Ugotovitve tematskega nadzora sta na novinarski konferenci predstavila predsednik komisije Robert Šumi in vodja službe za nadzor in preiskave na komisiji Katja Mihelič Sušnik. Tematski nadzor je potekal od maja 2020, pri čemer je komisija pregledala obsežno dokumentacijo, ki jo je pridobila, opravila razgovore z različnimi posamezniki ter sestanke z različnimi organizacijami. Kot sta dejala Šumi in Sušnikova, želi komisija s poročilom in podanimi priporočili pristojnim institucijam ponuditi pomoč pri upravljanju zaznanih korupcijskih tveganj z namenom učinkovitega in transparentnega izvajanja postopkov v prihodnje.
Je pa Šumi navedel, da bodo postopki, ki so v pristojnosti KPK, uvedeni, kolikor je mogoče hitro. Računajo, da že ta mesec. Pri tem gre po njegovih besedah za več oseb, med katerimi so tudi javni uslužbenci. Pri tematskem nadzoru je bila KPK osredotočena na nabavo zaščitnih mask v epidemiji in v določenem delu tudi na nabavo ventilatorjev.
"Razumemo zahtevnost in resnost situacije, v kateri je bilo treba ravnati hitro in učinkovito. Zavedamo se, da so bili postopki izvedeni v času izrednih razmer, ko je nujnost dobave zaščitnih sredstev narekovala tudi način izvedbe postopkov. Vendar je tudi v takšnih razmerah treba ravnati odgovorno, transparentno in v skladu z visoko stopnjo integritete," je ob predstavitvi poročila poudaril Šumi.
Tveganja v vseh fazah postopkov
Sušnikova je sporočila, da so zaznali tveganja v vseh fazah postopkov. Gre za tveganja v povezavi z nedoločnostjo in nejasnostjo vlog posameznih deležnikov celotnega procesa, posledično pa so bila v celotnem postopku zaznana tudi specifična korupcijska tveganja nesledljivosti in netransparentnosti izvedenih postopkov, neenakopravne obravnave ponudnikov in izbranih pogodbenih partnerjev ter vplivanja oseb, ki pristojnosti v postopkih niso imele.
KPK se zato, ker to ni v njeni pristojnosti, ni opredelila do nabave zaščitne opreme prek posrednikov. Je pa zaznala precej nejasnosti glede vloge Zavoda RS za blagovne rezerve.
Po navedbah Sušnikove so bile zelo nejasne tudi vloge posameznikov, v medresorski delovni skupini in projektni skupini so bile imenovane osebe različnih ministrstev. Tako KPK ne opredeljuje kršitev po institucijah, ampak tveganja in kršitve, ki so bile zaznane v postopku. To pomeni, da so bili sumi kršitev zaznani pri različnih osebah, in ne pri samih subjektih javnega sektorja.
Kot je pojasnil Šumi, KPK v tem nadzoru ni iskala odgovornosti konkretnih oseb, pač pa ta faza še sledi. Po njegovih navedbah bodo ti postopki uvedeni kolikor je mogoče hitro, računajo, da že ta mesec. Ali se sumi kršitev nanašajo tudi na funkcionarje, ni pojasnil. Povedal pa je, da gre za več oseb, med katerimi so tudi javni uslužbenci.
"Z namenom zagotavljanja transparentnosti porabe javnih sredstev je takšna postopkovna tveganja pri nadaljnjih postopkih treba ustrezno zamejiti, zato smo glavnim deležnikom postopkov nabav zaščitne opreme podali priporočila," je povedala Sušnikova.
V komisiji poudarjajo, da je bo le z doslednim upoštevanjem priporočil mogoče zagotoviti pregledne, sledljive in transparentne postopke ter upravičiti zaupanje državljanov v pravilnost in zakonitost ravnanja deležnikov procesa nabav, ki predstavljajo pomembno porabo javnih sredstev v interesu zagotavljanja zdravja in varnosti vseh nas.
Zaznani sumi kršitev: uvedba preiskav in odstopi drugim organom
Celotno poročilo je komisija danes posredovala glavnim deležnikom postopkov nabav zaščitne opreme: Vladi RS, Zavodu RS za blagovne rezerve, Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Ministrstvu za zdravje ter Upravi RS za zaščito in reševanje. Posredovano bo tudi drugim organom, ki se ukvarjajo s postopki nabave zaščitne opreme: Računskemu sodišču RS, Finančni upravi RS in Policiji.
Komisija bo svoje delo v prihodnjih dneh nadaljevala z uvedbo posameznih preiskav, saj je v okviru pregleda dokumentacije ugotovila tudi nekatere sume kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja protikorupcijske klavzule ter nezakonitih in neetičnih vplivov. V okviru preiskave bo sume kršitev potrdila ali ovrgla, konkretnih informacij pa v zvezi s tem še ne more podati. Komisija je zaznala tudi nekatere sume kršitev s področja dela drugih nadzornih organov. Informacije v zvezi s tem bo odstopila Državni revizijski komisiji, Tržnemu inšpektoratu RS, Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke, Finančni upravi RS, Računskemu sodišču RS ter Policiji, so še danes sporočili.
Gale pod drobnogledom KPK
KPK lahko na podlagi vloge posameznika uvede tudi postopke zaščite. Za to je po Šumijevih navedbah zaprosil tudi Ivan Gale, ki je kot takrat zaposleni na Zavodu RS za blagovne rezerve v javnosti spregovoril o domnevnih nepravilnostih pri nabavi zaščitne opreme. KPK bo v sklopu svojih pristojnosti poskušala ugotoviti vzročno zvezo med Galetovim t. i. domnevnim razkritjem informacij in nedavno odpovedjo delovnega razmerja na zavodu.
