V oddaji 24UR ZVEČER je o tem spregovoril državni sekretar Vojko Volk, ki je sodeloval pri izmenjavi, in kot je nedavno dejal, je med obveščevalci najtežje pridobiti zaupanje. A kaj ta izmenjava dejansko pomeni za Slovenijo?
"Od tega že veliko imamo," je komentiral Volk. "Slovenija je trenutno na svetovni sceni, dobiva odkrite pohvale od ameriškega predsednika Joeja Bidna in nemškega kanclerja Olafa Scholza." In kot je dejal Volk, je Biden skozi svoje besede, ko je dejal, kako pomembna sta zavezništvo in prijateljstvo, posredno dejansko povedal, da tudi tako velika država, kot so ZDA, ne more brez prijateljev, niti brez Slovenije.
Kot je dodal, smo v eni pozitivni stvari dokazali, da lahko sodelujemo na najvišji ravni z velesilami. "Ta primer kaže, da lahko tudi na drugih vsebinah vzpostavimo dialog, in prav bi bilo, da vzpostavimo tak dialog tudi z drugimi velesilami."
"To bi na koncu lahko pripeljalo do premirja med Ukrajino in Rusijo in bi namesto te vojne prišli v vojno z drugimi sredstvi, diplomatskimi," je bil jasen.
Pa smo res izmenjali zločince za nedolžne ljudi? Volk je bil glede tega odkrit, s to izmenjavo smo rešili nedolžna človeška življenja. "Človeka, ki je bil obsojen na smrt, ali pa dekle, Aleksandro Skočilenko, ki je bila obsojena na osem let zapora v kazenski koloniji, ker je v lokalni trgovini na policah puščala listke s protivojno vsebino. Če prispevaš k rešitvi takih ljudi, potem moralne dileme ne more biti."
V najtežjem položaju je bila zagotovo Nemčija, je prepričan Volk, ki je dala morilca, da so bili osvobojeni politični zaporniki. Slovenija pa je bila po njegovem mnenju v težkem položaju, ker smo imeli dva vohuna, ki smo jih predali, a v zameno nismo dobili nič. "Smo pa s tem izkazali veliko solidarnost in pripadnost zavezništvu, ki deluje skupaj in skupaj sprejema odločitve. S tem pa so tudi naši pripadniki Sove in vsi drugi, ki so sodelovali, dokazali, da lahko igrajo v prvi ligi."
Kakšna bo usoda izročenih zločincev?
Ti za Rusijo niso več uporabni, je pojasnil Volk. Vsi namreč, ki so bili zamenjani v takih odmevnih operacijah, še posebej tisti, ki so bili del programa "Ilegalni", kot je bila Anna Chapman, vsi dobijo državno odlikovanje, pomagajo jim pri iskanju služb, za misije pa so neuporabni. "Za njih dobro poskrbi mati Rusija, kot se reče," je pripomnil.
Za otroke ruskih vohunov, kot sta bila otroka Artjoma Dulceva in Ane Dulceve, bo malce težje, saj sploh nista vedela, da sta Rusa, rusko pa niti ne znata govoriti. A Slovenija je izjemno dobro poskrbela zanju, tu sta se počutila dobro, je dejal Volk. "Ko sta se združila s starši, je bila njuna sreča neizmerna, tu sta rada hodila v šolo, gre za prijetna otroka," je pojasnil. "Bo pa težava v tem, kako jima razložiti vse, ampak smo prepričani, da smo naredili vse po svojih najboljših močeh in da je bil to velik uspeh, ker gre za otroka, ki sta bila staršema predana v dobri formi in dobri mentalni kondiciji."
A Artjom in Ana sta bila zelo pomembna pripadnika ruske obveščevalne službe, je dejal Volk. Ustvarila sta si namreč dobro krinko, najprej v Argentini, kjer sta se jima rodila otroka, potem sta prišla v Slovenijo, kjer sta gradila veliko mrežo z velikimi sredstvi. "Bila sta izjemno šolana, še posebej Ana je bila velika specialistka."
Zagotovo gre za prva "takšna" vohuna, ki smo jih imeli v Sloveniji, je prepričan. "Vložek desetih let v tako narativo, da celo otroci ne vedo, da so Rusi, je precej velik."
"Za nekaj časa mislim, da Slovenija ne bo več zanimiva"
Rusija naj bi ocenila, da je Slovenija šibka zaveznica zveze Nato, cilj dveh vohunov je bil namreč tudi netenje razprave o izstopu iz zveze. Volk tega ni potrdil, je pa drugače to precej klasična zgodba, je pojasnil. "Obstajajo vohuni, ki pridejo neke informacije izvleč, in vohuni, ki informacije prinašajo, predvsem dezinformacije in propagando. In v tem drugem primeru so še posebej uspešni tam, kjer obstajajo neke simpatije do Rusije."
A Volk misli, da nekaj časa ne bomo več tako zanimivi, predvsem ker smo pozorni toliko, da se "prižigajo lučke, kadar koli se kaj takega zgodi". "Nivo sodelovanja, ki je bil zdaj vzpostavljen z nemško in ameriško obveščevalno agencijo, nam bo pomagal v prihodnje, predvsem pri miru na Balkanu, kjer lahko Slovenija tudi največ prispeva."
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.