O preiskavi zadeve Patria je za finsko nacionalno televizijo spregovoril vodja preskave Kaj-Erik Björkvist. Zaradi razkritja notranjega ministra Dragutina Mateja, da so slovenski policisti prejeli seznam oseb za zaslišanje, je zelo zaskrbljen, saj bi to lahko škodilo skupni preiskavi. To naj bi bil tudi razlog za zadržanost pri posredovanju podrobnejših informacij o seznamu Slovencev, ki naj bi bili vpleteni v posel s patriami.
Glavni preiskovalec je sicer povedal, da že mesece preiskujejo korupcijo med Patrio in visokimi slovenskimi uradniki. In do nedavno je bilo sodelovanje dobro, Finci so Slovencem celo posredovali seznam imen, ki bi jih želeli zaslišati. Vendar se zaslišanja niso zgodila, še več, informacija o seznamu je postala javna.
V petek je notranji minister Mate že dejal, da finska policija ne želi sodelovati, ker ni posredovala vseh informacij slovenski strani. Zdaj Finci priznavajo, da resnično oklevajo pri sodelovanju s Slovenci, saj iz slovenske strani v javnost prihaja preveč informacij. Prav pomanjkljivo sodelovanje pa lahko ogrozi celotno delo. Kljub temu upajo, da bodo preiskavo končali do konca leta.
Predsednik vlade Janez Janša je glede seznama 26 oseb, ki so jih po besedah Mateja finski preiskovalci sredi
avgusta poslali slovenski policiji, poudaril, da ne ve, kdo so te osebe.
"Treba je ločiti, kakšne so pristojnosti," je povedal in dodal, da "ravno zaradi tega vsaka policija vsake nacionalne države preiskuje svoje državljane". Ob tem je pojasnil, da je bila prav zaradi tega ustanovljena skupna policija, ki koordinira te napore.
Takšna skupina se ustanavlja tudi med Slovenijo in Avstrijo oz. Avstrijo in Finsko, je povedal premier. "Finska policija ne more preiskovati slovenskih državljanov, torej tistih, ki živijo v Sloveniji," je pojasnil Janša.
Dva odbora pred izredno sejo
O aferi Patria so danes razpravljali na dveh odborih - za notranjo politiko in obrambo. Odbor za obrambo je po šestih urah zaključil sejo, na kateri je pripravil sklepe za torkovo izredno sejo DZ o nakupu oklepnikov 8X8.
S prvim izmed štirih sklepov, ki naj bi jih v torek na izredni seji sprejeli poslanke in poslanci, naj bi DZ ugotovil, da je ministrstvo za obrambo postopalo pravilno, ko je izvedlo mednarodni razpis za nakup osemkolesnih oklepnikov.
Prav tako odbor parlamentu v sprejem predlaga sklep, s katerim DZ izraža podporo tožilstvu in policiji, da skladno s svojimi pooblastili in v sodelovanju z mednarodnimi institucijami nadaljujejo intenzivno preiskavo sumov o korupciji pri nabavi osemkolesnikov in jo čim prej uspešno dokončajo.
DZ naj bi na predlog odbora v torek sprejel še sklep, s katerim DZ ministrstvo za obrambo poziva, da v primeru prvega potrjenega suma korupcije nemudoma uporabi protikorupcijsko klavzulo in prekine dobavo oklepnih vozil 8X8 ter sklep, s katerim DZ vlado poziva, naj mu posreduje poročila o preiskavi, ki jih je zahtevala od policije in tožilstva.
Na besedilo drugega sklepa je sicer poslanska skupina Zares vložila dopolnilo, po katerem bi DZ ugotovil, da policija in tožilstvo pri preiskavi sumov kaznivih dejanj, ki naj bi bila storjena pri nabavi oklepnikov, nista dovolj intenzivno sodelovala s finskimi in avstrijskimi organi, vendar člani odbora dopolnila niso podprli.
Transparenten ali skrit nakup?
