Ker je bil končni kompromis plod triletnih pogajanj, vlada nad njegovim sprejemom ne skriva zadovoljstva. Za novi zakon o delovnih razmerjih bi zato lahko rekli, da je zgodba o uspehu, saj so z njim - kar se v Sloveniji sicer redko dogaja - zadovoljni tudi sindikati.

Zakon uvaja pogodbo o zaposlitvi, ki jo bodo sklepali vsi zaposleni, ne glede na naravo njihove zaposlitve. Sicer pa zakon glede na prejšnjega prinaša kar nekaj novih pravic za delavce. Najprej je zakonsko določeno število delovnih ur zmanjšal z 42 na 40 ur tedensko, kot je zdaj to urejeno v kolektivnih pogodbah. Določeno je tudi novo minimalno trajanje dopusta, namesto najmanj 18 dni, mora delodajalec delavcu zagotoviti vsaj 20 dni dopusta letno. Omeniti velja tudi, da so rešili tudi vprašanje polurnega odmora, ki je bilo v pogajanjih zelo pereče. Dnevni odmor za malico se bo tako še vedno štel v delovni čas.
Pomembno vprašanje so bili tudi dodatki za minulo delo. Delavec ima tako po zakonu pravico do pol odstotka dodatka za vsako leto delovne dobe, ne glede na to, ali je med tem zamenjal službo ali ne.
Opozoriti velja še na zaščito delavcev starejših od 55 let. Ti imajo denimo pravico, da se delno upokojijo, brez pisnega soglasja pa ne smejo biti poslani na nadurno ali nočno delo.
Zakon omejuje tudi zaposlovanje za določen čas, pri čemer je uvedel posebno prehodno obdobje. Veliki delodajalci bodo lahko do leta 2007, mali pa do 2010 za določen čas zaposlovali največ za tri leta, po preteku tega roka pa za dve leti.
Sindikati pa opozarjajo, da sam zakon delavcev še ne more učinkovito zaščititi. Če se bodo obravnave pred sodišči še naprej tako vlekle kot sedaj, delavci pravic ne bodo mogli uveljavljati. Poleg tega bo potrebno do prvega januarja 2003, ko bo zakon stopil v veljavo, sprejeti še nekaj predpisov.
Zakon o kolektivnih pogodbah je pred drugim branjem, pogajalce vseh treh strani pa do konca leta čaka še naporno usklajevanje.