Prvaki vladnih strank so na izrednem vrhu skušali najti izhod iz najhujše koalicijske krize doslej. Premier Pahor je skušal umiriti strasti, ki jih je sprožilo podaljšanje posojila Nove ljubljanske banke Šrotovemu Infondu, kljub temu pa so med Kresalovo in Golobičem menda spet padale ostre besede.
Predsednik vlade Borut Pahor je po sestanku dejal, da je s sestankom zadovoljen, vendar več ni hotel komentirati.
Uradno naj bi torej žogico umirili, neuradno pa je bilo na sestanku precej burno. Precej ostre besede naj bi padale med Gregorjem Golobičem in Katarino Kresal. Predsednik Zaresa je prvi dami LDS menda očital, da je s Pahorjevo pomočjo Draška Veselinoviča v NLB postavila izrazito politično. Ona mu je vrnila, da na logiko grobih posegov politike v gospodarstvo, kar naj bi se šel Zares, ne bo pristala. Premier naj bi na koalicijskem vrhu igral vlogo mediatorja. Opozarjal je, da je država v recesiji in da se je bolj kot s čimer koli treba spopadati s tem.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič je ob tem pojasnil, da so se na sestanku pogovarjali o vsebinskih vprašanjih, saj je treba paziti, da se obljube, dane pred volitvami, ne bi prelomile. Poudaril je še, da v Zaresu niso grozili z izstopom iz koalicije oziroma "izkopali bojne sekire", pač pa le opozarjali, da je na preizkušnji verodostojnost vlade.
Po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca, so se "odkrito pogovorili o nastalem problemu". Sam je zastopal stališče, da ne bi bilo dobro, da bi bila zaradi tega koalicija v krizi, saj imajo pred seboj preveč pomembne naloge. "Imam občutek, da bomo to koalicijsko krizo tudi prebrodili," je dejal in še dodal, da pričakuje, da bo vlada obsodila ravnanje NLB.
Vlada ni v krizi, "smo le koalicija, ki si rada zelo naglas pove, kaj si o določenih zadevah misli", je dejala predsednica LDS Katarina Kresal. Današnji sestanek je bil po njenem mnenju odkrit, predsedniki strank pa so si izmenjali stališča o tem, "kako naj bi se določene stvari urejale" in kako naj bi se reševali problemi, kot je podaljšanje posojila NLB Infond Holdingu.
Vlada uigrana ekipa
Pahor je sicer že pred vrhom dejal, da vlada deluje enotno, da so v njej nekatera razhajanja o tem, kaj bi bilo prav in kaj ne, kar pa je po njegovih besedah "povsem normalno, treba je samo stehtati argumente in se odločiti za prave poti".
Zdaj je "čas za to, da ostanemo mirni, odločni in da nas ne zavede dejstvo, da imamo glede nekaterih vprašanj tudi različna stališča", je še dejal in priznal, problemi, ki so se zaradi krize poglobili, sicer res niso majhni. "Toda vlada deluje dobro, kot dobro uigrana ekipa, so pa sem ter tja različni pogledi na to, kaj je pravi odgovor na krizo in te razlike je treba ne samo tolerirati, ampak jih tudi razumeti in se znotraj njih pravilno odločiti."
Pahor je prepričan, da je vlada temu izzivu kos, pa tudi koalicija naj bi bila po njegovih besedah sposobna krizo rešiti v prid stremljenja ljudi. "Če ne bi bil prepričan v to, te vlade v tako težkih pogojih ne bi vodil," je poudaril.
Glede razmišljanj gospodarskega ministra Mateja Lahovnika o morebitnem odstopu s položaja je dejal, da si je sam zelo prizadeval za sodelovanje z njim. "Želim si, da ostane v tej vladi. Upam, da njegovo kandidiranje na listi za Evropski parlament ne bo onemogočilo njegovega normalnega dela," je poudaril.
O odstavitvi katerega od ministrov oziroma ministric Pahor zaenkrat ne razmišlja. "Ko in če se bom odločil, da kateri minister ni primeren za opravljanje svojega dela, bom o tem tudi obvestil javnost, še prej pa se bom o tem pogovoril z ministrom in koalicijskimi partnerji:“
Spomnimo
Dogajanja v NLB v povezavi s podaljšanjem posojila družbi Infond Holding, prek katere Boško Šrot obvladuje Pivovarno Laško in tudi Mercator, so botrovala tudi največji krizi aktualne koalicije do zdaj. Največje ogorčenje glede tega so izrazili v stranki Zares pod vodstvom Gregorja Golobiča. Po njihovem mnenju naj bi šlo za ''tajkunsko posojilo'', odločitev NLB pa naj bi bila v nasprotju z določili vladne uredbe, da se ob izdaji državnih poroštev bankam sredstva ne smejo namenjati za kreditiranje odkupov podjetij s strani uprav ali z njimi povezanih oseb.
Možnost predčasnih volitev
V Zares menijo, da mora država kot večinska lastnica NLB razmisliti o predčasnem odpoklicu nadzornikov in uprave NLB, svoje stališče pa so v soboto z izjavo ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika o konceptualnih razlikah med koalicijskimi partnericami še zaostrili. Namestnik predsednika vlade Boruta Pahorja Patrick Vlačič je ob tem sporočil, da bo ob morebitnem odstopu Zaresa prišlo do predčasnih volitvah, "kakršnih koli drugih kombinatorik pa ne bo“.
Na današnji izredni seji sveta stranke Zares ob 18. uri naj bi tako predvidoma razpravljali tudi o morebitnem odhodu iz koalicije, ki pa je malo verjeten.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.