Slovenija

Kaj je levica v Evropi izgubila 9. 11. 1989?

Ljubljana, 22. 06. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
66

V jedru delitve med levico in desnico je fundamentalni spopad med delom in kapitalom. To je verjetno srž socialdemokratske ali socialistične ideje. Spopad med delom in kapitalom je v zadnjih nekaj desetletjih prekinjen, pogosto pa se zdi, da delitev levo-desno ne obstaja več, kar v javnem diskurzu ponazarja parola o tem, da so tako ali tako 'vsi isti'.

Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment
Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment FOTO: osebni arhiv

Žalostno je, da so predpostavko o tem, da alternativna ureditev družbe ne obstaja, sprejele praktično vse leve stranke v Evropi in širše. Namesto priprave alternativnega programa za prihodnost levica nenehno dokazuje, da zna narediti isto, kar dela desnica. Na primer, socialdemokratske stranke v Evropi vztrajajo, da se zadovoljijo potrebe ljudi, ki plačujejo račun za zadnjo gospodarsko krizo, po drugi strani pa vztrajajo pri potrditvi ekonomskega modela, ki je to krizo ustvaril.

Desnica je dobila kulturni boj proti levici, ki je v kontekstu zgodovinskega spomina pozabila, da družbena situacija in položaj človeka v družbi nista odvisna od političnih potez, ampak izključno od ideologije, ki predstavlja imaginarij o tem, kako razumemo svetovno ureditev in vrednote, za katere se je vredno boriti. V eseju ob 150. obletnici socialdemokracije v Nemčiji je Zygmud Bauman zapisal, da zmagoviti buržoazni imaginarij temelji na treh ključnih predpostavkah. Prva je ta, da je povečanje bruto domačega produkta (BDP) panacea za vse probleme v družbi. Za to predpostavko se skriva predpogoj, da je proizvodnja industrijskega blaga neskončna, zato je treba nenehno promovirati vrednoto potrošništva kot osnovne gonilne sile v kapitalizmu. Druga predpostavka je, da vse poti do sreče vodijo skozi trgovine. V osnovi takšnega razmišljanja se skriva prepričanje, da je potrošnjo mogoče povečati do neskončnosti, pri čemer je treba pozabiti na vse druge metode doseganja sreče, ki jih je človeštvo v preteklosti vsekakor spoznalo.

Pred letom 1989 je obstajalo prepričanje, da bo komunistična družbena ureditev rešila probleme, s katerimi se neuspešno spopada kapitalistični zahod.
Pred letom 1989 je obstajalo prepričanje, da bo komunistična družbena ureditev rešila probleme, s katerimi se neuspešno spopada kapitalistični zahod. FOTO: AP

Tretja predpostavka buržoaznega imaginarija je meritokracija. Če se dovolj trudite in pridno delate, boste uspeli v življenju. Revščina in propadanje so kazni za tiste, ki so leni in nočejo delati. Gre za ideološki koncept, po katerem imamo v Giddensovi strukturalistični teoriji družbe dominacijo mi, pri čemer je okolje, v katerem živimo, manj pomembno. Gre za ideološki koncept, ki je vtkan v vse pore zahodne družbe. Velja načelo, če nisi sposoben, si ne zaslužiš živeti, ne glede na to, ali si rojen v Luksemburgu ali v Burkina Fasu. To, da nimaš uspešne pevske kariere, je rezultat tvoje lenobe. Klasičen primer so resničnostni šovi, v katerih je 'talent' sicer povprečnih posameznikov skrit pred notranjim strahom, da se javno izpostavijo, ko ga pa enkrat premagajo, postanejo zvezde.

