Stranka SD bo skušala oblikovati manjšinsko koalicijo, vendar za vsako ceno ne namerava ostati na oblasti, je med sejo predsedstva SD dejal premier in predsednik stranke največje koalicijske stranke Borut Pahor. Če možnosti za izvajanje potrebnih reform vlada nima, je po Pahorjevih besedah boljše, da znova preveri podporo ljudi na volitvah. "Naša želja je, da bi kot stranka, ki ste ji zaupali največ glasov na volitvah, konsolidirali manjšinsko koalicijo. Če to ne bo mogoče, pa za vsako ceno ne želimo ostati na oblasti," je novinarjem dejal Pahor. Na oblasti po njegovih besedah velja biti, če lahko spreminjaš stvari na boljše za veliko večino ljudi. Če te možnosti ni, je prav, "da se z oblasti tudi umakneš in znova preveriš svojo verodostojnost na naslednjih volitvah".
Predsedstvo SD je že končalo zasedanje, vendar člani SD izjav niso dajali.
Kako je bilo pred sejo?
So pa bili bolj zgovorni pred začetkom zasedanja predsedstva SD. Sodeč po izjavah, večina strankarskih funkcionarjev podpira premierja in njihovega predsednika Pahorja.
Podpredsednik SD Miran Potrč je ob prihodu na predsedstvo novinarjem povedal, da bo danes podprl možnost vezave zaupnice Pahorja na rebalans proračuna, predčasne volitve pa so lahko po njegovih besedah posledica, če bo vladi izrečena nezaupnica. Potrč zagotavlja, da v SD ne izbirajo novega mandatarja in stojijo za predlogom predsednika Pahorja, da se ob konstruktivni nezaupnici odloča o tem, ali bodo poslanci podprli vlado ali bodo predčasne volitve. Toda to ni le odgovornost Pahorja, temveč tudi odgovornost DZ, je še dejal Potrč.
Podpredsednik SD in minister za promet Patrick Vlačič je novinarjem pojasnil, da ne gre le za zaupnico ali nezaupnico vladi, temveč za to, "da je bil SD izvoljen na volitvah in bodo njegove odločitve krojile prihodnost". LDS in Zares sta, tako pravi Vlačič, povedali svoje stališče, vendar "bo precej odvisno od tega, kako bo SD ravnala". Po njegovih besedah je namreč veliko odvisno od tega, ali so v vladi, kakršna koli že bo po 25. juniju, ki ga je Zares SD določil kot rok za predloge za rekonstrukcijo vlade, sposobni odločati ali ne. Če bi bila država "v takem krču, da ne bi mogla odločati", pa se Vlačič strinja tudi s predčasnimi volitvami. Nekdo, ki ni prejel mandata na volitvah, pa bi bil po njegovem mnenju težko alternativa Pahorju.
Poslanka Darja Lavtižar Bebler je na vprašanje, ali bi se moral Pahor umakniti, odgovorila, da so vse opcije odprte in eno od teh "bomo dognali zdaj". Tudi sama podpira Pahorjevo razmišljanje o vezavi zaupnice na rebalans. Sama ocenjuje, da mu bo zaupnico DZ izrekel, saj "ne vem, kdo bi glasoval proti rebalansu".
Minister za šolstvo Igor Lukšič je bil danes z izjavami bolj skop kot v minulih dneh. Na vprašanje, ali bo danes podprl možnost vezave Pahorjeve zaupnice na rebalans proračuna, Lukšič ostaja brez odgovora.
Poslanec Matjaž Han se je odkrito zavzel za predčasne volitve, zaenkrat po njegovem mnenju s Pahorjem. Na vprašanje, ali ima Pahor kakšno alternativo v SD, Han odgovarja, da "se verjetno v življenju vedno najde alternativa, toda Pahor je zaenkrat predsednik SD".
Poslanec SD Luka Juri je novinarjem zatrdil, da Pahorja v stranki podpirajo. Glede vezave zaupnice premierja na rebalans pa pravi, da "se zaupnico lahko veže na kar koli. Ko je vložena, je trenutek odločitve". Tisti, ki napovedujejo ali dajejo ultimate, so po Jurijevih besedah tedaj pred dejstvom ali "požrejo ali izvršijo svoje besede".
Po mnenju predsednika Mladega foruma SD Marka Kastelica je v Sloveniji zagotovo trenutno "manjša politična kriza, razloge za to pa bi morale poleg naše stranke prevzeti tudi vse ostale, tudi opozicijske". Ugotavlja, da je stopnja politične kulture v zadnjih dveh letih dosegla svoj zgodovinski minimum.
Kaj pravi opozicija?
Medtem je tudi prvak največje opozicijske stranke Janez Janša koalicijsko SD pozval k predčasnim volitvam. Če bo SD "zmožna tega državotvornega dejanja", v prihodnjem mandatu dopušča tudi možnost koalicijskega sodelovanja. Pahor po seji vlade v odgovoru na "ponudbo" ni bil konkreten, vendar se mu zdi takšno sodelovanje malo verjetno.
Rešujemo stolčke politikov?
Izjava Pahorja, da bo verjetno vezal glasovanje o zaupnici na glasovanje o rebalansu proračuna, je, "ali predvidljiva kapitulacija predsednika vlade ali zgolj nevednost vlade", so sporočili iz poslanske skupine SNS. Vsak rebalans državnega proračuna je uravnoteženje finančne gotovosti ali negotovosti. Rebalans je nepriljubljen ukrep usklajevanja v dobro ali slabo državljanov, zato je podpora rebalansu, kot navajajo v poslanski skupini, finančno in ne politično vprašanje.
V PS SNS so ogorčeni, da na tako "nizki ravni spoštljivosti do slovenskih državljanov rešujemo stolčke politikov in ne usode države". Cilj novega rebalansa je namreč kratkočasno zadržanje porabe izdatkov za skoraj 500 milijonov evrov, navajajo. Politika LDS in Zares je uperjena proti predlogu rebalansa, s ciljem reševati lastne interese in zrušiti lastno vlado, realna ocena opozicije pa bo, kot trdijo v tej poslanski skupini, zvodenela zaradi egoističnih političnih ciljev koalicijskih strank.
Poslanci SNS so prepričani, da gre v tem primeru za "skrito načrtno kapitulacijo vlade, ki bi rada sedla v prvi reševalni čoln z ladje, ki tone". V PS SNS na ladji ostajajo in bodo rebalans obravnavali vsebinsko. Navajajo še, da ostro obsojajo nizkotno politiko še vedno veljavne koalicije SD, Zares, LDS ter satelitov DeSUS in SLS.
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.