Slovenija

Kaj lahko naredi turist, če naleti na drugačno nastanitev od oglaševane?

Ljubljana, 25. 07. 2020 11.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
35

Poletje, čas sprostitve, počitnic, dopustov, ki pa se lahko hitro sprevrže v nezadovoljstvo, če v kraju, kamor ste pripotovali na oddih, ne dobite take turistične namestitve, kot ste jo pričakovali. Še posebej če so vam zanjo zaračunali 'konkretno' ceno. Kaj lahko naredi potrošnik, če dobi sobo v slabem, zanemarjenem stanju, ki je bila sicer oglaševana kot prijetna, dobra. Ali lastnik sme turistom ponujati tovrstne nastanitve?

Slaba volja zaradi turistične nastanitve je povezana z vrzeljo med potrošnikovim pričakovanjem in ponudnikovo predstavitvijo, kaj bo turist pri njem dobil oziroma doživel. Ker v današnjih časih skoraj vsi vse iščemo, preverimo in si ogledamo po spletu, nas pogosto privabijo fotografije in nam pomagajo pri odločitvi, kateri hotel, apartma, sobo ali kamp bomo izbrali za letovanje. Seveda še vedno obstajajo ljudje, ki brez predhodnih spletnih ogledov pokličejo lastnika neposredno v nastanitev in se odločijo na osnovi njegovih zagotovil in opisov.

Če turist oceni, da stanje namestitve ni tako, kot bi moralo biti, mora vsako pomanjkljivost takoj sporočiti ponudniku oziroma posredniku, če gre za agencijo, in stanje dobro dokumentirati.
Če turist oceni, da stanje namestitve ni tako, kot bi moralo biti, mora vsako pomanjkljivost takoj sporočiti ponudniku oziroma posredniku, če gre za agencijo, in stanje dobro dokumentirati. FOTO: Dreamstime

A kakorkoli, potrošnike lahko zavedejo tako fotografije in opisi na spletu kot besede in obljube ponudnikov po telefonu. Seveda je tudi odvisno, za kakšna odstopanja gre. Ali je denimo na fotografiji, ki jo oglašuje ponudnik, namestitev v resnici čisto drugačna ali pa zgolj potrošnik ni opazil, da je inventar že nekoliko zastarel, ker je bila soba slikana od daleč. "Predstave o tem, kaj je urejeno ali zanemarjeno, prijetno oziroma neprijetno, v dobrem ali slabem stanju, so lahko zelo različne, ocene pa subjektivne," so izpostavili v Evropskem potrošniškem centru (EPC) Slovenija, kjer potrošnike seznanjajo z njihovimi pravicami v EU, jim svetujejo, kako jih uveljaviti ter jim nudijo strokovno pomoč pri reševanju pritožb zoper tuje ponudnike blaga in storitev iz EU, Islandije in Norveške.

Ker so bila v zadnjih letih potovanja stalno v porastu, je področje turizma na drugem mestu po številu pritožb, ki jih prejme EPC Slovenija. V letu 2019 je bilo največ pritožb s področja letalskih in drugih prevozov (29 odstotkov), približno pet odstotkov pritožb pa je bilo povezanih z namestitvijo.  EPC Slovenija

Vsako pomankljivost je treba takoj sporočiti ponudniku

Če turist oceni, da stanje namestitve ni tako, kot bi moralo biti, mora vsako pomanjkljivost takoj sporočiti ponudniku oziroma posredniku, če gre za agencijo, in stanje dobro dokumentirati. "Če dejansko stanje očitno odstopa od oglaševanega, bi ponudniku lahko očitali zavajajoče oglaševanje in torej nepošteno poslovno prakso, ki se lahko tudi sankcionira. Potrošnik naj se v tem primeru poskuša s ponudnikom dogovoriti za znižanje cene," svetujejo v EPC Slovenija.

Na splošno torej velja, da ponudnik mora zagotoviti, da je namestitev skladna s tem, kar sta se stranki dogovorili oziroma kar je ponudnik navedel v ponudbi, oglasnem sporočilu ... "Vsako odstopanje od dogovorjenega oziroma oglaševanega je lahko razlog za pritožbo," so podobno pojasnili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). 

