V ozadju včerajšnjega sprejema za slovensko skupnost v New Yorku, ki naj bi ilustriral politično usklajenost pred začetkom slovenske misije v OZN-u, ostaja zaplet med predsednico države in vlado glede izbire Samuela Žbogarja za vodjo slovenske misije v Varnostnem svetu. Predsednica Nataša Pirc Musar je namreč odločitev označila za "najmanj nenavadno", mnenje pa premierju tudi povedala.
A premier Robert Golob naj se o izbiri Žbogarja ne bi posvetoval z nikomer. Predsednico je o odločitvi vlade obvestil, ko je bila že sprejeta, pri izbiri prestižnega diplomatskega položaja ga niso zanimali niti nasveti poslancev. "Glede na besede predsednika vlade na začetku, da se bo zunanja politika ustvarjala v DZ, bi pričakovala, da se premier pride posvetovat tudi v DZ. Konec koncev je najvišje institucionalno telo pri nas in sprejema politike na vseh področjih. Ampak ne dvomim pa, glede na kandidata, ki je bil izbran in poslan v New York, da gre za najboljšo možno izbiro," je zadevo komentirala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.
Premier na mizo neuradno dobil dve imeni
Na Gregorčičevi, tako kot na Mladiki, poudarjajo, da je bil kriterij le en; kdo je najboljši domači diplomat za omenjeno pozicijo? Po naših informacijah je premier na mizo dobil dve imeni – nekdanjega zunanjega ministra in desno roko ministrice Fajon Samuela Žbogarja ter svojega državnega sekretarja Andreja Benedejčiča, ki pa kmalu odhaja na položaj stalnega predstavnika Slovenije v Natu.
Nekdanjemu zunanjemu ministru pa naj bi koristile tudi neposredne povezave v kabinetu predsednika vlade in zunanjega ministrstva ob morebitnih težkih političnih odločitvah v času slovenskega mandata v Varnostnem svetu. Ravno to je v sredo za našo televizijo namreč poudaril Žbogar: "Meni je v čast, da je vlada presodila, da sem predstavnik lahko jaz s svojimi izkušnjami, ki verjetno, če jih primerjate, so malo večje, kot so izkušnje predstavnika Malovrha."
Kaj pa stroški?
Napotitev Žbogarja stane enako kot napotitev kateregakoli diplomata, so dejali na Mladiki. "V času mandata bo prejemal plačo za naziv pooblaščeni minister, ki je nižja od plače vodje Stalnega predstavništva Slovenije pri OZN, in stroške za stanovanje, ki so omejeni glede na diplomatski rang posameznika," so odgovorili z MZEZ-ja.
A kaj to pomeni? Plača pooblaščenega ministra v Sloveniji je uvrščena med 44. in 51. plačni razred, odvisno od napredovanja. Za funkcijo pooblaščenega ministra v tujini od 1. aprila 2023 dalje velja nominalna osnova 4.051,60 evra.
Glede na Uredbo o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini javnim uslužbencem, ki so nastanjeni v New Yorku, pripada povračilo stroškov v višini od 100 do 120 odstotkov.
Zaradi povečanega obsega dela bodo v New York napoteni tudi dodatni diplomati, zaradi članska v Varnostnem svetu pa je Slovenija že s 1. januarjem 2023 najela dodatne prostore. Te prostore si bo s preostalimi diplomati delil tudi Samuel Žbogar, so pojasnili. Skupaj bo na Stalnem predstavništvu Slovenije pri OZN-u v New Yorku delovalo okoli 20 diplomatov in okoli 10 preostalih uslužbencev.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.