Največja nesreča za današnje protagoniste leve ideje je, da v svetu ne obstaja alternativna vizija, ki bi se manifestirala v obliki utopičnega prepričanja o drugačni ureditvi sveta. Nobena skrivnost ni, da je k temu v prvi vrsti prispeval padec berlinskega zidu, s čimer se svet (bodimo objektivni) ni rešil grožnje totalitarizma in nuklearnega uničenja. Konec koncev Rusija danes ni nič manjša nuklearna sila kot je to bila pred letom 1989. Ključna stvar je, da je kapitalizem 9. 11. 1989 postal svoboden. To je pomenilo, da je prvič po koncu druge svetovne vojne svet začel živeti brez alternative. Nemški filozof Karl Jaspers (1883–1969) je ob priložnosti dejal, da se boji potencialne integracije človeštva ali neke globalne vlade, pred katero se človek ne bi imel kam skriti. To pomeni, da bomo prej ali slej vsi hodili po isti poti. S političnimi procesi, ki so se zgodili ob koncu prejšnjega stoletja, se nam je zgodilo točno to.

Pred letom 1989 je obstajalo prepričanje, da bo komunistična družbena ureditev rešila probleme, s katerimi se neuspešno spopada kapitalistični zahod. Na zahodu je tako obstajal strah, da se bodo ljudje – če se ne naredi nič na področju socialne pravičnosti v svetu kapitalističnih demokracij – uprli v korist alternativne družbene ureditve. Na ta način je komunizem poskušal ponuditi alternativno vizijo o ureditvi sveta, s poudarjanjem boja proti revščini, ponižanju najšibkejših in propadanju. Kompenzacija za vlogo delavskega razreda pri ustvarjanju dodane vrednosti je bila vidna v bonitetah, ki jih je zagotavljala država blaginje.

Ključna stvar je, da je kapitalizem 9. 11. 1989 postal svoboden. To je pomenilo, da je prvič po koncu druge svetovne vojne svet začel živeti brez alternative.
Ključna stvar je, da je kapitalizem 9. 11. 1989 postal svoboden. To je pomenilo, da je prvič po koncu druge svetovne vojne svet začel živeti brez alternative. FOTO: AP

V Zahodni Evropi je za alternativni načrt skrbela socialdemokracija, ki je v resnici bila bolj uspešna od komunizma. Življenje delavcev se je izboljšalo, zvišal se je splošni življenjski standard, delavske organizacije (sindikati) so se legalizirale in bile močne. Praktično je socialdemokracija uresničila vse, za kar se je komunizem zavzemal, ampak mu tega ni uspelo uresničiti v praksi. Italijanski politolog Roberto Toscano je nekje zapisal, da je bil komunizem odličen za vse, razen za tiste, ki so imeli to nesrečo, da v njem živijo.

Tudi v tako imenovanih novih demokracijah v Evropi smo se po letu 1989 znašli v svetu, v katerem smo namesto vsesplošnega razsvetljenstva in napredka dobili probleme, kot so brezposelnost, revščina, neuspela tranzicija, škandalozna privatizacija, korupcija, pomanjkljivo delujoča pravna država in stalno naraščajoča neenakost. Na eni strani smo dobili sile, kot so korporacije in banke, nad katerimi ni nikakršne oblike (politične) kontrole, na drugi strani pa politike, ki nimajo praktično nikakršne dejanske moči. Moč v tem primeru pomeni možnost, da nekaj narediš. Politika in moč nista več povezani kot nekoč, in to je resen problem za protagoniste leve ideje, ki temelji na moči in sposobnosti politike (intervencionizem), da odpravi nepravičnosti, ki nastajajo kot rezultat delovanja trga. To pomeni, da politiki ne morejo narediti veliko. Ne toliko zaradi slabih namer ali osebne pokvarjenosti, ampak bolj zaradi ločitve moči od politike. S tem problemom se soočajo politiki v praktično vseh demokracijah.

