Če bi se res ukinili sejmi in razstave z živalmi, bi to pomenilo manj promocije, znanja in financ, pojasnjuje Boris Erjavec, izvršni direktor Agre, največjega kmetijsko-živilskega sejma v Sloveniji. "Brez razstave živali ni sejma Agra," je prepričan in dodaja, da se na teh sejmih promovirajo tudi izobraževalni vidiki, kot so, denimo, novi trendi reje.
Z veljavo prepovedi pa bi bili na slabšem tudi rejci psov in mačk, ki svoje živali predstavljajo na razstavah. Kot pove Matejka Žagar iz psarne in mačkarne Taralinska, bi bila storjena velika škoda tako za vzreditelje kot tudi za obiskovalce, če bi se razstave ukinile. "Kot prvo morate vedeti, da se vzreditelji med seboj mrežijo in se pogovarjajo o standardih. Na razstavah izobražujemo tudi obiskovalce. Definitivno je prva stvar, na katero jih opozorimo, ta, da kupujejo živali izključno od dobrih rejcev."
Rejci in organizatorji dogodkov izpostavljajo, da razstave in sejmi živalim ne škodujejo. S tem se strinja tudi Žagarjeva, ki pravi, da živali na razstavah niso ogrožene, saj živijo v nekem domačem okolju, so navajene na ljudi in jim to ne povzroča stresa. Žival, ki ji nastopanje ne bi ugajalo, namreč niti ne bi bila uspešna.
Poleg tega pa razstavljavci pravijo, da ni v njihovem interesu, da bi na razstavo pripeljal mačko, za katero to predstavlja stres, ker se potem ne bo dobro odrezala in ne bo dobila dobre ocene. Slednje zatrjuje tudi Božidar Grigić, Predsednik Zveze felinoloških društev Slovenije: "Zagotovo ne gre za neko trpinčenje mačk. Vse nas združuje prav ljubezen do mačk."
Predlagatelji zakona ob tem obljubljajo, da bo kmalu jasno, kaj točno pomeni sporna, cirkusu podobna predstavitev. "Nikoli ni bilo mišljeno, da bi se prepovedale razstave, da bi se prepovedala naša kulturna, osnovna dediščina Lipica," ob tem zagotavlja poslanka SD Meira Hot, prvopodpisana pod predlog novele Zakona o zaščiti živali.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.