O obisku ruskega predsednika Vladimirja Putina v Sloveniji, kjer se je mudil na povabilo slovenskega predsednika Boruta Pahorja ob 100. obletnici postavitve Ruske kapelice pod Vršičem ter odkritju spomenika ruskim in sovjetskim vojakom na Žalah, ki so umrli v obeh svetovnih vojnah na ozemlju Slovenije, so obširno poročali tudi ruski pa tudi nekateri zahodni mediji.
V svojem poročanju o Putinovem obisku so večinoma izpostavili dogajanje pod Vršičem, kjer sta oba predsednika v pretežno pietetnem duhu nagovorila zbrane, prav tako pa so pisali o izjavah predsednikov na Brdu pri Kranju, in sicer po tem, ko sta se predsednika o drugih temah pogovarjala med vožnjo od kapelice do Žal ter med sprehodom po parku kompleksa na Brdu.
Časnik Kommersant pa je med drugim izpostavil Pahorjeve besede, ko je v soboto na Brdu izrazil željo, da bi Slovenija in Rusija, ki sta se spričo sankcij zaradi ukrajinske krize nekoliko oddaljili, potrudili z dialogom in po mirni poti umakniti "razloge, zaradi česar je prišlo do tega razpotja". Slovenski predsednik namreč meni, da "svobodoljuben svet potrebuje sodelovanje vseh, ki so potrebni za rešitev velikih problemov".
Časnik Rossijskaja gazeta pa je med drugim poročal o Pahorjevem zadovoljstvu, da se je Putin odzval njegovemu povabilu za udeležbo na pietetnih slovesnostih. Po Pahorjevem mnenju to ohranja slovensko-rusko prijateljstvo, kolikor je ta hip mogoče. "Slovenija potrebuje prijatelje in bi jih rada imela čim več," je njegove besede še povzel časnik Rossijskaja gazeta.
Ruska tiskovna agencija Ria novosti je poleg dogajanja ob Putinovem obisku v Sloveniji povzela tudi besede ruskega ministra za zveze in množične komunikacije Nikolaja Nikiforova. Ta je namreč komentiral odkritje spomenika na Žalah ter menil, da je državama uspelo izbrati zanimivo, nevtralno in pozitivno idejo o spomeniku ruskim in sovjetskim vojakom, ki so umrli v Sloveniji v obeh svetovnih vojnah.
Izpostavil je edinstvenost spomenika, ki je hkrati posvečen žrtvam obeh vojn ter dodal, da "gre verjetno za edini spomenik, ki je bil na območju Evrope postavljen po razpadu Sovjetske zveze. Kot vemo, vidimo v zadnjih letih v nasprotju pogosto skrunitve grobov in spomenikov," je pripomnil Nikiforov.
Ruska tiskovna agencija Tass je med drugim izpostavila Putinove besede, da Rusija in Slovenija delita stališče o nedopustnosti poskusov potvarjanja zgodovine ter da bosta skupaj delali na krepitvi varnosti v Evropi in svetu. Obenem niso pozabili na besede "Hvala, Slovenija", ki jih je ruski predsednik izrazil Sloveniji in generacijam Slovencev za ohranjanje spomina na ruske vojake, še navaja Tass, pa tudi številni drugi ruski mediji, ko denimo časnik Izvestija. Ta je sicer med drugim poročal o besedah Putina, ki je dejal, da je "zelo vesel, da je vnovič v prijazni Sloveniji, kjer goste iz Rusije vselej sprejmejo z iskrenim gostoljubjem".
Tass je prav tako ločeno objavila tudi izjavo predsednika republike Pahorja, ki se je zavzel za dialog z Rusijo, s katerim naj bi premagali razlike. Navedla je tudi, da sta Pahor in Putin po pogovorih na Brdu pri Kranju odšla na sprehod v park, kjer se je Putin leta 2001 prvič srečal s takratnim predsednikom ZDA Georgom Bushom.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.