Dodaten problem za levico predstavlja propad delavskega razreda, ki naj bi pomenil jedro njene volilne baze. Po nekaterih podatkih je delež delavcev v Evropi že nižji od 20 % celotne populacije. Velikih tovarn, v katerih je rojena solidarnost, več ni. Tovarne so bile šole družbene solidarnosti, kjer so se ljudje učili, kako slediti skupnim ciljem. Dodatno težavo predstavlja propad sindikalnega gibanja kot temelja boja za pravice delavcev. Delavski razred v Evropi razpada v eksistencialno negotovost, ki nam ves čas sporoča, da živimo v času kronične nestabilnosti. Občutek prekarnosti zajema vedno večji delež ljudi. Nova pridobitev, ki smo jo postali vajeni, so zaposleni revni – torej ljudje, ki delajo in od svojega dela ne morejo (pre)živeti.

Italijanski politolog Roberto Toscano je nekje zapisal, da je bil komunizem odličen za vse, razen za tiste, ki so imeli to nesrečo, da v njem živijo.
Italijanski politolog Roberto Toscano je nekje zapisal, da je bil komunizem odličen za vse, razen za tiste, ki so imeli to nesrečo, da v njem živijo. FOTO: AP

Soočamo se z deideologizacijo politike. Tradicionalni razcepi (delo-kapital) izgubljajo pomen, programi političnih strank postajajo vse bolj podobni. V takšnem okolju politično tekmovanje ne temelji ne na strukturnih ne na institucionalnih razlikah. Politični konflikti se kažejo kot razlike med stališči, ki so lahko okarakterizirana kot norme, prepričanja, mnenja ali vrednote, čeprav so pogosto tudi v teh primerih vzorci povezanosti šibki. S tem se odpira prostor za herestetiko ali politično manipulacijo, predvsem v času volilnih kampanj. Politični akterji izbirajo teme, o katerih imajo popularna stališča in s katerimi uspešno prodrejo v zavest volivcev. Volitve tako postajajo farsa, ki ne predstavlja dejanske možnosti za izbiro drugačnega koncepta družbene ureditve.

Naloga, pred katero je današnja levica v Evropi, je tako zahtevna, da je ne bo mogoče opraviti do naslednjih volitev. Za izgradnjo boljšega sveta ni hitrega recepta, ki bi vnaprej zagotovil objektivni uspeh. Večina ljudi, ki sebe smatrajo za nosilce leve ideje, bi najraje pozabila na spremembe, ki so se zgodile 9. 11. 1989, ker se leta in leta ustvarja slika, da smo bili žrtve ene ideologije, čeprav je vse bolj očitno, da smo žrtve, ker smo to ideologijo popolnoma opustili. V civilizacijskem smislu gledano smo se tako rekoč čez noč odrekli večstoletnim prizadevanjem naših prednikov po bolj pravični družbi. Za uspeh levice bo potrebno veliko potrpežljivosti in upanja, da lahko ustvarimo bolj pravičen svet, za katerega se je vredno boriti in tudi žrtvovati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (66)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