Gale je sicer kot tedanji uslužbenec zavoda sodeloval v procesih, ki jih je KPK pregledovala, zato je bil tudi on podvržen skrbnemu pregledu.
KPK objavil poročilo
Poročilo vsebuje tudi tabele, v katerih je navedenih vseh 61 sklenjenih pogodb in tri naročilnice, ter tabele, v katerih je KPK izpostavila prihodke posameznih družb, ki so bile izbrane kot ponudniki zaščitne opreme in so bile z njimi sklenjene pogodbe, je pojasnila Sušnikova. Medtem pa poročilo ne vsebuje podatkov, kakšne vrednosti poslov so bile naročene in zatem dobavljene.
Počivalšek: Priporočila KPK so dragocena za ravnanje države v prihodnjih kriznih okoliščinah
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je sporočil, da je poročilo KPK prejel in ga na hitro preletel. Ugotavlja, da v mnogih ugotovitvah sledi temu, kar je sam zatrjeval ves čas, in dogajanje postavlja v ustrezen kontekst. "Obdobje prvega vala epidemije je bilo zahtevno in je od vseh, ki smo kakorkoli sodelovali pri nakupu zaščitne opreme, terjalo hitro odločanje in sprotno iskanje rešitev. V državi je vladal strah, v svetu pa se je odvijala vojna za medicinsko opremo," je spomnil Počivalšek in dodal, da je to danes korektno izpostavil tudi predsednik KPK.
"Kot minister sem sledil pristojnostim, zakonodaji in sklepu vlade. Ta je 14. marca letos Zavod RS za blagovne rezerve pooblastila za nabavo zaščitne opreme in v zvezi s tem določila, da se ta iz razlogov skrajne nujnosti izvede po 46. členu zakona o javnem naročanju, ki določa izvedbo postopka s pogajanji brez predhodne objave," je navedel.
Zagotovil je, da so s sodelavci na ministrstvu, ki ga vodi, delali po najboljših močeh in z zavedanjem, da je od učinkovitosti njihovega dela odvisno marsikaj, tudi človeška življenja. "Ko sem takrat na televiziji nekajkrat ponovil, da so ljudje umirali, so se nekateri novinarji in opozicija smejali. Upam, da se temu danes nihče več ne smeji," je dodal.
Zatrdil je še, da so tako on kot njegovi sodelavci delovali s ciljem, da Zavodu za blagovne razmere pomagajo pri zahtevni nalogi. Pri tem pa so po njegovih navedbah delovali kot ekipa, ki ima en skupni cilj: našemu zdravstvenemu sistemu zagotoviti nujno opremo. Nase so, kot pojasnjuje, te naloge prevzeli zato, ker jih zavod sam ni bil sposoben hitro in učinkovito izpolniti. Delovali so "po načelih kriznega managementa, konkretne ter hitre rešitve so bile najpomembnejše".
Minister je spomnil, da je bila Slovenija na razmere, v katerih se je znašla po izbruhu epidemije, povsem nepripravljena. Takrat so se po njegovem prepričanju pokazale pomanjkljivosti našega načrta za odzivanje na krizne razmere, "pa tudi to, kdo je sposoben delati v kriznih razmerah in kdo je enostavno zmrznil".
V tem pogledu so po ministrovih navedbah zelo dragocena priporočila KPK za ravnanje države v prihodnjih kriznih okoliščinah. Zagotavlja, da bo prvi, ki se bo zavzemal za to, da sprejmejo in vzpostavijo boljši načrt ravnanja države v kriznih razmerah, ki bo učinkovit, vzdržen in pregleden.
V LMŠ in SD jih ugotovitve KPK glede nabav zaščitne opreme ne presenečajo
KPK je po besedah vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića samo potrdil njihove ocene, in sicer da je vlada Janeza Janše "prestreljena s korupcijskimi tveganji". "Mogoče nam je zdaj bolj jasno, zakaj je koalicija tako panično prevzemala preiskovalno komisijo glede zaščitne opreme in zakaj se je izvedlo toliko menjav na policiji in Nacionalnem preiskovalnem uradu, ki so preiskovali sumljive posle," je dejal.
Po njegovih besedah se bodo v opoziciji pogovorili o morebitnih naslednjih korakih. "Treba je imeti v mislih to, da imamo v vladi ljudi, k delujejo dokaj nerazsodno in ne razumejo politike," je bil kritičen. Ko postaneš predsednik vlade ali minister, po besedah poslanca predstavljaš in delaš za vse državljane, tudi za tiste, ki te niso volili ali še nimajo volilne pravice. "Pri veliki večini ministrov in predsedniku vlade pa lahko vidimo, da na prvo mesto postavljajo svoje volivce in šele nato državo. To ni državotvorno," je poudaril.
Tudi po besedah poslanca SD Matjaža Nemca ugotovitve KPK niso nobeno presenečenje. "V DZ smo imeli že mnogo sej komisij na to temo, tudi javnost je bila večkrat seznanjena z nepravilnostmi pri nabavi zaščitne opreme. Kar bode v oči je, kako se je del politike skušal okoristiti na račun krize in posledično zdravja ljudi. Naša želja je, da se temu vprašanja pride do dna," je dejal.
Tako ugotovitve KPK kot druga doslej znana dejstva so, kot ocenjuje Nemec, olje na ogenj dogajanju v DZ, kjer nabavo zaščitne opreme preiskujeta dve komisiji. "Več kot je informacij, lažje bo tiste, ki so to počeli, klicati na odgovornost," je poudaril in dodal, da bodo odgovornost od tistih, ki se je izogibajo, lahko terjali šele pod novim predsednikom vlade.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.