Na odboru za obrambo je obrambni minister Karl Erjavec
nakup oklepnikov 8x8 ponovno ocenil kot najbolj transparenten posel v
zgodovini Slovenije. Povedal je, da so se težave začele potem, ko
ministrstvo ni realiziralo pisma o nameri, s katerim je prejšnja vlada
avgusta 2004 izkazala namero, da bo oklepnike 8X8 delala Sistemska
tehnika.
V zvezi s ponedeljkovo oddajo finske YLE je Erjavec
dejal, da ne razume, zakaj bi moral novinar varovati svoj vir, posebej
ne zato, ker naj bi šlo po poročanju televizije za interne dokumente
Patrie in zato njihovo razkritje ne bi imelo hujših posledic.
Jožef Školč (LDS) je v zvezi z dokazi,
ki bi jih moral v oddaji pokazati novinar, dejal, da po zakonodaji
novinarjem ni treba "nikoli razkriti vseh podlag za svoje trditve".
Erjavca je povprašal, zakaj sam ne ravno tako, kot to pričakuje od drugih
in dokumente o nakupu oklepnikov pokaže javnosti. "Če bi imeli dostop do teh stvari, bi se klobčič hitro odvijal na vse strani," je dejal Školč.
V razpravi o slovenski preiskavi domnevnih sumov podkupovanja je Milan M. Cvikl vprašal, zakaj se od februarja 2007, ko je policija prejela depešo dunajskega Interpola, da obstaja sum, da so nekateri posamezniki v Sloveniji prejeli nezakonite provizije pri poslu, ni zgodilo nič, in kako to, da se je "pospešek" pri preiskavi zgodil šele po oddaji finske televizije.
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar mu je odgovorila, da tožilstvo z omenjeno depešo ni bilo seznanjeno. Tudi sicer po njenem tožilstvo ukrepa takrat, ko prejme kazensko ovadbo. Sicer pa je Brezigarjeva poudarila, da za tožilca ni dovolj, da se nekaj govori, "imeti mora podlage za začetek postopka". Pojasnila je, da v Sloveniji v tem trenutku teče predkazenski postopek, da pa državno tožilstvo ni dobilo podatkov, ki bi omogočili osredotočenje suma na konkretno osebo.
Kot je še dejala, je bilo državno tožilstvo s sumi morebitnih kaznivih dejanj prvič seznanjeno 22. maja letos. Med aktivnostmi tožilstva od tedaj je Brezigarjeva izpostavila ustanovitev skupne preiskovalne skupine 16. junija. Po njenem mnenju gre za inštrument v mednarodnem pravu, ki omogoča boljše delo in jo vodi izkušena državna tožilka.
Cvikl je medtem
prepričan, da je posel s Patrio dober le za posrednike. Posel naj bi
bil sporen in škodljiv, ker že od začetka lanskega leta obstaja
obvestilo avstrijskega Interpola, na katerega je po besedah poslanca
reagirala le finska policija. Posel je po njegovih besedah sporen tudi zaradi
tega, ker je finski minister, pristojen za Patrio,
odstavil prejšnjega direktorja finskega podjetja. Kot je prepričan, so
slovenski davkoplačevalci zaradi razlike med ponudbo in pogodbo
oškodovani za 50 milijonov evrov.
Robert Hrovat (SDS) je ocenil, da je v razpravi o nakupu oklepnikov ogromno ugibanj, ni pa dejstev. Takšna razprava pa se mu zdi nesprejemljiva.
Janša o notah in manipulaciji
O notah, ki jih je slovenska vlada poslala na Finsko, je premier Janša v izjavi za medije dejal, da pri notah ni šlo za vmešavanje v delo medijev. "Dejstvo je, da je bilo na finski televiziji objavljeno, da so dokazi za neko hudo obtožbo nahajajo v finskem državnem podjetju, katerega 70-odstotni lastnik je finska vlada," je poudaril in dodal, da so finsko vlado vprašali, ali razpolaga s takimi dokazi.