riss
23. 06. 2019 08.36
+1
Pri nas je ultrakomunizem (ki je bolj ali manj prisoten v vseh vladajocih strankah) dolocil sovraznika (to je SDS), kot v prejsnjem sistemu in tako bodo vladali vsem pepckom, ki jih volite, na zalost tudi tistim, ki se tega nacina ne gremo vec, ker ni v SLO trenutno kaj volit. Res pa slabse kot je ze nekaj casa ne more bit. Ampak tega se niti ne bo preverjalo, ker zdruzeni komunizem bo se dolgo vladal. Za to so pripravljeni storiti vse in rdecih podpornikov je se vedno dovolj, sicer jih pa ze uvazajo za prihodnje volitve. Res nam ni pomoci. Penzionisti so koncno spregledali Erjavca in Bratovskovo in nista bila izvoljena. Sta pa bila nagrajena po partijski zdruzitvi za dobro njih (vladsjoci kliki) in v skodo Slovenije.
jured100
22. 06. 2019 21.45
+3
Rad bi samo povedal, da od 1990 do 2010 se je cena kruha v ZDA skoraj podvojila (povišek slabih 95%) (vir in2013dollars), z minimalno spremembno povprečne plače srednjega in nižjega sloja (iz 27k na 28k USD na leto)(vir statista). Evropa je še na slabšem, nam so plače ostale na približno istem (vir eurostat), toda evro se je postavil kot ena najdražjih valut na svetu. Večina podjetij menja evre in dolarje pri 1:1, kar pomeni da boste večkrat plačali 10 EUR za isto stvar, kot američani, ki bi plačali samo 10 USD. V resnici je 1 EUR enak 1,15 USD - američani imajo daleč višje plače kot Evropejci, edina država, ki se lahko kosa je Nemčija in kljub temu, da nimajo zastonj šolstva in zdravstva, so še vedno na boljšem kot večina držav EU. Zdaj vas verjetno zanima, kako gre naši državi. No, naša kupna moč se je povečala približno podvojila, naše plače (srednjega in nižjega sloja) so se tudi približno podvojile in naš standard življenja je postal malo boljši od odhoda iz Jugoslavije (vir tradingeconomics in SURS). Temu so pripomogli (po pomembnosti): 1 - odcepitev od Jugoslavije, 2 - vstop v EU in NATO in 3 - dobre svetovne ekonomske razmere do krize leta 2008 (od kar smo se še le lani pobrali (vir tradingeconomics)) . Zdaj pa poglejmo zadnjih deset let. V teh desetih letih niso nastradali samo srednji in nižji sloji, toda vsi. Naš BDP je padel za približno 6 milijard USD (od največjega 55 milijard USD) (vir tradingeconomics), cene so se dvignile (v povprečju) za 10-15% (več virov, najbolj ekstremni porast je v ceni hiš, katere danes stanejo več kot pa leta 2008, kljub nižjim plačam), plače so od 2009 do 2013 padle (približno) za 2000 EUR (torej na 21 000 EUR) na hišo (vir SURS). Prej sem rekel, da smo si šele zdaj opomogli od krize leta 2008, ampak to je bližje laži od resnice. Še vedno smo v daleč slabšem položaju kot smo bili 11 let nazaj, temu so pripomogle nesposobne vlade (še posebej Cerar), migrantska kriza in neobstoječa obnovitev privatnega sektorja. Ta je pridobil večje davke in več legislacije, kar ga je zabilo v nestabilni položaj. V primeru gospodarske krize danes bi Slovenija padla v slabši položaj od današnje Grčije v roku enega leta. Glavni razlog: dolg in interes. Slovenija ima dolg enak približno 75% našega BDP-ja. V drugih besedah, 9 mesecev bi lahko vsi delali samo za banke in druge države brez hrane na mizi zato da bi lahko tole poplačali. Ne vem, koliko interesa plačujemo, verjetno med 1 in 4%, toda v času gospodarske krize države plačujejo tudi do 15% v interesu. Takrat bi lahko do 20% vsega našega pridelka pobrale banke (ker BDP tudi pada in ker bi naš kreditni score (credit rating) padel).
