V izobraževalnem centru Uprave RS za zaščito in reševanje na Igu so danes opravili analizo intervencije pristojnih služb ob požaru, ki je 15. maja izbruhnil v vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis. Ugotovili so, da je bila glavna pomanjkljivost krizno komuniciranje in obveščanje javnosti.
Pri analizi, ki so jo danes opravili v izobraževalnem centru na Igu, so sodelovali poveljnik in člani štaba civilne zaščite Vrhnika, predstavniki gasilske zveze Vrhnika, službe nujne medicinske pomoči tamkajšnjega zdravstvenega doma, policije, gasilske brigade Ljubljana, gasilsko-reševalne službe Kranj, Ekološkega laboratorija mobilne enote, vodnogospodarskega podjetja Drava, Direkcije RS za vode, Agencije RS za okolje, Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter Uprave RS za zaščito in reševanje ter poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan.
Kaj so ugotovili?
Ocenili so, da je bila intervencija pravočasna, ustrezno usklajena, kar je zasluga vrhniškega štaba civilne zaščite, ter uspešno in strokovno vodena. Aktivnosti po intervenciji, vključno z obveščanjem javnosti na podlagi pridobljenih analiz pristojnih organov, bodo nadaljnje obravnavali in analizirali, so po današnjem sestanku sporočili z obrambnega ministrstva.
Zaradi nemotenega delovanja in enotnega nastopanja pa je vlada imenovala medresorsko delovno skupino za usklajevanje aktivnosti, povezanih s posledicami požara v Kemis, ki jo vodi Šestan.
V prostorih občine Vrhnika odslej informacijska pisarna za obveščanje prebivalcev
V podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis je zagorelo 15. maja. Na dan požara so skladiščili 1402 ton odpadkov, od tega dobrih 948 ton nevarnih odpadkov. Od vseh nevarnih odpadkov je dobrih 456 ton zgorelo oz. jih je ogenj oplazil.
Prve dni po požaru je steklo delo številnih inšpekcijskih in nadzornih služb, ki so preverjale morebitno onesnaženje zraka, zemlje ter rastlin na območju, ki ga je zajel požarni oblak z nevarnimi snovmi. Prebivalce Vrhnike in okoliških krajev je pomanjkanje informacij o dejanskem stanju okolja, slabo komuniciranje med inšpekcijskimi službami in nejasnost, kdo je odgovoren za informiranje javnosti, zelo razjezilo.
To bodo nadoknadili tudi z informacijsko pisarno, ki bo od srede dvakrat tedensko delovala v prostorih občine Vrhnika. Na vprašanja prebivalcev bosta odgovarjala strokovnjaka s področja varovanja zdravja in s področja varstva rastlin neposredno. Informativna pisarna bo do nadaljnjega odprta ob ponedeljkih od 9. do 13. ure in ob sredah od 13. do 17. ure.
Zaskrbljene prebivalce bosta obiskovali mobilni ekipi
Prav tako bodo v tem tednu oblikovali dve mobilni ekipi, ki jih bodo sestavljali strokovnjak s področja varovanja zdravja in strokovnjak s področja varstva rastlin ter pripadnik civilne zaščite, ki bodo obiskali prebivalce, ki so se obrnili na Nacionalni inštitut za javno zdravje s pobudo po odvzemu vzorcev vrtnin.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.