"Struge bo treba preseliti, tako so povedali geologi, nimamo kaj. Vlaganje denarja v te hiše očitno nima smisla, saj je to metanje denarja skozi okno. Če sedaj te hiše podbetoniramo, jih bo čez pol leta samo še težje podreti. Občinski denar, ki smo ga dobili za obnovo hiš, ki so ogrožene, lahko porabimo za kaj drugega," je vidno presenečen in šokiran povedal Strmčnik, ki upa, da bodo več podrobnosti dorekli v prihodnjih dneh.
Župan je sicer upal na drugačno rešitev. "Nisem najbolj srečen glede tega, pričakoval sem, da se bo zadeva drugače uredila, vendar strokovnjaki so povedali svoje." Strmčnik ne ve, kdo bo sicer sprejel dokončno odločitev glede teh hiš. "Če jo bom mogel jaz, jo bom pač jaz." Vodovod bodo na območju dokončali, je še dodal župan.
Občina je sicer predlagala deset lokacij za nadomestno gradnjo, ki pa jih bodo morali pregledati geologi. Sedaj bodo morali iskati še dodatne lokacije. "Zgornja Savinjska dolina je izjemno ozka dolina, vse je v bregu, glede na geološke karte so problemi povsod," o nadaljnjih težavah pravi Strmčnik. Trenutno naj bi imeli le eno lokacijo, ki je "brez problemov".
"Problem ni le teh osem hiš, če dodamo še tiste ob potoku, smo hitro pri 21 hišah, kar ni malo," je po sestanku povedal župan Luč.
Šefic je po sestanku poudaril, da je območje za krajane nevarno. "Teh deset hiš bo uvrščenih na seznam objektov, ki jih bo treba nadomestiti." Tehnična pisarna bo sedaj pregledala vseh 6000 objektov, razen tistih, kjer lastniki tega ne bodo želeli, je povedal Šefic in dodal, da bo na seznamu za premestitev lahko pristal še kakšen objekt.
Kdaj se bodo morali krajani izseliti?
Krajani se bodo sicer lahko odločali med štirimi možnostmi: med nadomestnimi gradnjami, odškodninami na podlagi cenitev, država jim bo lahko ponudila nadomestno hišo, če pa si bodo krajani nov objekt našli sami, bo država nepremičnino odkupila in lastninsko pravico prenesla na posameznika.
Odločitev o tem, kdo se bo moral izseliti, morajo sprejeti vse pristojne službe, tudi vlada, krajani pa bodo imeli po vročitvi sklepa tri mesece časa za izselitev, je povedal Šefic. "V času pridobivanja novega objekta, če se bodo odločili za nadomestitveno gradnjo, država pokrije te stroške nastanitve. Razen, kjer se bodo krajani odločili za odškodnine in si bodo bivanje uredili po svoje."
Interventni zakon bo na mizi v državnem zboru v petek, ko bo tudi znano, kakšen bo postopek in kako bo potekal.
Že pred izročitvami sklepov pa bodo po besedah Šefica opravili pogovore s krajani, "da vidimo, kakšne so njihove preference, kako razmišljajo ..." Gre za odločitve na podlagi strokovnih ugotovitev in ne za odločitve politike, je še poudaril Šefic. "Ne gre za to, da politiki in funkcionarji hodimo po Sloveniji in odrejamo, kateri objekt je primeren in kateri ne. To je delo stroke. Mi moramo zagotoviti pogoje, da tisti, ki živijo v ogroženih objektih, dobijo alternativo."
Po oceni Šefica bodo krajani nove domove, "kjer koli že bodo", dobili v dveh letih.
Na srečanju je bil prisoten bo tudi vodja Državne tehnične pisarne Blaž Dolinšek. Prebivalcem Strug so geologi na sestanku še enkrat predstavili vse okoliščine z zvezi s plazom, ki ogroža naselje, in drugimi plazovi v okolici. Prebivalcem Strug so želeli med drugim predstaviti "vse nove okoliščine in dejstva v povezavi s tem naseljem".
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.