jured100
22. 06. 2019 21.52
+2
Leve vlade so ponavadi nesposobne ko pride do ekonomije - to je bilo vedno res. Omogočijo pa nekatere socialne spremembe, katere desničarji ne bi nikoli pustili (razen seveda ukinitev otroškega dela, omejitev delovnih ur in prve pokojnine - kar so si izmislili konzervativci (zanimivo) (v Nemčiji Bismarck, v VB torijci - vir Wikipedia)) med drugim minimalna plača, povečanje plač, poboljšanje delovnih razmer itd.. Toda, danes imamo nove težave, katere stare rešitve preprosto ne rešijo več. Z globalizacijo so stare desničarske ekonomske fore postale neuspešne, kar pomeni da preprosto ne morejo več gnati ekonomije naprej, ali pa jo manj uspešno. Zamočilo jih je to, da tovarne niso več tukaj. Levico je to tudi malo zamočilo, toda še vedno lahko silijo večje plače (kar ubija ekonomijo, ki zdaj nekako ne mora rasti pod nobeno stranjo) in nobena stran še ni našla rešitve. Zato so obe nesposobni in tako lahko samo še čakamo neko revolucijo ali pa vojno. Nekako nam ni najbolš tole ratal.
Helix Nebula
22. 06. 2019 14.33
+11
POSLANCE NA MINIMALCE so rekli v levici, zdej so pa sami not pa jim ne diši. POKOJNINE 1000 EUR je reko Korli, prodal besede besede za glasove in se smejal.
ooResnicA
22. 06. 2019 14.08
+3
.... v SLO je edina prava levica SDS ki se resnično borijo za malega človeka ......
Centurion
22. 06. 2019 12.39
+12
Levica in desnica obstajata samo še v Sloveniji, ker je to popolna formula za deljenje ljudi iz strani starih Jugo elit da lahko neovirano harajo po državi. V bistvu tako politična desnica kot levica izvirata še iz starega sistema in ju vodijo stari "udbovski" klani. V zahodni evropi ni več levo in desno, ampak samo še liberalci in konzervativci.
Brakedirt
22. 06. 2019 12.57
+4
tirolec
22. 06. 2019 12.30
+7
Žal, a še vedno mi je boljši pretekli čas, brez mobilnih, brez računalnika, brez TV, brez obilnega pleha....,ker so ljudje danes popolnoma odvisni od vseh dobrin današnjega časa, ne poznajo pa bontona, olike, medsebojnih odnosov, da o morali, etiki, identiteti itd...ne izgubljam besed...
crazy but true
22. 06. 2019 12.44
+5
Joj, le kaksna ideologija je zasidrana v solskem sistemu, ki zagovarja samo pravice, pozablja pa na obveznosti.. ne morem se spomniti imena.. gevica, hevica, jevica.. nekaj takega..
Quatflow
22. 06. 2019 12.58
+2
tirolec pozabil si velike kredite za ves ta materializem. In cloveka je strah za sluzbo in prezivetje.
Helix Nebula
22. 06. 2019 16.32
-1
Ah ja starejša generacija. Malo rasizma, malo homofobije, veliko obsedenosti z tem da moreš nekaj veljat. Bonton in olika na vrhuncu
ArkaMast
22. 06. 2019 12.16
-12
Razlike so tudi pri delavnosti. Levicar je po moje bolj delaven od desničarja. Edino za denar se desničarji bolj grebejo. Levičar je pripravljen delati tudi prostovoljno.... to se kaže tudi v politični aktivaciji. Protesti-Profestivali so bili polni, pa smo si ljudje morali vzeti čas za to. Ne tako kot svečkarji, ki so dobili vsaj sendič in banano. Ali poglejmo Metelkovo. Vse volentersko, brez pomoči so prerenovirali poslopja, kvečjem nagajanja so bili deležni.
NPC24ur
22. 06. 2019 12.25
+11
Te volonterji so 90% na sociali. delajo ja. nihce redbo zaposlen, te neke kvazi rogovske delavnice pa niso neko delo. Delavbi ljudje po sluzbi majo ponavadi svoje opravke doma in ni casa za te kvazi umetniske fore. Zanimivo da je najvec ljudi na sociali itd, podpornikov levice ali levega politicbega brega