Odgovor na to vprašanje je bil poslan iz podjetja Patria, ki je v odgovoru zagotovilo, da takšnih dokazov v tem podjetju ni, je pojasnil premier. Dodal je, da je ta odgovor Patrie pred dnevi predstavilo ministrstvo za obrambo.
Premier je povedal, da je bila druga nota poslana zato, ker so nekateri finski uradniki komentirali predkazenski postopek v slovenskih medijih in so se s tem neposredno vmešavali v slovensko predvolilno kampanjo. "Potem je bilo po preverjanju ugotovljeno, da nekateri trdijo, da niso izjavil tega, kar je bilo objavljeno v slovenskih medijih," je izpostavil Janša in dejal, da "na Finskem malokdo zna slovensko, na Slovenskem malokdo zna finsko". In to po prepričanju predsednika vlade odpira širok prostor manipulaciji.
Janša je glede zahteve po popravku dejal, da pravica do popravka ni samo v slovenski zakonodaji, ampak obstaja tudi v finski zakonodaji. Dejal je, da je finska TV v skladu s finskimi zakoni dolžna objaviti ta odgovor. "Kdaj ga bo, ne vemo, a so dolžni to objaviti," je še poudaril.
Janša je tudi povedal, da je imel danes zjutraj dva intervjuja za neko drugo finsko televizijo in nek drug finski časopis. "Nihče mi ni dejal, da so na Finskem zgroženi zaradi zahteve po popravku," je dejal.
Finci šokirani nad slovenskimi zahtevami
Finska televizija je zahtevo po popravku že zavrnila. Odločili so se samo za en popravek, v katerem je nekdanji generalni direktor slovenske policije Bojan Potočnik označen kot svetovalec slovenskega predsednika republike. Potočnik je to funkcijo prenehal opravljati 8. avgusta, oddaja pa je bila posneta 12. avgusta. Kot je za avstrijsko tiskovno agencijo APA dejala urednica prvega kanala YLE Riita Pihlajamäki, je televizija na sedemstransko prošnjo iz Slovenije odgovorila danes popoldne.
Že pred tem je urednica YLE dejala, da je začudena in šokirana nad zahtevami. "Od finske televizije YLE pričakujemo, da vsebino 'Resnice o Patrii - II. del' prikaže na TV1 v terminu s podobno gledanostjo kot v primeru ponedeljkove oddaje, tekst pa objavi tudi na svoji spletni strani v angleškem in finskem jeziku,“ so zapisali na uradu. Finci odkrito kažejo zgroženost nad takimi pritiski in opozarjajo, da se na Finskem tako ne dela. Postopki slovenske vlade se jim zdijo nedopustni. Ne razumejo tudi, zakaj pošiljajo note finski vladi, saj le-ta nima nikakršnega vpliva na medije.
Na uradu za komuniciranje pa pravijo, da odgovora finske televizije še niso dobili.
Janša ni videl pogodbe
Erjavec je sicer zanikal, da je predsedniku vlade Janezu Janši na sestanku, ki ga je imel z njim decembra 2006, pokazal pogodbo o nakupu patrij, kot se je sicer v soboto glasil naslov intervjuja z Erjavcem v časniku Delo.
Kot je povedal Erjavec, takšen naslov intervjuja (Erjavec pogodbo s Patrio pred podpisom pokazal Janši, op. p.) ni resničen. Po njegovih besedah mu je novinar povedal, da je dal sam drugačen naslov, da pa so ga pozneje uredniki spremenili. Erjavec je še dodal, da si ne predstavlja, da o tako pomembnem nakupu, kot je bil nakup oklepnikov, ne bi obvestil predsednika vlade.
Janša je Delov naslov uvrstil v manipulacijo, ki se je po njegovem dogajala v zadnjem času.
Mnenja o jutrišnji seji
Predsednik SD Borut Pahor je dejal, da ne čas ne gradivo in ne okoliščine niso naklonjene temu, da bi izredna seja o nakupu oklepnikov Patria odgovorila na tista vprašanja, ki so se zastavljala že v času preiskovalne komisije. Čas tik pred volitvami ni primeren za kakršen koli sklic izredne seje državnega zbora, če to ni povezano z velikimi kriznimi situacijami npr. ob naravnih nesrečah, je prepričan Pahor. Torkova izredna seja po njegovih besedah ne bo "postavila pike na i zadevam", zato bi bilo bolje pustiti institucijam pravne države, da v skladu s pristojnostmi opravljajo ustrezne postopke.
