
Potem ko je italijanska poslanska zbornica v sredo sprejela zakon o razglasitvi 10. februarja za dan spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije po drugi svetovni vojni, je slovensko zunanje ministrstvo danes sporočilo, da sicer razume odločitev italijanskega parlamenta, da z dnevom spomina obeleži spomin na žrtve fojb ter množično izselitev Italijanov iz Istre in Dalmacije, vendar bi se morali ob tem spomniti tudi na tisoče slovenskih družin, ki so bile v času fašizma preganjane ali pa so se izselile v tujino.
Morda bi se morali ob tem pokloniti tudi tistim, ki jih je oblast razselila po Italiji, pa tudi številnim žrtvam, bazoviškim junakom, ustreljenim talcem, trpečim in umrlim v italijanskih taboriščih, je v sporočilu na svoji spletni strani ocenil MZZ.
MZZ je ob tem poudaril, da si v trenutku, ko vstopamo v Evropsko unijo, želimo, da bi med Italijo in Slovenijo prevladal duh sožitja, prijateljstva in sodelovanja v novi združeni Evropi.
Juri piše Levim demokratom
Član predsedstva ZLSD Aurelio Juri pa je danes na tajnika italijanskih opozicijskih Levih demokratov Piera Fassina naslovil odprto pismo v zvezi z njegovimi izjavami ob nedavnem sprejetju italijanskega zakona o dnevu spomina na žrtve fojb in eksodus. V omenjenem pismu Juri izraža začudenje nad izjavami, ki jih je dal Fassino o mučni povojni zgodovini vzdolž slovensko-italijanske meje in o razlogih eksodusa.
Kot je v pismu zapisal Juri, razume utemeljitve dneva spomina, ki ga v Italiji posvečajo vsem tistim, ki so pretrpeli eksodus iz Istre, Kvarnerja in Dalmacije ali bili kakorkoli drugače žrtve povojnega komunističnega pregona na jugoslovanskih tleh, se pa z njimi ne more strinjati, če so izvzete iz zgodovinskega konteksta, v katerem so se eksodus in fojbe zgodili, oziroma konteksta, ki ga je sproduciral fašizem s svojo 20-letno vladavino in raznarodovalno politiko do slovenskega in drugih slovanskih narodov. Tudi kvalifikacija "slovanskega ekspanzionizma", ki ga Fassino po domnevah Jurija pripisuje osvoboditvi okupiranih ozemelj s strani jugoslovanskih partizanskih formacij, ne odgovarja resnici, tako kot tudi ne teza, da so žrtve fojb tam končale "samo zato, ker so bili Italijani," je v pismu, ki je sicer v italijanskem jeziku, menil Juri.
Svojci bodo dobili spominske plakete
Spodnji dom italijanskega parlamenta je v sredo z veliko večino glasov sprejel zakon, ki razglaša 10. februar za dan spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije po drugi svetovni vojni. Zakon predvideva, da je treba vedenje o tragičnih dogodkih ob italijanski vzhodni meji širiti v šolah ter z znanstvenimi srečanji in študijami ohranjati spomin nanje. Svojcem žrtev fojb pa bodo podelili spominske plakete in značke, vendar to ne velja za tiste usmrčene, ki so se borili proti nasprotnikom fašizma. Zakon bo začel veljati, ko ga bo potrdil še senat.