crazy but true
22. 06. 2019 12.25
+8
Grebenje vodi v konkurenco. Konkurenco izbere potrosnik in tisti, ki ne nudi to kar potrosnik ne potrebuje - zgubi stranke. Konkurenca tudi vodi k iskanju nacinov zmanjsanja stroskov, kar vodi v investicije tehnologij ki bodo zmanjsale stroske in posledicno v vecjo produkcijo. Volunterstvo pa vodi v selfije o moralni superiornosti tistih, ki pomagajo "tistim, slabsim"..
Pan1
22. 06. 2019 12.27
-6
mhri47
22. 06. 2019 12.11
+11
Komunisti so preteklost
crazy but true
22. 06. 2019 12.14
+6
tirolec
22. 06. 2019 12.25
+4
ArkaMast
22. 06. 2019 12.08
-4
Niso vsi isti. Eni bi bogatim davke razbremenili in zmanjšali socialno pomoč, drugi pa bi povečali minimalno plačo in malo bolj obdavčili bogate. Razlike je precej. Eni mi bi migrante streljali, drugui bi jim dali vode za pit. Oh
crazy but true
22. 06. 2019 12.16
+9
Eni bi dovolili, da ce delas da lahko rezultat truda obdrzis, drugi pa hocejo jemati od produktivnih in dajati tistim ki so "zrtve"..
PUTINOVI?
22. 06. 2019 11.33
+12
ni več prave levice, kapital je premočen.vam mešajo štrene ljudje ki na tone kokaina in heorina prodajo.na tone orožja.denar pa vsakega primami.še najbolj pa reveža za kanon futr....vse je na kredo.novi avto za 100eu na mesec.vejo da so nikave plače zato je vse na kredo drugače nebi nič prodal...
fljfo
22. 06. 2019 11.48
-5
...in ti nosiš nick desničarskega imperialista
sonofabitch
22. 06. 2019 11.29
+3
Včasih se je levica vso energijo namenila v borbo za delavce, delavsko klaso danes pa njeni aktivisti sploh ne vedo več kaj je to delo. Vodeni in financirani iz tujine se borijo se pa za neke migrante, ki jim je edini namen prečkat Slovenijo, zato pa so ker so.
crazy but true
22. 06. 2019 11.33
+7
To je produkt kretenizma, ki se imenuje "identity politics"..
Morana7
22. 06. 2019 11.10
+12
Dober prispevek, dodala bi le še en sestavek na temo, kako je retorika levice kao edina pravilna in če se z njo ne strinjaš sledi rafal žaljivk, ki bi jih bolj pripisovali desničarjem...Pa smo pri začetku sestavka...vsi so isti...Noben ni sposoben gledat 30 let v prihodnost pravzaprav niti do konca mandata pogled ne seže...velja za leve in desne, moram pa dodati, da je leva tako neprepričljiva, da se mora na vsakokratnih volitvah pojavit z novimi obrazi...medtem ko na desni gledamo iste akterje že desetletja. Bo treba ubrat bolj trajnostno strategijo...
crazy but true
22. 06. 2019 11.27
+3
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.15
+5
Trajnostna strategija je v temu, da se v ospredje ponovno po dolgem času postavi DEJANSKO človeka posameznika z njegovimi potrebami in varnostjo. Prvinske in enostavne moralne vrednote ter dolgoročni načrt za ohranitev tega našega čudovitega planeta. Nov/že obstoječ model ekonomije (mogoče soupravljanje kot v skandinavskih deželah) ter kot samoumevna popolno "očistitev" in pretrganje vezi s starim sistemom. Dejansko to pomeni revolucijo in upor dandanašnjim vrednotam (ne pa beg z opojnimi substancami ali umikom - mladina). A žal mladina trenutno nima take volje, želje, moči in znanja, da bi to (kot v preteklosti) začela...
crazy but true
22. 06. 2019 12.27
+0
Idealni sistem za termite. Prosim upostevaj, da govorimo o homo sapiens..
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.34
+4
