Pismo, ki naj bi v Slovenijo prišlo iz Vatikana, še vedno močno odmeva. Vatikan naj bi namreč upokojenima nadškofoma Francu Krambergerju in Alojzu Uranu naložil, naj se umakneta iz javnega življenja ter jima odvzel škofovsko palico in prstan. Ob tem naj bi tudi prekinil njuno članstvo v Slovenski škofovski konferenci (SŠK).
Vrh slovenske RKC pa je danes odločno zanikal, da so iz Vatikana dobili kakšno pismo, dekret ali ukaz. Ljubljanski nadškof je zatrdil, da takšnega pisma niso dobili ne po navadni ne po elektronski pošti in tudi ne prek faksa.
Ljubljanski nadškof Anton Stres je ob tem prebral izjavo Urana, ki je zapisal, da nikoli od nikogar ni dobil zahteve po ugotavljanju očetovstva. Dnevnik je namreč danes pisal, da je Sveti sedež od Urana zahteval, naj ugodi zahtevi po ugotavljanju očetovstva. "Ob tem izjavljam, da so domneve o mojem očetovstvu neutemeljene," je zapisal Uran. Ob tem je Stres komentiral, da se Uran prej ni želel odzvati na govorice, ker se mu je kot nadškofu to zdelo neprimerno. "Mogoče je bila to tudi taktična napaka, ki pa jo osebno popolnoma razumem. Pričakujem pa, da jih bo današnja izjava ustavila," je dejal Stres.
Kramberger naj bi se v težavah znašel zaradi finančnih težav mariborske nadškofije. Mariborski nadškof Marjan Turnšek je prebral izjavo Krambergerja, ki pa je bila bolj skopa kot Uranova. Kramberger je namreč zapisal le: "Z upokojitvijo 3. februarja 2011 sem se odpovedal vodstvu slovenske liturgične komisije in z imenovanjem novega predsednika te komisije mi je ugasnilo tudi članstvo v SŠK. S tem pa se tudi umikam v zasebno življenje."
Turnšek je pojasnil še, da je bil napačen tudi zapis, da naj bi omenjena upokojena nadškofa morala vrniti prstan in škofovsko palico. "Edina možnost, da insignije škof izgubi, je laizacija, torej postavitev nazaj v laiški stan," je pojasnil. Povedal je tudi, da v zvezi z nepravilnostmi v poslovanju nadškofije procesi ugotavljanja odgovornosti potekajo tudi znotraj Cerkve in ne le v okviru uradne kriminalistične preiskave.
Kot je razložil Stres, se običajno in praviloma upokojeni škofje vrnejo v zasebno življenje, le izjemoma pa so še člani SŠK. In ta izjema je veljala za že omenjena Urana in Krambergerja, pa tudi za upokojenega nadškofa Jožefa Smeja. Ker je slednji pred kratkim dopolnil 90. let, so se v SŠK odločili, da prerazporedijo funkcije in vsem trem upokojenim nadškofom prekinejo članstvo v SŠK.
Na vprašanje, zakaj je članstvo upokojenim nadškofom nehalo veljati ravno 26. aprila, je Stres odgovoril, da so takrat škofje imeli sestanek s predsednikom države in so tako izkoristili priložnost, se že pred sestankom srečali in sprejeli omenjeno odločitev.
Tudi o primeru Betnava
Vrh slovenske RKC pa je moral danes odgovarjati tudi o primeru Betnava. Stres je za oddajo 24UR OB ENIH zanikal, da bi karkoli vedel o spornih poslih družbe Betnava. Zatrdil je, da ni bil seznanjen s tem, da naj bi mariborska nadškofija za vračilo dolga državi iz tujine prejela več milijonov evrov.
Na današnji novinarski konferenci pa je Stres pojasnil, da je mariborska nadškofija iskala strateškega partnerja, da bi lahko obnovila kompleks na Betnavi. Ker ni imela sredstev, je iskala partnerja, ki bi kompleks obnovil, v zameno pa bi dvorec vzel v najem za neko določeno obdobje. "Gospodarska uprava je takega zainteresiranega strateškega partnerja na koncu našla v gradbenem podjetju Vegrad," je dejal Stres in tako so krovno pogodbo podpisali septembra 2009. "To sem podpisal jaz, ki sem bil takrat nadškof koadjutor Nadškofije Maribor," je dejal Stres. Po njegovem mnenju je bila pogodba korektna in v skladu z interesi nadškofije.
17. novembra 2009 je bil Stres imenovan za ljubljanskega nadškofa in se s z izvajanjem omenjene pogodbe ni več ukvarjal. "Zato ne morem sprejeti ali imeti nobene odgovornosti za posle in dejanja, ki so bila predmet kriminalistične preiskave. Tudi nisem nikoli rekel, da je bil posel zakonit, kakor je mojo izjavo povzel časnik Finance. Ampak sem v svoji izjavi v petek, 4. maja, zapisal, da pogodba ni sporna in ni nezakonita," je dodal Stres. Kako se je pogodba izvajala in kako je posel dejansko potekal, pa je vprašanje, s katerim Stres, kot je dejal, ni več povezan. Na vprašanje, ali se torej ne počuti objektivno odgovornega, je Stres odgovoril z odločnim "ne".
Nadškofija naj bi od gradbenih podjetij v zameno za večje posle dobivala donacije
Na Specializiranem državnem tožilstvu RS so danes potrdili, da je uvedena sodna preiskava v dveh primerih goljufij, v kateri gre za postopek zoper več fizičnih in pravnih oseb v in zunaj sistema Vegrad, ki so z lažnivim prikazovanjem obsega izvedenih gradbenih del neupravičeno pridobile sredstva iz skladov EU (zadeve Rimske Terme in Betnava).
Po navajanju današnjega Dnevnika vse kaže, da je mariborska nadškofija od gradbenih podjetij v zameno za večje posle in tudi druge "usluge" redno dobivala donacije ali jih vsaj pričakovala.
Stres se je danes sicer odzval tudi na predloge patra Bogdana Knavsa o ustanovitvi posebnega sklada, iz katerega bi Cerkev poskušala poravnali škodo. Povedal je, da so o tej možnosti že razmišljali, a ugotovili, da je takšna možnost po pravni poti nedovoljena, pa tudi sicer nerealna.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.