O torkovi izredni seji DZ o nakupu oklepnikov 8X8 je premier Janša dejal, da je DZ po ustavi ne samo zakonodajalec, ampak ima tudi nadzorno funkcijo, saj tudi državno tožilstvo poroča DZ. "Glede na to, da se je v javnost sejal sum na delo slovenskih organov, je prav, da ti organi poročajo DZ in da se te stvari razčistijo," je še poudaril Janša.
Odbor za notranjo politiko brez sklepov
Do izredne seje se je na svoji seji kot zainteresirano delovno telo opredelil tudi odbor za notranjo politiko. Na njem so poslanci opozicije ocenili, da je bila izredna seja o patrijah sklicana predvsem zato, da bi bili vsi osumljeni oprani vsake krivde, medtem ko je Rudolf Petan (SDS) ocenil, da je bila celotna afera "osnovana na nekem novinarskem komplotu (zaroti, op. p.), v stilu afere Vič-Holmec".
Minister za notranje zadeve Dragutin Mate pa je v razpravi poudaril, da je pri odgovoru na depešo avstrijskega Interpola res prišlo do nerazumnega zamika, zato je tudi odrejen izredni nadzor nad delom slovenskega Interpola.
'Takojšen preklic diplomatskih not'
Poslanska skupina Zares je danes vložila predlog za razširitev dnevnega reda torkove nujne seje parlamentarnega odbora za zunanjo politiko z obravnavo vprašanja "zlorabe slovenske diplomacije v osebne in strankarske namene", ki jo je v ravnanju v primeru Patrie po njeni oceni storil zunanji minister Dimitrij Rupel. Minister je zgoraj omenjeno zagrešil z objavo vsebine zasebnega pogovora s finsko veleposlanico v Sloveniji 3. septembra na srečanju Zbora za republiko kljub zavezanosti zakonu o zunanjih zadevah in diplomatski praksi. Omenjeno mu očita tudi zaradi diplomatskih not, ki jih je zunanje ministrstvo naslovilo na Finsko zaradi predvajanja oddaje o Patrii na finski nacionalni televiziji. Zaradi morebitnih negativnih posledic v dvostranskih odnosih med državama, ki bi jih omenjene diplomatske note lahko imele, od ministra Rupla pričakujejo njihov takojšen preklic. Pričakujejo tudi, da se bo minister v prihodnje vzdržal takšnih ravnanj in prepustil razčiščevanje domnevnega koruptivnega ravnanja predsednika vlade organom pregona, tako finskim kot slovenskim, so še zapisali v predlogu. "Odbor DZ za zunanjo politiko poziva ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla, da preneha zlorabljati diplomacijo Republike Slovenije za osebne in strankarske namene, da preneha izsiljevati posege v razmerja med svobodnimi mediji in državo na Finskem in da se vzdrži kakšnih koli drugih dejanj, ki bi poslabšala dvostranske odnose med dvema državama članicama EU. Odbor predlaga, da ministrstvo za zunanje zadeve takoj umakne diplomatske note, s katerimi sramoti svojo državo."
Steyr zaenkrat ne računa na nove posle v Sloveniji
Predstavnik General Dynamics, matične družbe avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr, Lutz Kampmann, je zanikal, da bi Steyr po tem, ko je v Sloveniji izbruhnila afera zaradi domnevnega podkupovanja s strani finskega proizvajalca oklepnikov Patria, računal na nove posle s svojim oklepnikom pandur II v Sloveniji. Seveda smo še vedno zainteresirani za pridobivanje kupcev v Sloveniji, toda "Slovenija trenutno ni trg, na katerem bi aktivno nastopali", je dejal Kampmann.
KOMENTARJI (1363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.