Vsekakor je zelo pomembno, da ugotovimo, kje je dejansko težava. Trenutno predstavljajo največjo težavo: nesposobne in neučinkovite državne uprave (birokracija, nesposobni voditelji,korupcija,....) ter monetarni sistem (bančni in finančni lobiji). Mogoče bi omenil še petrokemično industrijo. Vprašati se moramo: KAJ JE DRŽAVA? JO ŠE POTREBUJEMO? ALI DRŽAVA ŠE VEDNO OPRAVLJA SVOJO OSNOVNO FUNKCIJO?.... KO si odgovorimo na to vprašanje. Prva stvar je torej odprava države. Ugotovili so/smo že, da so potrebe ljudi po svetu zaradi globalizacije postale tako rekoč povsod enake. Potreba po državi dejansko s tem odpade. Nov prihodnji družbeni red zagotovo ne potrebuje več države kot jo poznamo dandanes.
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.38
+4
Drugo vprašanje katero si moramo postaviti je: KAJ LAHKO UPORABIMO KOT MENJALNO SREDSTVO NAMESTO DENARJA, DA BI SE REŠILI TRENUTNEGA MONETARNEGA (BANČNEGA-MENJALNEGA SISTEMA)? Tu je mogoče tudi rešitev na dlani: enotno virtualno valuto z fiksno vrednostjo (kot nekoč zlato)! Odpade ves monetarni sistem s podsistemi in prisesanimi.....
crazy but true
22. 06. 2019 12.41
+1
Denar je samo papir s stevilko, ki sluzi funkciji menjave vrednost. Pomembno je: kaj menjas in kdo komu kaj jemlje in komu daje..
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.46
+1
Kot tretjo sem omenil petrokemično industrijo, a v mislih sem imel celotni energetski in okoljski sistem. Torej postavi se vprašanje: KAKO IN S ČIM BOMO LAHKO PROIZVAJALI DOBRINE? KJE IN KAKO LAHKO DOBIMO SVETOVNO NEOMEJEN VIR ČISTE ENERGIJE? S tem se reši vprašanje porazdelitve svetovnih energetskih rezerv (posledično tudi moči....). Na to vprašanje je verjetno najtežje najti odgovor. FUZIJA (antimaterija, magnetizem...)? VESOLJE oziroma BLIŽNJI PLANETI? Vse je povezano tudi z znanostjo in število prebivalcev na površini našega planeta.
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.50
+3
Vsekakor eno zelo pomembnih vprašanj, ki ga nisem omenil pa je.... VERA. Kapitalizem ima več ver, komunizem nobene..... Odgovor je na dlani: NE VEČ VER, PRAV TAKO NE NOBENE - ENA SVETOVNA VERA.
crazy but true
22. 06. 2019 13.08
-1
Karkoli kadis.. ali lahko jest tudi dobim malo? To mora biti bomba zadeva. Errr, sprasujem za prijatelja...
Quatflow
22. 06. 2019 10.58
+11
Ta poimenovanja so samo dolocene druzbene ureditve in konstrukti, kako prepricati mnozico, da jim sledi. Za vsem tem pa stojijo bankirji, ki jim je v zgodovini uspelo prepricati naivne ljudi v vrednost denarja in dajatev. Sedaj pa imamo piramidni sistem, ki ga oblikujejo v one world order.
Castrum
22. 06. 2019 10.51
+8
Zahodna Evropa je v demokraciji druge polovice 20.stol razvijala delavske pravice, seveda s pomočjo izredno močnih sindikalnih združenj. Kvaliteta srednjega razreda se je postopoma dvigovala in dosegla v osemdesetih letih najvišji standard v vsej do takratni zgodovini delavstva. Na drugi strani je imel komunizem / socializem polna usta delavskih pravic in enakopravnosti in v teh istih osemdesetih letih doživel propad socialistične ideje, sistema in držav. Paradoks je v tem, da je zahodnoevropski kapitalizem zagotovil več delavskih pravic in višji standard delavcev, kot socialistične vzhodne države, torej sistem ki naj bi dvignil standard delavca.
AlternativeFacts
22. 06. 2019 10.52
-5
PUTINOVI?
22. 06. 2019 11.29
+7
in več klošarjev,brezdomcev ,psihično obolelih...najhuje je da zdej vse na kredo ...še huje je da ni narod noče priznat da bo cel lajf vozil le nove avte na puf....kašen višji standart kje to vi vidite??le več kreditov je na voljo!