Kadar gre za večje pomanjkljivosti, lahko potrošnik zahteva drugo namestitev. Če mu je ponudnik ne more zagotoviti, lahko potrošnik od pogodbe odstopi in zahteva vračilo kupnine – če jo je že plačal.
Kadar gre za večje pomanjkljivosti, lahko potrošnik zahteva drugo namestitev. Če mu je ponudnik ne more zagotoviti, lahko potrošnik od pogodbe odstopi in zahteva vračilo kupnine – če jo je že plačal. FOTO: Thinkstock
Trend potovanj je trenutno v upadu. Mreža EPC se zdaj največ ukvarja z množičnimi težavami potrošnikov zaradi odpovedi storitev zaradi izbruha covid-19 in v zvezi z negotovostmi, ki so povezane z bodočimi potovanji. EPC Slovenija

A kljub temu na ZPS menijo, da je v primeru manjših odstopanj smiselno od ponudnika zahtevati, da pomankljivosti odpravi. "Če tega ni mogoče storiti, je potrošnik upravičen do znižanja kupnine v sorazmerju z obsegom pomanjkljivosti. Kadar gre za večje pomanjkljivosti, lahko potrošnik zahteva drugo namestitev. Če mu je ponudnik ne more zagotoviti, lahko potrošnik od pogodbe odstopi in zahteva vračilo kupnine – če jo je že plačal," so pojasnili in dodali, da od ponudnika lahko zahteva tudi povračilo škode. Če spora ni mogoče rešiti sporazumno, ga je treba reševati po sodni poti, kar pa je lahko težavno, so še izpostavili.

Primer dveh Slovencev, nezadovoljnih s hotelom

Pred kratkim so v EPC Slovenija obravnavali primer dveh slovenskih turistov, ki nista bila zadovoljna s hotelsko namestitvijo na Hrvaškem. Dejansko stanje hotela se namreč ni ujemalo s ponudbo, ki jo je ponudnik oglaševal. Ko sta potrošnika prispela v hotel, ni bilo zunanjega bazena, wi-fi povezava ni delovala, hotel je bil na splošno v slabem stanju: luščil se je omet, sobe so bile umazane ... Vendar se potrošnika nista pritožila na kraju samem, temveč sta zapustila hotel in se pisno pritožila naknadno. "Žal je hotel tudi po posredovanju mreže EPC vztrajal pri svojem stališču, da potrošnika na pomanjkljivosti nista opozorila že v hotelu, in jima zato ni želel vrniti sorazmernega dela vplačane kupnine," so primer opisali v EPC Slovenija.

Če težav ne začnete reševati takoj, je manj možnosti, da vam bo ponudnik vrnil sorazmerni del plačane kupnine.
Če težav ne začnete reševati takoj, je manj možnosti, da vam bo ponudnik vrnil sorazmerni del plačane kupnine. FOTO: Dreamstime

Torej, zaradi zavajajočega oglaševanja in nepoštene poslovne prakse pristojni nadzorni organ lahko sankcionira ponudnika, vendar to neposredno ne vpliva na potrošnikov zahtevek za vračilo denarja, so pojasnili v EPC Slovenija: "Tovrstne pritožbe se preko mreže EPC ne rešujejo najbolj uspešno, prvič zato, ker kot smo že ugotovili, gre velikokrat za subjektivno potrošnikovo oceno, da je namestitev v slabem stanju, in drugič, ker gre pri našem posredovanju za mirno in izvensodno reševanje sporov in je uspešnost reševanja odvisna od pripravljenosti za sodelovanje obeh strani. Ponudnikov namreč ne moremo prisiliti, da sodelujejo z mrežo EPC oziroma spoštujejo potrošniške pravice."

  Kako je v primeru, ko si turistično nastanitev izberemo prek platforme?

Ko je potrošnik v namestitvi, ki jo je rezerviral prek specializirane platforme, denimo Bookinga ali Airbnb, in striže z oglaševano, velja podobno. Potrošnik naj lastnika o pomanjkljivostih obvesti takoj na kraju in se skuša z njim dogovoriti o primerni rešitvi, so svetovali v EPC Slovenija. "Glede na to, da imata omenjeni specializirani platformi objavljene ocene drugih uporabnikov, ki so po našem mnenju precej zanesljive, pa bi bilo dobro, da pred odločitvijo za nakup potrošnik preveri te ocene," so še spomnili iz EPC Slovenija.

Pogodbo, ki jo potrošnik s ponudnikom sklene po telefonu, mora ponudnik turistu posredovati tudi v pisni obliki. "Če so pogovori o stanju namestitve zgolj ustni, bo potrošnik v primeru nezadovoljstva kasneje težko uveljavljal zahtevke," so opozorili v EPC Slovenija.

