Pouk na daljavo se na vseh ravneh izobraževanja nadaljuje tudi v prihodnje, in sicer vse do takrat, dokler ne pojenja epidemija koronavirusa, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Kdaj bo to, pa bo po pojasnilih ministrstva odločila zdravstvena stroka.
Kot je pojasnila ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, je pojasnila, da izobraževanje na daljavo in druge organizirane oblike dela na daljavo z učenci, dijaki in študenti potekajo v skladu s potrjenim šolskim koledarjem in nadomeščajo običajno izvedbo učnega procesa v razredu.
"Če bo zaradi trajanja izrednih razmer to potrebno, bo s ciljem po zagotavljanju pravic učencem, dijakom in študentom potrebno prilagoditi načine preverjanja znanja, pridobivanja in zaključevanja ocen, odločanja o napredovanju, rokov za izdajo ter razdelitev spričeval in drugih listin, načinov in rokov za opravljanje nacionalnega preverjanja znanja," je pojasnila ministrica, ki bo te spremembe v skladu s pristojnostmi tudi določila.
Ministrica je poudarila, da šolskega leta ne nameravajo podaljševati, prav zato zdaj šolanje poteka na daljavo.
Kaj bo z maturo?
Če se bo izobraževanje na daljavo nadaljevalo tako, kot smo ga zastavili, se bo tudi zaključek šolanja odvil v roku. "Za zdaj je enotna ocena stroke ta, da naj se matura izvede. Takšna je tudi ocena maturantov in profesorjev," je dejala ministrica. Ta trenutek je torej stališče, da se matura izvede v predvidenih okvirjih.
Obvezna praksa se bo priznala kot opravljena
Z ministrstva so prav tako sporočili, da se bo dijakom, vajencem in študentom v zaključnih letnikih, ki jim zaradi epidemije COVID-19 ne bi bilo omogočeno praktično usposabljanje z delom in praktično izobraževanje pri delodajalcih, to priznalo kot opravljeno, če imajo zaključene pozitivne ocene pri vseh strokovnih modulih v zaključnem letniku.
Prav tako se bodo kot opravljene priznale izbirne vsebine in interesne dejavnosti, če dijakom in vajencem to ni ni bilo omogočeno.
Kako je z nadaljevanjem študija?
Na ministrstvu so sprejeli tudi ukrep, da lahko visokošolski zavodi za tekoče študijsko leto sprejmejo spremembe obveznih sestavin študijskih programov.
"Študenti višješolskega in visokošolskega študija, ki zaradi nastanka izjemnih okoliščin v letu 2020, niso mogli redno in v roku opraviti svojih študijskih obveznosti, pridobijo pravico do podaljšanja statusa študenta v naslednjem študijskem letu," je pojasnila vlada. Poleg tega je vlada sprejela dodaten ukrep za pomoč študentom, tako da bo vsem rednim študentom in študentkam, ki imajo prebivališče v Sloveniji, do 30. aprila izplačala krizni dodatek v višini 150 evrov.
Financiranje raziskovalnih in infrastrukturnih programov
Vlada je sprejela tudi ukrep za izvajanje raziskovalnih in infrastrukturnih programov, ki se iztečejo 31. decembra letos – ta se bodo podaljšala za eno leto. Letni obseg financiranja bo ostal nespremenjen. Za eno leto bodo podaljšali tudi rok za nakup raziskovalne opreme.
"Sredstva proračuna, Evropskega socialnega sklada (ESS) ter Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) se prednostno namenijo za naložbe v raziskave, razvoj in proizvodnjo cepiv, zdravil in zaščitne opreme, ki so potrebni za boljše obvladovanje posledic epidemije virusa covis-19," so pojasnili na ministrstvu.
Nadomestila plač v času, ko starši v času zaprtja zavodov ne plačujejo storitve
V času trajanja epidemije virusa covid-19 se določene javne storitve ne izvajajo in jih uporabnikom ne zaračunavajo. Denimo, starši v času trajanja odloka o zaprtju vzgojno-varstvenih organizacij za te storitve – kot so varstvo otrok v vrtcih, šolske dejavnosti, športne dejavnosti – ne plačujejo. Zato se bodo nadomestila plač zaposlenih ter stroški zaradi neizvajanja storitev krili iz proračuna. "To velja tudi v primeru izvajanja storitev zasebnih vrtcev, ki jim pripadajo sredstva iz proračuna v višini 85 odstotkov za posameznega otroka," so pojasnili na ministrstvu.
Do izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka pa so upravičeni tudi samozaposleni na področju izobraževanja, znanosti in športa, ki zaradi epidemije covid-19 ne morejo opravljati svoje dejavnosti, ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu. Ta znaša 350 evrov za mesec marec in po 700 evrov za meseca april in maj. Do izplačila niso upravičeni tisti, ki imajo na dan uveljavitve tega zakona neplačane davčne obveznosti.
Šole in vrtci zaprti že dva tedna
Šole in vrtce je vlada zaradi epidemije novega koronavirusa zaprla od 16. marca do preklica. Prepoved pa se nanaša tudi na srednje šole, višje strokovne šole, domove za učence, organizacije za izobraževanje odraslih ter univerze in samostojne visokošolske zavode. Šole in učenci so se ob začetku pouka na daljavo soočili z nekaj težavami, vendar pa se je nato stanje po ocenah pristojnih bistveno izboljšalo.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.