V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin avgusta v primerjavi z julijem v povprečju zvišale za 0,7 odstotka, medtem ko so se cene na letni ravni zvišale za 2,9 odstotka, je danes objavil državni statistični urad. Avgusta so se najbolj podražili naftni derivati, predšolska vzgoja in počitnice v paketu.
V prvih osmih mesecih letos je bila rast cen 1,8-odstotna, v enakem obdobju lani pa je znašala en odstotek.
Avgusta so se v primerjavi z julijem najbolj zvišale cene v skupini izobraževanje, in sicer za 4,5 odstotka. Cene predšolskega izobraževanja so bile v povprečju višje za 10,2 odstotka, kar je posledica višjih cen in nižjih popustov v nekaterih vrtcih.
Cene v skupini prevoz so bile višje za 2,6 odstotka, na dvig cen v omenjeni skupini pa je najbolj vplivalo 6,7-odstotno zvišanje cen goriv in maziv. Višje so bile tudi cene letalskega potniškega prevoza (za štiri odstotke) in drugih storitev v prometu (za 1,8 odstotka).
V skupini raznovrstno blago in storitve, kjer so se cene zvišale za 1,1 odstotka, so se cene storitev socialnega varstva dvignile za 5,9 odstotka. Zaradi nekaterih zaključenih komercialnih popustov se je podražilo tudi zavarovanje avtomobilov, in sicer za 3,3 odstotka.
Na 0,8-odstoten dvig cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene tekočih goriv (za 7,1 odstotka). Dražja je bila tudi daljinska energija (za 1,3 odstotka). Na prav tako 0,8-odstoten dvig cen v skupini rekreacija in kultura pa so najbolj vplivale za 2,9 odstotka dražje počitnice v paketu.
Cene v skupini obleka in obutev so se avgusta v mesečni primerjavi zvišale za 0,3 odstotka, v skupini alkoholne pijače in tobak ter gostinske in nastanitvene storitve za 0,2 odstotka in v skupini stanovanjska oprema za 0,1 odstotka.
Avgusta so bile cene v povprečju nižje le v skupinah komunikacije (za 1,3 odstotka) ter hrana in brezalkoholna pijača (za 0,2 odstotka). V skupini komunikacije so se pocenile predvsem telefonske in internetne storitve, pa tudi telefonski in drugi aparati (v povprečju za 1,3 odstotka).
V skupini hrana in brezalkoholne pijače pa so se najbolj pocenile gazirane in negazirane pijače (za 1,8 odstotka). Pocenila sta se tudi zelenjava, za 1,6 odstotka, in sadje, za 0,6 odstotka, navaja statistični urad.
K skupni mesečni rasti cen so višje cene goriv prispevale pol odstotne točke, počitnice v paketu in predšolsko izobraževanje po 0,1 odstotne točke, dodatne 0,1 odstotne točke pa še druge avgustovske podražitve.
V letni primerjavi so statistiki največji dvig cen zabeležili v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 7,1 odstotka), izobraževanje (za 5,9 odstotka), prevoz (za 4,5 odstotka), stanovanje (za 4,2 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače ter raznovrstno blago in storitve (v obeh za 3,7 odstotka).
Cene so se znižale le v skupini komunikacije, kjer so bili izdelki in storitve na letni ravni v povprečju cenejši za 4,4 odstotka.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.