Slovenija

Kaj pomeni pokojninska reforma za zdravstvene delavce?

Ljubljana, 23. 05. 2011 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva podpirajo podaljševanje delovne aktivnosti, vendar naj se zaposleni zato prostovoljno odloči in zlasti, ko je za to zdravstveno zmožen.

Pokojninska reforma bo najbolj usodna za delavce na področju zdravstva in socialnega varstva, kjer so težki pogoji dela in je treba zagotoviti 24-urno zdravstveno oskrbo, pravi predsednica Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Darinka Auguštiner. Poleg tega dodaja, da so pacienti zahtevnejši, primanjkuje pa jim tudi primernega kadra.

Izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lučka Böhm je poudarila, da so slovenski delavci v preteklih desetletjih opravljali delo v razmerah, ki so okvarile njihovo zdravje. Tisti, ki so po osnovni šoli takoj stopili na trg dela, so se večinoma zaposlili na fizično težkih delovnih mestih, kar je po njenih besedah povzročilo nepopravljive okvare mišično-kostnega sistema. To je tudi najpogostejši razlog za bolniško odsotnost ali invalidsko upokojevanje.

Medicinska sestra
Medicinska sestra FOTO: Blaž Garbajs

Ob tem je Böhmova navedla anketo Evropske fundacije za izboljševanje življenjskih in delovnih razmer, v kateri je na vprašanje o zmožnosti istega dela po 60. letu starosti slabih 60 odstotkov vprašanih Slovencev odgovorilo, da tega najbrž ne bi več zmogli. ZSSS je zato v svojih stališčih opozarjala, da je predpogoj za dvig dejanske upokojitvene starosti odvisen od izboljšanja varnosti in zdravja pri delu. Med drugim je Böhmova poudarila diferencirano prispevno stopnjo za zdravstveno in invalidsko zavarovanje poklicnih bolezni in poškodb pri delu.

Po novem pokojninskem zakonu se bodo ljudje upokojevali zgolj naslednjih 10 do 15 let, pravi izvršna sekretarka ZSSS. Zato določa upokojitvene pogoje delavcev, ki so bili zaposleni zadnja štiri desetletja in ki trajne okvare zdravja zaradi obremenitev že imajo. To še posebej velja za delavce v zdravstvu in socialnem varstvu, je dodala.

Podpredsednik Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Aleksander Jus je dejal, da delo zdravstvenih delavcev in delavcev v socialnem varstvu vsebuje poleg mnogih fizičnih obremenitev tudi številne psihične obremenitve in stresne okoliščine, ki vodijo v kronično izčrpanost. Vse to pa, kot pravi, privede do sindroma izgorevanja, stresa, bolniških odsotnosti in upada kakovosti dela.

Ob tem se Jus sprašuje, kako bo nekdo, ki bo star 65 let, opravljal delo, pri katerem mora obvladati vrsto spretnosti in znanj za potrebe specifičnih delovnih mest. Zato je po njegovem mnenju nerealno pričakovati, da bi lahko ti zaposleni v zdravstvenih in socialnih zavodih delali še tri leta dlje.

V Sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva sicer podpirajo podaljševanje delovne aktivnosti, vendar naj se zaposleni zato prostovoljno odloči in zlasti, ko je za to zdravstveno zmožen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kriminalist
23. 05. 2011 22.13
toncek baloncek upam da bos prebral tole,saj ti ne zelim da bi se ti kaj zgodilo in pristal v bolnisnici ampak a ti sploh ves kaj dela zdr.osebje si ze mel koga v bolnici
Jasmin Kova?evi?
23. 05. 2011 19.37
Naj dohtrjem zmanjšajo razne dodatke in naj ugotovijo kdo je na plačilnem sistemu kdo kolko zasluži in če si zasluži tako plačo kakršno imajo zdaj!
Tonček Balonček
23. 05. 2011 17.47
Dohtarji že zdaj preveč zaslužiko! Ali bodo še več? Pa saj tudi kelnarji zagotavljajo 24 urno oskrbo, pa črpačlarji, delavci v igralnicah, policisrti in še marsikdo! A bi alhko nehali povzdigovati te medicinske sestre, tudi prostitutke delajo po 24 ur na dan!!
alterego
23. 05. 2011 17.29
Kaj pomeni pokojninska reforma za zdravstvene delavce? nič dobrega! pa tud za ostale državljane ne...
idrca
23. 05. 2011 16.41
delat sem začel z šestnajstimi leti ,pod jugoslavijo so govorili da delamo za boljši jutri.Prišla je osamosvojitev pa so spet rekli delamo za boljši jutri in kaj imamo danes od tega -velik nateg penzija bo pa tak mala samo za štrik in gremo k bogecu
Franci Lubej
23. 05. 2011 16.06
kaj nakladate saj vsi dobro veste da jih je več kot pol ki so začeli delati zelo mladi in ne bodo zmogli delati 3leta dlje kot si predstavlja vlada