Zaradi afere s konjskim mesom, ki odmeva tudi v Sloveniji, bo v Bruslju potekalo neformalno srečanje pristojnih ministrov iz držav EU z evropskim komisarjem za zdravje in zaščito potrošnikov Toniom Borgom. Afera je izbruhnila v Veliki Britaniji, kjer so odkrili, da je v lazanjah švedskega proizvajalca Findus, v katerih naj bi bila govedina, v resnici konjsko meso. Pristojni britanski minister za okolje Owen Paterson je v torek dejal, da bi bilo nesprejemljivo, če bi britanska podjetja načrtno zavajala javnost in potrošnike ter jim prodajala konjsko meso za govedino.
Pri Evropski komisiji opozarjajo, da gre pri vsej aferi za problem označevanja proizvodov, ne pa za vprašanje ogroženosti zdravja. Še vedno pa ni znano, kdo je kriv za napačno označevanje živil. Sporno meso je v mesnopredelovalne obrate prišlo iz Romunije, kjer očitke, da so krivi za napako, zavračajo. Romunija tako za napačno označevanje govejih izdelkov krivi Francoze.
"Šlo je za namerno dejanje," je prepričan Peter Raspor z Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki dodaja, da je nekdo poskušal na lahek način več zaslužiti. Zagotoviti je treba zanesljiv nadzor, žal pa je problem v sledljivosti, še posebej, ko gre za proizvode, kjer je zelo veliko različnih sestavin.
A bo v zapletenem labirintu poslovanja med veletrgovci in klavnicami zelo težko zaslediti izvor mesa, se bojijo evropski oblastniki. Prav tako bo težko najti krivca za napačno označevanje. Se pa v Britaniji že omenja kot sporna tudi jagnjetina oziroma izdelki iz jagnjetine, tako da bodo imeli evropski ministri na današnjem sestanku novo točko dnevnega reda.
Stoodstotne varnosti in sledljivosti ni
Da bi se izognili takšnim aferam, pa slovenski strokovnjaki za hrano svetujejo, da poskusimo čim več hrane pridelati doma oziroma da poskrbimo, da se na naših krožnikih znajde čim več hrane slovenskega izvora. A tudi tu bodite previdni. Inšpektorji sicer izvajajo redne nadzore hrane. V primeru mesa poteka nadzor od hleva ter vse do klavnice in prodajnih polic, pa vendar se še vedno odkrije tudi kakšna kršitev. Vida Čadonič Špelič z Urada za varno hrano je dejala, da v Sloveniji vsako leto obravnavajo kakšno kršitev na področju prodaje mesa, lani so jih pet. A v teh primerih ne gre za meso, ki bi bilo sumljivo, temveč za meso, ki je napačno označeno. "Proizvajalcu je treba zaupati, vendar ga je treba tudi kontrolirati," je opomnila in dodala, da je to nujno še posebej v krizah, kakršna je zdaj, saj kupci zelo pazijo, kaj kupujejo, pri tem pa žal gledajo bolj na ceno kot na kakovost.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.