KungFuPanda
22. 06. 2019 10.46
+13
Mislim, da je ta delitev. A levo in desno čisto zgrešena. Svet ni črno bel. Problem, ki ga vidim je to, da si zaradi svojih prepričanj ustvariš navideznega sovražnika, ki mu pripisuješ krivdo za vse, kar je narobe. Zato nisi sposoben sam videti svojih napak. Ker ne vidiš svojih napak, se nisi sposoben izboljšati, ampak se oklepaš nekega prepričanja, ki je slabo, ampak je vseeno boljše od tvojega nasprotnika. Kot je rekel Jordan Peterson, zagovornik kapitalizma: kapitalizem je najslabši možen sistem, razen vseh ostalih do sedaj znanih.
Quatflow
22. 06. 2019 11.03
+1
ZivljenjeJeResLepo
22. 06. 2019 10.33
+17
To ni spopad me delom in kapitalom, ampak spopad me delavnimi ljudmi in lenuhi.
AlternativeFacts
22. 06. 2019 10.44
-5
Ja, med lenuhi in delavnimi ljudmi..Torej če povzamem članek, delovni ljudje so lenuhi, lenuhi pa kapital....Drugače se ne bije noben boj, oziroma se bije boj znotraj posameznika, ki je vedno bolj sam sebi namen.....
PUTINOVI?
22. 06. 2019 11.26
+9
ne nabijaj slovenci so delaven narod vsak ki reče drugače je sam lenuh!!!tistih 1000 domorodcev na sociali ne spremeni dejstva !!
Arabo Hest
22. 06. 2019 12.23
-4
@PUTINOVIČ: slovenci v ničemer v povprečju ne odstopamo bistveno od ostalih narodov. Znastveno je dokazano, da ne glede na narodnost, raso, veroizpoved, barvo, okolje,..... je približno en človek od 5-ih dejansko delaven ozirma ima delovne navade. Ostali so nedelavni (ne lenuhi).
crazy but true
22. 06. 2019 12.28
+5
Obstajajo razlike v kulturah. Zaradi tega je Svica - Svica in Bosna - Bosna..
Pepe Bolcev
22. 06. 2019 10.26
-13
Ti nimas blage veze o tem kr pises...
crazy but true
22. 06. 2019 10.31
+13
Ima. Levicarji morajo v nekaj verjeti kar nima smisla, ker drugace ne bi bili levicarji. Predstavljaj si jih kot defektno verzijo jehovih pric, ki ti pridejo zvoniti na vrata in te "missionirat iz Utah"..
Pepe Bolcev
22. 06. 2019 10.25
+2
Prav smesno, kako se revezi delajo norca iz ideje, da bi vsi imeli enako.... vi ocitno uzivate v tem, da vas kapital izkorisca?
ZivljenjeJeResLepo
22. 06. 2019 10.35
+0
Delavnega in sposobnega človeka ne more noben izkoriščati! Lenuh bo pa vedno trdil, da je izkoriščan!
crazy but true
22. 06. 2019 12.33
+4
Lenuhi se derejo da so izkoriscani oz. "Zrtve" ker se bodo takoj pojavili resiteljii, ki jim bodo pomagali (v zameno za "pravico hvaljenja o svoji moralni superiornosti"). Idealno za resitelje je, da vzamejo denar (preko davkov) od tistih ki proizvajajo in to potem dajejo "zrtvam". Delati je tezko...
AlternativeFacts
22. 06. 2019 10.23
-5
(V jedru delitve med levico in desnico se nahaja fundamentalni spopad med delom in kapitalom.)...@Torej kapital ni delo, oziroma delo ni kapital. In če kapital ni delo, potem pomenii da je kapital v osnovi komunizem, ker v komunizmu se kapital ustvarja z nedelom....Po drugi strani pa je delo kaj? Kapitalizem, ker z delom ustvarjaš kapital katerega potem investiraš v nova delovna mesta?.....🙄 ..... A smo se v soboto spravili hecati, ker interpelacija ni uspela? 😏
Castrum
22. 06. 2019 10.13
+16
Italijanski politolog Roberto Toscano je nekje zapisal, da je komunizem bil odličen za vse, razen za tiste, ki so imeli to nesrečo, da v njemu živijo ...........- točno tako!
pop greznica
22. 06. 2019 10.37
-4
Ampak vseeno ne razumeš kaj je hotel s tem povedat a ne? Samo stavek se ti lepo sliši