Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS) je danes znova pozvala Ministrstvo RS za okolje in prostor (MOP) in Ministrstvo za zdravje (MZ) ter tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), da takoj odločno ukrepajo in zaščitijo zdravje prebivalcev Anhovega.
Prav tako so se vnovič zavzeli za sprožitev vseh postopkov ugotavljanja tudi morebitne kazenske odgovornosti vpletenih, ki so omogočili razmere, da je se je pitna voda z industrijsko odpadno vodo v Anhovem sploh lahko onesnažila.
"V skladu s 36. členom Kodeksa zdravniške etike Zdravniška zbornica Slovenije z zaskrbljenostjo spremlja nove in nove okoljske katastrofe, ki se dogajajo prebivalcem Anhovega in so povezane s tamkajšnjo industrijo," so na zbornici uvodoma zapisali v sporočilu za javnost.
Pristojne državne organe so tako pozvali, da takoj sprožijo vse postopke ugotavljanja kazenske odgovornosti, da je objekt odpadnih voda sploh lahko zgrajen na način, da se odpadne vode mešajo s pitno vodo.
"Inšpekcija za okolje in naravo je zaradi onesnaženja pitne vode v vodovodnem sistemu naselja Anhovo šele 31. julija – to je sedem dni po dogodku, ko je iz industrijske čistilne naprave industrijska odpadna voda odtekala v vodovodno omrežje – opravila inšpekcijski pregled v družbi Eternit Slovenija. Z rezultati nadzora javnost še ni bila seznanjena," so kritični na ZZS.
Kot dodajajo, pa je analiza vode, ki jo je na dan onesnaženja (24.julija) iz pipe v kuhinji odvzel krajan Anhovega Bogomir Bavdaž iz pipe v kuhinji (na dan onesnaženja - 24. julija), pokazala, da vzorec v petih od šestih parametrov ni bil skladen in da so ta neskladja zelo velika, količina kroma v vodi je tako za več kot osemkrat presegla dopustne meje. "Krom je rakotvoren," opozarjajo. (*Celotno poročilo o izvedeni kemijski analizi v priponki na dnu članka.)
"Ugotovljene presežene vrednosti za določene snovi gotovo niso edine nevarne snovi v analizirani pitni vodi. Do danes namreč ne vemo, kaj vse je bilo v odpadnih vodah in posledično, kaj vse je mogoče iskati v onesnaženi pitni vodi," poudarjajo na zbornici. "Prav tako ne vemo, ali je odpadna voda v vodovod odtekla enkrat ali je odtekala dlje časa. Zato tudi ni znano, kako dolgo so bili tamkajšnji prebivalci izpostavljeni onesnaženi vodi ter kakšna je verjetnost, da ji bodo znova. Koncentracija nekaterih izmerjenih snovi v vodi predstavlja hudo grožnjo za zdravje; ne govorimo o dolgotrajni izpostavljenosti malim koncentracijam snovi kot pri sežigu odpadkov, pač pa gre v tem primeru za izpostavljenost krajanov Anhovega visokim koncentracijam nevarnih snovi in to v kratkem obdobju, kar lahko vodi do hujših zdravstvenih okvar," še sklenejo.
Občina Kanal ob Soči je sicer v sredo prejela dodatne zahteve NIJZ, ki jih mora izpolniti pred ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem. Danes tako poteka izpiranje vodovoda, nato bo treba opraviti še usmerjeno kemijsko analizo vzorca, odvzetega na pipi uporabnika, poroča STA.
"Želim si, da bi se vse zgodilo čim prej in bi lahko vodo iz vodovoda pili že konec tega ali vsaj v začetku prihodnjega tedna," je v četrtek dejala županja Tina Gerbec.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.