Tri zvezdice pri namestitvi v denimo Rimu, Egiptu ... ne pomenijo enake kakovosti storitev kot tri zvezdice v Sloveniji.
Tri zvezdice pri namestitvi v denimo Rimu, Egiptu ... ne pomenijo enake kakovosti storitev kot tri zvezdice v Sloveniji. FOTO: Dreamstime

Kako je s turističnimi paketi?

Pri pogodbah o paketnem potovanju organizator potovanja odgovarja za izpolnitev pogodbe. "Torej, kadar posamezna potovalna storitev ni izvedena v skladu s pogodbo, mora potrošnik organizatorja obvestiti o vseh neskladnostih, ki jih ugotovi med samo izvedbo potovalnih storitev. Organizator potovanja mora neskladnost odpraviti, razen če to ni mogoče ali bi povzročilo nesorazmerne stroške. Če organizator potovanja neskladnosti ne odpravi, lahko potrošnik zahteva sorazmerno znižanje cene in povrnitev škode," so razložili v EPC Slovenija.

Ali sme lastnik turistom ponujati namestitve, ki so v slabem, zanemarjenem stanju? 

Kakovost namestitve in storitev bi morala biti razvidna iz kategorizacije, ki je po navadi označena z zvezdicami. "Je pa treba dodati, da tri zvezdice pri namestitvi v denimo Rimu, Egiptu ... ne pomenijo enake kakovosti storitev kot tri zvezdice v Sloveniji. Če torej opis namestitve očitno odstopa od dejanskega stanja, se po evropski zakonodaji takšno ravnanje ponudnika šteje za nepošteno poslovno prakso, ki ni dovoljena in se lahko sankcionira (če gre za evropskega ponudnika). Potrošnik bi v tem primeru lahko zahteval znižanje kupnine, vendar bi jo moral v primeru spora uveljavljati po sodni poti," so povzeli iz EPC Slovenija.

Nadzor nad ustreznostjo kategorizacije objekta v Sloveniji sicer opravlja tržni inšpektorat, nad ustreznimi higienskimi razmerami pa zdravstveni inšpektorat.

Če gre na potovanju kaj narobe, se držite naslednjih korakov, svetuje ZPS:

