Peklensko vroči dnevi in rekordno visoke temperature niso v breme samo ljudem, pač pa tudi živalim, ki – verjeli ali ne – še težje prenašajo vročino kot mi.
Vsako poletje vročina terja žrtve med psi, ki jih lastniki pustijo zaprte v pregretih avtomobilih. Spletna stran Pes, moj prijatelj je včeraj poročala o novem primeru, ko je brezvestni lastnik s Koroške sredi Ljubljane v avtomobilu na žgočem soncu pustil psa.
Psov nikoli ne puščajte v avtomobilih, tudi če so parkirani v senci in ste jim pustili odprto okno. Temperatura v avtomobilu se namreč lahko hitro dvigne nad 50 stopinj Celzija in že nekaj minut izpostavljenosti vročini je lahko za psa, zaprtega v avtomobilu, smrtno nevarno. Če je pes zaprt v avtomobilu ali privezan na soncu, lahko toplotni udar nastopi že v manj kot 15 minutah, opozarjajo na omenjeni spletni strani.
Znaki vročinskega udara so: prekomerno sopenje, prekomerno slinjenje, povečan srčni utrip, povišana temperatura, težave z dihanjem, dezorientacija, nemir, živo rdeč jezik, lepljiva slina, sivkaste dlesni, kolaps ali izguba zavesti. Pojavijo se lahko vsi hkrati ali pa le nekateri.
Če do tega pride, na Veterinarski upravi RS (Vurs) svetujejo, da moramo žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in jo ohlajati z vodo po vratu, prsih in trebuhu. Polivanje vsega telesa s hladno vodo ali celo potapljanje v vodo sta se po besedah veterinarjev izkazali za neprimerni metodi, saj se s tem lahko povzroči šok in celo smrt, še opozarjajo v društvu. Ko žival ohladimo, pa poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.
Kaj storiti, če opazimo psa v vročem avtomobilu?
Ste se tudi vi že znašli v situaciji, ko ste v zaprtem avtomobilu na soncu zagledali štirinožca? Ste se vprašali, kaj storiti? Razbiti okno? Poklicati policijo? Poskušati najti lastnika? Ker tovrstni ljudje znajo biti neprijazni, razbijanje avtomobilskega stekla pa tudi ni dovoljeno, je najbolje, da obvestite policijo, Vurs ali vam najbližje društvo proti mučenju živali.
Policija ima določena pooblastila v zvezi z Zakonom o zaščiti živali. Določbe, kdaj lahko ukrepa, so predvsem s področja zavarovanja nevarnih živali (npr. pes brez povodca). V zgornjem primeru pa policija na kraju dogodka ugotovi dejstva in okoliščine ter o tem obvesti pristojno veterinarsko inšpekcijo, saj je nadaljnji postopek v njihovi pristojnosti. Če pri postopku ugotovijo znake kaznivega dejanja mučenja živali, policija začne predkazenski postopek in o svojih ugotovitvah obvesti pristojno tožilstvo.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.