
Predsednik vlade Borut Pahor, ministri ter poslanci koalicijskih strank so se danes na Brdu pri Kranju zbrali na sestanku vrha koalicije, katerega pobudnik naj bi bil predsednik Zaresa Gregor Golobič. Razpravljali so o aktualnih temah ter prioritetah delovanja vlade in koalicije v prihodnje.
Sestanek so ocenili kot uspešen. Pahor je ob koncu ocenil, da je koalicija po tem vrhu močnejša, "z jasnimi in smelimi načrti za prihodnje ravnanje“. Predsednica LDS Katarina Kresal, ki je pred sestankom dejala, da pričakuje "nekakšen okvir, znotraj katerega naj bi v prihodnje ukrepali krizni ministri", pa je napovedala, da se bo koalicija od zdaj na podoben način sestajala enkrat v četrtletju.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič je medtem vrh ocenil kot sestanek, ki je izpolnil njihova pričakovanja, predsednik DeSUS Karl Erjavec pa "kot korak naprej v smislu, da bo vlada uresničila vse napovedane načrte".
Pahor: Na krizo se moramo odzvati na pravi način

Pahor je po vrhu dejal, da vlada že pripravlja tretji in po njegovem mnenju najpomembnejši sveženj ukrepov v boju proti gospodarski krizi, pri čemer je tudi napovedal gospodarsko obnovo države. Obenem je sicer poudaril, da kljub nekaterim pozitivnim signalom lahko pričakujemo, da se bo kriza pri nas še poglobila.
Na vrhu je bilo tako po njegovih besedah govora predvsem o gospodarskem prestrukturiranju, pospešitvi gospodarske rasti, povečanju konkurenčnosti, ohranitvi in obnovitvi delovnih mest ter povečanju vloge socialne države.
Že v torek naj bi se tako sestala krizna skupina ministrov, razširjena s strokovnjaki, ki se bo nato redno srečevala v naslednjih treh tednih. Poleg tega bo vlada tudi takoj začela pripravljati (drugi) rebalans proračuna, ki bo po besedah Pahorja tudi zadnji letos in ga bo vlada pripravila na podlagi še nekoliko manj optimističnih napovedih glede gospodarske rasti v Sloveniji.
"Na krizo se moramo odzvati na pravi način," je dejal Pahor in izpostavil predvsem predvidene ukrepe glede konkurenčnosti, oblikovanja sklada, iz katerega bi se zagotavljala sredstva za delavce, ki so brez dela zaradi zmanjšanja naročil, poleg tega pa je omenil tudi ukrepe na področju gradbeništva. Dejal je, da vlada pri tem razmišlja o možnosti odkupa zalog stanovanj s strani stanovanjskega sklada in stanovanjske komisije.
'Slovenija si zasluži manjšo in bolj profesionalno administracijo'
"Z ministrico Irmo Pavlinič Krebs sva dogovorjena, da se pripravi posebna ekspertna skupina, ki bo imela nalogo v zelo kratkem času pripraviti koncept racionalizacije v javnem sektorju, s poudarkom na državni upravi," je še dejal Pahor. Država namreč namerava zmanjšati porabo v javnem sektorju državne uprave, pri čemer bodo, kot je dejal, plače javnih uslužbencev zgolj eden izmed ukrepov za napovedano zmanjšanje. Pri tem pa se mu zdi nujno, da pred tem pride tudi do dogovora s sindikati javnega sektorja.
Če se bodo v vladi odločili za racionalizacijo javne uprave, pa mora po njegovih besedah do nje priti po skrbno izbranih kriterijih, "da ne bi prišlo do očitkov, da se predstojniki in ministri odrekajo tistim, ki se jim zdijo politično nelojalni".
Erjavec: Dobro organizirana opozicija otežuje delo vlade

Po mnenju prvaka DeSUS so 'otroške bolezni' vlade po stotih dneh vladanja mimo in koalicija se zdaj zaveda odgovornosti, ki jo je dobila na volitvah. Na sestanku je sicer opozoril, da mora država kljub temu, da smo v gospodarsko-finančni krizi, ohraniti občutek solidarnosti in braniti socialno državo. "Ravno v časih, ko smo v krizi, namreč najbolj potrebujemo socialno državo," je dejal in dodal, da so v koaliciji glede tega usklajeni.
Erjavec glede opozicije ocenjuje, da je dobro organizirana, kar po njegovem le še otežuje njihovo delo.
Kresal: Zgrabili bomo bika za roge
Kresalova je bila po vrhu mnenja, da je za vlado najpomembnejše, da se, "kot je bilo razbrati iz besed predsednika vlade, ne bo upognila pod populizmom domačijske politike, ki smo je bili deležni pretekla štiri leta. Zagrabili bomo bika za roge in izpeljali vse reforme, ki so jih do zdaj obljubljali, pa jih nihče ni izpeljal," je dejala.
Na današnjem vrhu so predstavniki štirih koalicijskih strank začeli tudi pogovor o sodelovanju koalicije z opozicijo, vendar ga, kot je povedal Pahor, niso končali. Udeleženci naj bi se sicer strinjali, da se po zapletih z zaključnim računom za leto 2007 "poiščejo poti, da se zaupanje obnovi. Seveda pa je za to potreben čas," je dejal.
KOMENTARJI (275)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.