  • 1.  Na pomanjkljivosti na potovanju opozorite takoj: vsako pomanjkljivost, ki jo opazite v namestitvi, čim prej sporočite ponudniku namestitve, torej na kraju samem.
  • 2.  Zahtevajte zapisnik: če ponudnik pomanjkljivosti ne odpravi, takoj po vrnitvi oddajte pritožbo. Iz oddane dokumentacije naj bodo razvidne vse pomanjkljivosti: slikovni materiali, vsi stiki in prizadevanje, da bi pomanjkljivosti odpravili na kraju samem.
  • 3. Shranite račune, fotografirajte: če ste imeli zaradi neustrezne namestitve dodatne stroške, shranite vse račune. Fotografirajte pomanjkljivosti, kot so neustrezna namestitev, oprema, plaža. Kopije računov in fotografije priložite pritožbi.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
25. 07. 2020 16.50
+4
Drugače se ni pritoževati nad ometom ali wifijem. Se je pa zgodilo, da smo šli kot študentje in najeli sobo na otoku Hvar. Pokrivenik zaliv, na eni strani zalifa fotr, na drugi sin. Škrtuhi svetovni. Smo imeli polpenzijon in zjutraj je še šlo, ko je bilo samoposrežno, vendar je drugi dan hrane zmanjkalo, kruh omejen, za večerjo smo pa dobili 1/4 paradajza. Še vedel ne bi, če ga ne bi kolega zložil skupaj. Narezan na tanko in razporejen po celem krožniku, da ga je izgledalo veliko, hehe. Vsak dan smo morali hodit na pizzo. Potem, ko je pa izvedela, je pa vprašala, če ne bomo večerje, da še tistega malega ne bi bilo treba dat. Škrtuhi, hehe.
speedball
25. 07. 2020 16.31
+8
ce ste ovce ....vsedes se v avto se peljes na morje in na licu mesta pošščeš apartma,sobo in prideš ceneje skozi in še boljše kot preko agencij, ki te nategnejo .....prakticiram že več ko 10 let in nikoli problema
enakatalena
25. 07. 2020 15.58
+7
V mestu Idrija obstaja nastanitev, ki jo lastnik oglašuje na platformah. V resnici gre za staro, umazano hišo, tip pa oglaša, kot bi šlo za prvovrstno nastanitev. Je v sramoto lokalnemu turizmu. Doslej mu še niso prišli do živega. Vsake toliko časa na platformi zamenja ime nastanitve. Plačilo vedno zahteva vnaprej. Turisti ponavadi pobegnejo, ko vidijo realnost, tipu pa ostane denar...
JR82
25. 07. 2020 15.52
+1
Zal so goljufi pri soncek, relax, oasis ipd.. men so dobesedno ukradli 2k. To kar smo mi dozivel na Djerbi.. to sploh ne morem opisat. Vse smo nardil kar pise ta super clanek, vse teoreticne moznosti in na koncu bon v vrednosti 80€ ej se to za piko na i, so mi dali bi bilo bolje da nic! Paraziti so in vsaj v tem clanku nisem ga bral preletel zgolj, brez reklamacijskega zapisnika na licu mesta si burek doma. Kar bos pisal, slikal, si menjaval sobe in tezil, ce nimas R.Z. nimas kaj upat o kakem vracilu.
mindfields
25. 07. 2020 15.40
+3
Take iskušnje sm imel samo na Hrvaškem..vse je “fake” kao 5 zvezdic apartma ko pa prides polom..nikjer drugod teh težav ni bilo..celo v Turčiji je bilo vse v nulo.. Že 8 let ne hodim na Hrvasko in od takrat nimam problemeov z dopustom😉
Koronavirusovec
25. 07. 2020 15.38
+0
Če se boš kje na hrvaškem na veliko pritoževal in celo odklonil namestitev, je velika verjetnost da te pričaka avto s prerezanimi gumami
ElectroVoice
25. 07. 2020 15.32
+6
Morda ne bo v direktni zvezi s člankom, bo pa silno koristno za vse tiste, ki v SLO po spletu naročate stvari od slovenskih spletnih trgovcev. Kak teden nazaj sem pri Outletstore.si naročil kamero za v avto. Silna kvaliteta, resolucija FULL HD, zorni kot 170 st., ni, da ni! Sedel sem h kišti in naročil. Saj ni bilo drago, a keč je v tem, da je bila kvaliteta svetlobna leta daleč od oglaševanega. Izdelek totalno zastarel, najbrž je že kje ležal vsaj 10 let, brez slovenskih navodil, napajalnik ni deloval..., nekurantna roba v glavnem. Vrnil in po navodilu kolega, strokovnjaka na tem področju, naročil pri Wolfyshop.si neko drugo kamero, v nebo reklamirana kvaliteta, znamka XIAOMI. Dobil že drugi dan, a zadeva je bila isti krš. Od omenjene znamke ničesar, preizkus pa je na rač. monitorju pokazal tako sliko, da reg. tablica avtomobila na 5m razdalje ni več berljiva. Vrnil! Se pa vseglih vprašam, kako lahko nehče v SLO prodaja tako robo, ki je jaz še otroku ne bi upal podariti. Ali imamo znotraj naših meja res toliko gamadi, da te hoče za vsakim vogalom nehče nategniti???
Uporabnik1921539
25. 07. 2020 15.29
-2
Tistemu,ki ga kupuje.Ce bi mi placali(v resnici,ne z bonom) ne grem na slovensko obalo
