
Festival medijske kulture in trendov Naprej/Forward, ki ga že drugo leto pripravlja Društvo novinarjev Slovenije (DNS) v sodelovanju s slovenskimi medijskimi hišami, se je zaključil.
Takšno ime so organizatorji festivala z Jernejem Verbičem na čelu izbrali zato, ker želijo postati regionalni, tudi mednarodni festival, in zato, "ker je forward tipka, ki jo elektronski mediji uporabljamo za hitro vrtenje naprej". Kot pravijo, so prepričani, da se je treba premakniti s starih vzorcev, okuženih s preteklostjo in predvsem polpreteklo zgodovino. Izpostavili so tudi, da so medijski modeli v krizi, a tuji primeri kažejo, da mediji še vedno lahko uspevajo in kakovostne vsebine še vedno lahko dobijo svoje mesto pred občinstvom.
Omenjeni festival se je tako v četrtek začel z razpravo o medijski beri, istega dne zvečer pa nadaljeval z Medijskim ogledalom, kjer je o tem, kako vidi delovanje medijev, spregovorilo medijsko občinstvo.
Petkov festivalski dan se je začel z okroglo mizo o poročevalski plati vojne v Siriji, nadaljeval s predavanjem o modelih čezmejnega novinarskega sodelovanja in predavanjem, kako razkrivati posle v davčnih oazah. Popoldne je beseda tekla o dobrih televizijskih zgodbah, MaryAnne Golon iz Washington Posta pa je sklenila z razpravo o pomenu fotografije v tem časopisu.
V soboto je bilo predavanje namenjeno temu, kako s propadom klasičnega novinarskega poročanja o EU narašča moč lobijev. Kasneje je beseda tekla o vprašanju, kako otrokom predstaviti najtežje teme. Popoldne je zaznamovala razprava o prihodnosti športnega novinarstva ter pogovor o ozadju pogovorne oddaje 8. kat, ki jo pripravlja hrvaška televizija. Udeleženci so lahko prisluhnili tudi predavanju Nicholasa Tsimpidasa, novinarja grške javne televizije ERT, ki jo je grška vlada za nekaj mesecev ukinila.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.