Predstavniki angleškega podjetja Ceramicoat, ki je kot podizvajalec postavilo protipožarno zaščito v torek odprtemu predoru Šentvid na avtocestnem odseku Šentvid - Koseze, so danes prispeli v Slovenijo, so povedali v gradbenem podjetju SCT.
V nekaj dneh naj bi pregledali protipožarno zaščito in ocenili, zakaj je prišlo do odmevnega odpadanja manjšega dela tega ometa ter o tem pripravili poročilo.
Dars prejel odločbo o poskusnem delovanju
Strokovna komisija je v postopku pridobitve uporabnega dovoljenja za avtocestni odsek Šentvid - Koseze tehnični pregled opravila sredi junija. Konec junija je bil opravljen tudi komisijski pregled izvedenih del s stališča prometne varnosti in sprostitve prometa. Dars je danes prejel tudi odločbo o poskusnem obratovanju.
Strokovna komisija je na tehničnem pregledu 19. junija ugotovila določene tehnične pomanjkljivosti, ki pa jih je izvajalec odpravil do predaje odseka prometu, torej do 1. julija, pravijo na Darsu.
Kot poudarjajo, je običajno - tako je pri večini novozgrajenih odsekov, ki so se v preteklosti predajali prometu -, da ministrstvo za okolje in prostor izda odločbo o poskusnem obratovanju po prej omenjenima opravljenima pregledoma. Dars je ministrstvu 1. julija posredoval vso zahtevano dokumentacijo, odločbo pa je prejel danes.
"Ob tem poudarjamo, da se v zamiku teh dveh dni s stališča prometne varnosti in sprostitve prometa ni spremenilo nič, kar ne bi bilo ugotovljeno na tehničnem pregledu 19. junija in v okviru komisijskega pregleda odseka," so navedli v Darsu. "Pomanjkljivosti, ki niso bile take, da bi komisiji preprečevale prižig zelene luči za odprtje odseka, so v odpravljanju," dodaja Dars.
Kaj se je zgodilo?
Kot je znano, je v torek le nekaj ur po slovesnem odprtju avtocestnega odseka Šentvid - Koseze, katerega del je tudi predor Šentvid, s stropa galerije predora odpadlo za približno kvadratni meter protipožarne zaščite, ki jo je postavil omenjeni angleški podizvajalec.
V SCT so dan kasneje, ko je promet ponoči znova stekel v obe smeri, pojasnili, da so podizvajalca takoj obvestili o dogodku. Kot pravijo, bo ta po opravljenem pregledu pojasnil, zakaj je kljub jamstvom, da bo protipožarna zaščita deset let zdržala vse obremenitve, prišlo do poškodbe. Podizvajalec naj bi hkrati določil tudi primeren način sanacije.
Do poškodbe je sicer prišlo v stari galeriji predora Šentvid, zgrajeni leta 1984. Naročnik je z naročilom protipožarne zaščite v tem delu predora želel povečati varnost objektov, ki so nad galerijo. V primeru prometne nesreče bi namreč lahko prišlo do vžiga in sproščanja velikih temperatur, ki bi lahko poškodovale objekte nad galerijo.
Celotne protipožarne zaščite je skupaj prek 13.000 kvadratnih metrov, torkova poškodba pa je zajela le en kvadratni meter, in sicer na mestu, kjer se je držala kovinske površine. Ta je bila nameščena na skupno petih mestih stare galerije, na katerih bi sicer lahko prišlo do pronicanja vode. Zaščito so preventivno odstranili tudi na preostalih štirih mestih.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.