yanay
25. 07. 2020 15.27
+10
Ko sem vprašal, zakaj se dejansko stanje razlikuje od oglaševanega, so mi dejali, da je to pač marketing. Skoraj mi je dvignilo pokrov. Rekel sem jim, da je to čisto navadno zavajanje in ne marketing, da ne omenim še kakšnega hujšega izraza.
japk
25. 07. 2020 15.20
+12
Vavčarji so omogočili , da na obali drek prodajajo za zlato ...
lucinda
25. 07. 2020 14.40
+4
Ali je oddajanje sob in apartmajev brez oken sploh dovoljeno? v Londonu luksuznem hotelu Mariott so mi hoteli oddati sobo brex oken. Z mojim pravilnim inoholim nastopom se je takoj vse urefilo in as mpak prekletoali moram res prvi dan dopysta skoraj vedno zspraviti za pregovarjje, dadobim rakßno sobo, kot sem jo plaçala!
lucinda
25. 07. 2020 14.36
+17
Na ocene Trip Advisorja se ni za zanašati. Luksuzen apartma s terado v Portorožu, ocena Trip Advisorja 9,1. In potem se izkaže, da apartma sploh nima oken, "zrači" se skozi vhodna vrata in teraso, ki je pravzaprav prezračevalni jašek garažne hiše hotela Metropol. Cena izven sexone za dva 100€ na noč. Jaz pa še astmatik. Toliko o luksuzu v Portorožu.
TEDO(uajtu)MEDO
25. 07. 2020 13.31
+9
Z Mobitelom moraš posneti in shraniti na dropboxu ali čem podobnem, potem pa posnetek pokazati osebju na blagajni hotela ali šefu apartmaja in mu reči, da naj da denar nazaj, drugače da boš posnetek objavil na youtubu in še kje.
proofreader
25. 07. 2020 14.34
+9
To moraš takoj reklamirati, ko vidiš, drugače trpiš en teden po nepotrebnem.
proofreader
25. 07. 2020 13.04
+26
Wifi ni deloval? Katastrofa, kako lahko oddajajo take namestitve? Eni gredo na dopust surfat. Po internetu.
ni_mi_vse_eno
25. 07. 2020 13.15
+17
Kako sploh lahko ostaneš na dopustu, če wifi ne dela, hehe. Kje boš pa 24ur bral.
TEDO(uajtu)MEDO
25. 07. 2020 13.33
+10
Klinc pa 24ur.com, ne morem živeti brez nora24tv :))))
yanay
25. 07. 2020 15.29
+3
Sem čisto zadovoljen z družbo dobrih knjig.
Vortexfoto
25. 07. 2020 13.02
+16
Prejsne leto smo prvic naleteli na totalno razocaranje. Sli smo preko bookinga. 1 teden na hrvaski istri. Oglasevano 100m od morja, otroska igrala, parkirisce zraven, trgovina picerija vse v blizini... Ko smo prisli ni bilo parkinga, nekje smo koncno dobili, 500m v hid klanec, za stiriclansko druzino z 1 leto in 2 leti starima otrokoma je to zelo tezavno. Apartma sicer ok, do morja pa 500 stopnic in hud klanec nekje 600m z avtom nedostopno... Ob pritozbi sem dobil le da oni niso oglasevali daje to neka tuja agencija. V glavnem do normalne trgovine za hrano je bilo 25km plaza obup picerija sicer je vendar huda zalost. Igrala zapuscena nekaj desetletij, zeblji gledali ven, neprimerno za otroke, tusev ni bilo,.... Od bookinga je vse kar smo dobili vrnjeno 50 eur, cena za en teden brez hrane je bila 1000 eur... Polom!
proofreader
25. 07. 2020 13.05
+17
Bajkerrado
25. 07. 2020 13.20
+22
prvo si se nategnil da si sploh rezeviral prek bookinga provizija je +30 % drgace pa vtipkas naslov in google street view pa pregledas okolico
TEDO(uajtu)MEDO
25. 07. 2020 13.37
+14
To je res. Ne uporabljati agencij in bookinga. Greš na google maps, tam iščeš "apartma(n)" in ti vsakega pokaže, vidiš tudi telefon in email. Če te tam zayebejo, točno veš, kdo je kriv. Če greš na slab dopust prek agencije, bodo v hotelu ali apartmaju (morda) lagali, da je kriva agencija, agencija pa lagala, da je kriv hotel ali lastnik apartmaja.
srecnii
25. 07. 2020 12.57
+7
Popolnoma nič, vsi organi so na dopustu pa tud če niso se vsem fu*KA
Ici
25. 07. 2020 12.55
+7
Ko si na dopustu, se potrudi, da se imaš maximalno lepo. Ne vznemirjaj se in ne išči dlake v jajcu...
zombie_killer
25. 07. 2020 12.44
-13
Jaz vem kaj me caka na krku, ko imam vilendico 😀
Bajkerrado
25. 07. 2020 13.21
+3
cestitam edino pravilno upam da tudi meni enkrt rata 👍
nemo1
25. 07. 2020 12.39
+10
Vse je treba evidentirat in javnosti pokazat, ampak se strinjam da ne vsakega pajkeca na steni. Nekateri imajo stroga merila, plačali bi pa ceno za hostel. Zato so razne strani ki to argomentirajo in tiste je panetno pogledat predno karkoli rezerviraš. Če pa so odstopanja prevelika pa seveda po zdravi pameti se pomenit z receptorjem odnosno vodstvom. Dvimim da bi se ne mogli zmenit, v korist obeh
nemo1
25. 07. 2020 12.34
+5
Samo izkoriščajo turiste, potem pa še državo