Poslanska skupina SDS ne bo vložila referendumskih zahtevkov za novele zakonov o policiji, o javnih cestah in o jamstveni shemi, je na novinarski konferenci povedal predsednik SDS Janez Janša.
Kot je pojasnil Janša, so v SDS s pomočjo drugih opozicijskih strank in poslancev narodnosti že zjutraj zbrali dovolj podpisov za referendumsko zahtevo za prva dva zakona, medtem ko bi za zakon o policiji dovolj podpisov zagotovo zbrali do večera. "Izpolnjeni so pogoji, na podlagi katerih bi lahko zahtevali referendume vseh treh zakonov, toda poslanska skupina SDS se je danes po posvetovanju z ostalimi iz opozicije odločila, da referendumskih zahtev ne vloži," je dejal. So se pa dogovorili, da bodo zakone poskušali "popraviti" z novelami.
To pomeni, da dvomov glede spremembe vinjetnega sistema ni več. S 1. julijem bo Slovenija dobila sedemdnevne, mesečne in letne vinjete, polletne pa gredo v zgodovino.
Janša sicer meni, da je zakon, ki jih uvaja škodljiv " ne toliko zaradi uvedbe vinjete za krajši čas oz. tedenske vinjete, ampak predvsem zaradi podražitve letne vinjete". S tem se bo celotna obremenitev za financiranje avtocestnega programa iz sedanje enakomerne porazdeljenosti med tranzitom in domačimi vozniki prenesla na domače voznike, je prepričan.
Veta ni bilo. Kaj pa Bruselj?
Spomnimo. Državni svet v ponedeljek ni sprejel zahteve za ponovno odločanje državnega zbora o noveli zakona o javnih cestah. Več kot deset svetnikov, ki je glasovalo proti noveli zakona o javnih cestah, pa je med razpravo poudarilo, da je predlagani sistem slab, ker bo dražji za domače uporabnike, poleg tega pa v blagajno ne bo prinesel nič več denarja. Izrazili pa so tudi pomisleke glede zvišanja cen vinjet za tovorna vozila. S tem se bo promet le preusmeril na lokalne in regionalne ceste, s tem pa se bo, so prepričani, zmanjšala tudi varnost prometa.
Menili so tudi, da Slovenija ne bi smela popustiti pritiskom Bruslja, saj še vedno ni zagotovila, da bo Evropska komisija v primeru spremembe sistema sprostila finančna sredstva.
Evropska komisija obvestila o spremembah vinjetnega sistema še ni dobila, zato prekrškovni postopek za zdaj še poteka, pa so na vprašanje 24ur.com odgovorili v Bruslju.
Napoved referenduma
Če se mi ne vmešavamo v ureditve drugih držav, naj se tudi Italija prek komisarja Tajanija ne vtika v naše odločitve, je prejšnji teden v oddaji 24UR dejal Patrick Vlačič. Na vprašanje, ali popuščamo Bruslju, pa je Vlačič dejal, da je že Janševa vlada s samo uvedbo vinjet povzročila veliko težav, Janša pa je že takrat napovedal, da bo treba uvesti spremembe sistema.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.