Posnetek, ki ga je razkrila civilna iniciativa, naj bi pričal, da se varnostniki v azilnem domu izživljajo nad migranti.
Da to nikoli ni bilo res, da so fizično posredovali zgolj izjemoma, ko so se migranti agresivno upirali postopkom, zdaj odločno odgovarja varnostnik, ki se je na posnetku prepoznal. Zaradi suma posedovanja alkohola in drog naj bi varnostniki pregledovali sobe. Iskanje je tudi obrodilo sadove. "Niso pa pokazali, da smo odreagirali na napad na varnostnika," pravi.
Poudarja, da je posnetek nastal že pred petimi meseci, torej veliko prej, preden je 24. julija migrant Ibrahim Elmanyori, ki ga je iniciativa izpostavila včeraj, prišel v konflikt z vodstvom doma. Trdi še, da Ibrahima na posnetku ni. In na očitek iniciative, da so se varnostniki maščevali migrantom, ker da je Ibrahim videl trgovanje varnostnikov z ljudmi, varnostnik odločno odgovarja, da bi bilo kaj takega povsem nemogoče, ker da je bilo varnostnikov v izmeni bistveno manj kot prosilcev za azil. "Tristo azilantov na tri varnostnike ... veste, da nismo delal nasilja tam, ker če bi se jih 300 spravilo na tri varnostnike, bi bili mrtvi."
Da je zaprepaden ob očitkih, da naj bi varnostniki posredovali tudi v trgovini z ljudmi – odgovarja na besede civilne iniciative. "Ko sem bil jaz tam, se to ni dogajalo," komentira obtožbo, da so trgovali z ljudmi oziroma da so za 600 evrov organizirali prevoze.
Varnostniki na posnetku pa, dodaja, da tudi niso izgubili službe zaradi tega postopka. In trdi, da je službo v azilnem domu pustil sam, ker da je breme dela z migranti nesorazmerno s plačo 750 evrov bruto, ki jo je dobival za delo v domu.
Ibrahima Elmanyorija pa so medtem ravno danes peljali pred sodnika. Kjer pa se ni spomnil ničesar o konfliktih v domu. In še manj o tem, da je imel tisto noč pri sebi nož.

Medtem je varuh človekovih pravic Peter Svetina napovedal, da bodo na podlagi medijskega poročanja o domnevnih zlorabah v azilnem domu Vič preverili tamkajšnje dogajanje in razmere. Kot je Svetina še poudaril na današnji novinarski konferenci v Kopru, varuh to problematiko neprestano spremlja, v konkretnem primeru pa pobude niso prejeli.
Spomnimo ...
Iniciativa prosilcev za azil Boj za svobodo (La Lutte de la Liberte) je v torek namreč opozorila na po njihovih besedah nevzdržne razmere v azilnem domu. Opozorili so na dolgotrajne postopke za pridobitev azila in dovoljenj za delo, prenatrpanost azilnega doma v Ljubljani ter pomanjkljivo zdravniško oskrbo.
Izpostavili so tudi domnevno neprimeren odnos nekaterih varnostnikov do uporabnikov azilnega doma in izrazili sum, da se v azilnem domu dogaja organizirano tihotapljenje prosilcev, pri čemer naj bi sodelovali nekateri varnostniki.
Sum koruptivnega dejanja varnostnikov je eden od prosilcev za azil tudi naznanil vodstvu azilnega doma, to pa je o tem obvestilo organe pregona. Policija zoper več fizičnih oseb vodi predkazenski postopek.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.