Bazarje igrač prirejajo že tri leta zapored. Ahačeva ugotavlja, da so dobrodelni bazarji igrač prinesli še druge "stranske posledice". Tako z "recikliranjem" rabljenih igrač ohranjamo okolje, zanje še pomembnejši učinek pa je, da omogočajo ljudem, da z dobrodelno gesto pridobijo igračo. "Pomembno je, da ljudem, ki nimajo sredstev, omogočimo, da sami izberejo igračo svojim otrokom. To jim vrača dostojanstvo. Najslabše je, ko se premožnejši prebivalci odločijo 'pomagati' revnejšim na ta način, da premožnejši izberejo igrače in darila za otroke, ki jih sploh ne poznajo, po drugi strani pa sporočajo otrokom, kakšne 'zgube' so njihovi starši, ker jim ne morejo kupiti darila," pojasnjuje Ahačeva.
Skupaj z njimi sodelujejo tudi Ekologi brez meja. V novembru je potekal projekt Star papir za novo upanje, denar od zbranega papirja pa gre v šolske sklade in za projekt Napolnimo Slovenjo s srečnimi otroki. Ta projekt je razdeljen na dva podprojekta. En del zbranih sredstev bo namenjen napolnitvi šolskih skladov tistih slovenskih šol, ki jih obiskuje največ otrok iz socialno ogroženih družin, drugi del pa plačilu aktivnih počitnic otrokom iz socialno ogroženih družin, družin, v katerih je vladalo nasilje, otrokom iz materinskih domov, varnih hiš in mladinskih domov.
V društvu izpostavljajo, da je velika prednost tega projekta, da bodo lahko prejemniki pomoči tudi sami pridobivali sredstva (npr. da bodo izdelali ekološki izdelek za dobrodelno dražbo ali na prireditvi pokazali svoj talent) in se naučili, da lahko vsak, ne glede na svoje finančno stanje, pomaga sočloveku. Prepričani so, da če vključimo otroke v dobrodelne projekte, jim bomo odprli vrata k solidarnosti in sočutnosti.
Otroci so tisti, ki revščino najbolj občutijo
Težko gledajo nemoč staršev, ki si nenehno očitajo, da niso poskrbeli za svoje otroke in jim dali vsega, kar potrebujejo, hkrati pa se počutijo krive, češ da so oni s svojimi potrebami in željami staršem povzročili probleme. Ahačeva poudarja, da so izkušnje pokazale, da najrevnejši največ prispevajo v humanitarnih akcijah, medtem ko se tisti v izobilju odzivajo predvsem, kadar jim gre za publiciteto ali poslovno korist. Očitno še vedno velja, da revež reveža najbolj razume.
Knjigarna, polna rabljenih igrač in upanja
Če bi jim radi pomagali, lahko sodelujete v njihovih projektih. Rabljene in ohranjene igrače zbirajo na različnih lokacijah po Sloveniji, ki si jih lahko ogledate na njihovi spletni strani, prav tako si lahko na njihovi strani preberete več o aktualnih projektih in njihovem poslanstvu. Ena od takšnih točk, kjer zbirajo rabljene igrače, je knjigarna na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Kot so nam sporočili iz knjigarne, se jim je ideja zdela plemenita in več kot primerna za te čase, zato so se z veseljem in zadovoljstvom odločili, da jim pomagajo po svojih najboljših močeh, saj kot največja humanistično-družboslovna institucija v Sloveniji lahko dosežejo velik krog ljudi – od študentov, zaposlenih do drugih obiskovalcev. Prav tako so se pohvalili, da so v zelo kratkem času zbrali že ogromno igrač, tako da so prvo pošiljko že oddali.
Z darilom osrečujemo in ne obremenjujemo
Obrnili smo se tudi na Zavod za otrokom in okolju prijazno igro (ZOOPI), ki v času pred veselim decembrom prav tako organizira veliko zanimivih in uporabnih dogodkov. Na svoji spletni strani tako ponujajo nekaj koristnih nasvetov, kam z igračami, ko jih ne potrebujete več, a hkrati pozivajo, naj bodo podarjene igrače čiste, cele, lepo ohranjene, delujoče in predvsem vredne dostojanstva tistega, ki mu bodo namenjene. Torej takšne, kot bi si želeli, da bi jih v dar dobil vaš otrok.
Predlagajo, da organizirate skupinsko zbiranje rabljenih otroških igrač in jih podarite kateri od humanitarnih ustanov, ali organizirate zabavo, na kateri si otroci lahko izmenjajo igrače, ali pa v lokalni knjižnici predlagajte odprtje igralnice, ki jo lahko založite s svojimi igračami. Nekatere knjižnice ponujajo tudi igroteke, kjer si lahko igrače izposodite. Odvečne igrače lahko podarite tudi posredovalnici rabljenih predmetov Stara roba nova raba, v kateri bodo igrače po nizkih, simboličnih cenah vključili v ponoven obtok.
Zakaj kupiti igračo iz druge roke?
Otroci so neverjetno dojemljivi za reklamna sporočila. In v poplavi oglasov med otroškim programom je težko verjeti, da ponudbe neke "supernovezadnjihitmoramimeti" igrače ne bodo opazili. Dejstvo pa je, da so igrače drage in otroci odlični potrošniki. Le kateri od staršev pa se lahko upre svojemu otroku, ki prosi za igračo, saj jo imajo že vsi sošolci v razredu, le on ne?
Uprejo se tisti, ki si je ne morejo privoščiti. Igrače so preprosto predrage, družinski proračun pa prazen! Poleg tega se zavedajte dejstva, da se otroci prehitro naveličajo in prerastejo igrače. Če je neka igrača ohranjena, čista in brezhibna, potem otroku, ki si jo želi, ne bo mar, ali je rabljena. Privarčevani denar pa lahko porabite za skupen obisk živalskega vrta ali obisk kinodvorane. Hkrati je to dober način, da ste okoljsko ozaveščeni in da poskrbite za naše okolje, opozarjajo v ZOOPI. Če otroku pokažete, da lahko svojo igračo zamenja za drugo ali jo za neki simbolični znesek celo proda, mu boste pokazali, kako lahko s svojo lastnino tudi nekaj pridobi. Morda bo potem nanjo še posebej skrbno pazil.
ZOOPI na svoji strani navaja, da po nekaterih ocenah naši otroci do 14. leta starosti dobijo na leto v povprečju okoli 70 novih igrač, kar znese na leto okrog 20 milijonov na novo kupljenih igračk. To je številka, ob kateri se je treba resno ustaviti, premisliti in se predvsem odzvati, če vemo, da obstajajo med njimi tudi takšne, ki so za naše otroke škodljive.
Otroci si želijo daril in igrač. Premislite, preden se odpravite po nakupih, kaj bo za vašega otroka res dobra igrača. Skupaj pospravite sobico in poglejte, ali imate morda doma kakšno igračo, ki jo je otrok prerasel in je še vedno ohranjena. Ne vrzite je v smeti, ampak jo podarite. Nekoga bo razveselila, če ne otroka, ki jo bo dobil, pa vas, ker ste ga obdarovali. Lahko se obrnete na eno od obeh organizacij in se pridružite njihovi akciji zbiranja igrač ali igrače podarile Karitas in Rdečemu križu.
KOMENTARJI (359)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.