ki se je večina v resnici sploh ne zaveda, to je javno zdravstvo?
Pred časom sem v kolumni Matjaža Grudna brala zgodbo iz ZDA. O deklici, ki jo je bolel zob, starši pa niso imeli zavarovanja. Zobozdravnik ji je po zobu malo povrtal, vanj pa nato natlačil stiropor. Deklici so na koncu po strahovitem trpljenju morali amputirati čeljust.
Gre seveda za skrajen primer, vendar pa jih je na tej skali ogromno. To se moramo spomniti, ko bomo znova poslušali, kako je javno zdravstvo neučinkovito, v zasebnem je pa vse urejeno, vse gre kot po maslu in ni pijavk, ki se okoriščajo v javnem. Mimogrede, če se mi ob kom obrača želodec, to je čisto taka osebna izbira, je to ob 'profiterjih' v zdravstvu.
Proračunski denar za stanovanja
Premier Golob je spomladi prav v oddaji Preverjeno, v njeni posebni izdaji, na presenečenje vseh povedal, da nepremičninskega davka ne bo.
Vendar pa je vlada tukaj kar nekaj naredila: v proračunu za naslednji dve leti je 25 milijonov evrov za gradnjo neprofitnih stanovanj. To so prva proračunska sredstva za neprofitna stanovanja po dolgem času.
Okolje naše odločevalce briga približno toliko kot vse ostale, premalo
Zaveze vlade Pariškemu sporazumu so, hkrati pa so še vedno subvencije fosilnim gorivom, poleg tega naj bi subvencionirali tuje letalske prevoznike s 17 milijoni evrov.
Splošno vzdušje
Glas ljudstva poudarja odprto razpravo pri spremembi volilnega sistema in konsenz, ko gre za pomembna vprašanja. Pomembna je bila široka akcija osveščanja o nasilju nad ženskami. Poudariti je treba, da to niso samoumevne stvari.
Res je, da nikogar ne zanimajo nekatere teme, denimo pravice živali. Nasploh so na slabem glasu, kot neke ženske muhavosti. Grozljivo je, da se trpljenje živali izrablja za politično samopromocijo, da se zato brani tiste, ki za živali skrbijo slabo. Kmet, ki so mu odvzeli živino, tako brez težav v vseh medijih blati aktiviste, da jim gre za denar. Da pa bo vendarle malo bolje, če mu in verjetno mu jih tudi bodo vrnili, poskrbel za njih, ne zaradi živali, ampak da bodo tiste aktivistke zadovoljne.
'Pa kva pol, če nis'm Slovenc'
Zelo slabo je, ko gre za razmere v azilnem domu. Absolutno premalo je napora, ko gre za vprašanje migrantov, na vseh področjih. Slovenija si prizadeva v tem smislu ostati migrantom neprijetna država. Tudi nov migrantski zakon Evropske unije je v tem duhu.
Glas ljudstva je do vlade strog. Prav je tako, čeprav je včasih oportuno izpostaviti tudi dobre, pozitivne dosežke. Je pa vedno bilo tako, da si lahko najbolj jezen na tiste, ki so ti sicer blizu, pa potem ne izpolnijo vseh tvojih pričakovanj.
Leto volitev v Evropi in ZDA
V devetih evropskih državah bodo volitve, volili bodo tudi v Združenih državah Amerike.
Za nas bodo pomembne volitve v Evropski parlament. Leta 2019 so volitve določali okoljski, podnebni problemi. Zdaj, kljub vsemu, kar se v okolju dogaja, bodo, kot kaže, v ospredju druge stvari. Življenjski stroški, cene, različni domači problemi in varnost. Predvsem ta je v zadnjem času postala glavna beseda pri vsem, vse je povezano z njo – varnost prehrane, energetike, pred terorizmom, tujci in tako naprej. V Sloveniji se že veča število ljudi, ki se želijo oborožiti.
Ni več olepševanja, politična sredina postaja nezanimiva?
Janez Janša je za bruseljski portal Voice of Europe povedal, da bi se morala SDS bolj približati skrajno desnemu polu v Evropskem parlamentu, med njimi tudi skupini identitarcev, ki jo nekateri označujejo kot moderno obliko rasistične ideologije. Vse to se bo med predvolilno kampanjo zelo spretno prodajalo in zvenelo bo racionalno, pametno. Besedne zveze, podobni stavki, povsod bo splošno zavzemanje za dobrobit ljudi. Čeprav bo šlo v resnici za povsem različno vsebino.
Ob tem bo ocena, da imaš dve skrajnosti, levo in desno, nevarna. Enačiti vse, zamahniti z roko in se počutiti udobno nekje vmes. Ker se lahko zgodi, da kar naenkrat nisi več zaradi te ali one osebne okoliščine v domnevno varni sredini. To se je že dogajalo.
Državni ljubimci
Mi se bomo torej prihodnje mesece ubadali z različnimi ideološkimi pojmi in oznakami, v ozadju pa bo čakal kapital.
V Sloveniji bo pomembno, koliko bo vlada posegla v položaj lastnikov premoženja, davke, pravice delavce in to prelila v sredstva za javno zdravstvo in šolstvo.
Marko Crnkovič je v svoji kolumni zapisal, da imajo lastniki oziroma delodajalci pri nas izjemen talent za samopromocijo, znajo zelo lepo v javnosti jamrati in se predstavljati kot največje žrtve, ki si dividende trgajo od ust in ki jim mora država prav zvijati roke, da sprejmejo kakšno subvencijo.
To me je spomnilo na leto 2008, ko sta takratni ameriški finančni minister Paulsen in prvi zakladnik Bernanke menda na kolenih prosila devet največjih bankirjev, naj vendarle vzamejo 700 milijard evrov državne pomoči, ker bo sicer vse šlo k hudiču, tudi pokojnine milijonov Američanov, denar učiteljskih skladov in zavarovanja. Vseeno jim je bilo, prav vseeno.
Kapital je menda plaha ptica, ampak volivci smo tudi
V prihodnjih mesecih bo vse pomembno. Vsaka oblastnost in aroganca, nepremišljene in nagle poteze. Ne samo Glas ljudstva, vsi bomo pozorno gledali in poslušali. Potem pa bomo glasovali.
Če se vrnem k panku, eden verzov legendarne skupine Einsturzende Neubauten, ki sem si ga sposodila iz zapisa Mirjam Gostinčar:
"We didn't die. We're back with a different song. We didn't die, we're just singing a different song ..." ("Nismo umrli. Smo nazaj z drugačno pesmijo. Nismo umrli, samo pojemo drugo pesem ...")
Prvi in najbolj znan obraz panka pri nas in širše, Pero Lovšin, ki je v 80. prepeval "Janez, kranjski Janez, kam odhajaš danes, grem med partizane med junake zbrane", pa zdaj dela, kot je povedal za Objektiv, nov komad. Ima lep naslov, prav primeren za te dni: "Ko se veselje vrne med ljudi, so bogovi brez moči."
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.