Slovenija

Kaj bo z manjšinami v Sloveniji?

Ljubljana, 26. 06. 2007 11.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odbor ministrov Sveta Evrope je Sloveniji priporočil, da naj izboljša položaj manjšinskih jezikov.

Strokovnjaki SE še opozarjajo, da Slovenija ni upoštevala vseh priporočil iz prvega poročila
Strokovnjaki SE še opozarjajo, da Slovenija ni upoštevala vseh priporočil iz prvega poročila FOTO: 24ur.com

Odbor ministrov Sveta Evrope (SE) je objavil poročilo o manjšinskih jezikih v Sloveniji, v katerem je zapisal več kritik in pozval našo državo, naj odpravi pomanjkljivosti, s čimer bi izboljšala položaj teh jezikov. Med drugim bi morala določiti območja uporabe hrvaškega in nemškega jezika, izboljšati uporabo madžarščine in italijanščine kot uradnih jezikov ter nadaljevati uresničevanje strategije izobraževanja Romov, priporočajo v Strasbourgu.

Strokovnjaki SE še opozarjajo, da Slovenija ni upoštevala vseh priporočil iz prvega poročila in tudi ni posredovala vseh zahtevanih informacij. S tem se je zmanjšala učinkovitost nadzornega mehanizma, ki ga predvideva Listina o manjšinskih jezikih, ki temelji na stalnem dialogu z oblastmi.


Vzpodbudni premiki glede Romov

Odbor ministrov je v drugem poročilu o uresničevanju Evropske listine za regionalne in manjšinske jezike o manjšinskih jezikih v Sloveniji ugotavlja, da je v državi zelo visok standard zaščite italijanskega in madžarskega jezika in da se je stanje od prvega tovrstnega poročila leta 2004 izboljšalo. Gre za izobraževanje, medije in ponudbo kulturnih dejavnosti. Vendar pa še vedno obstajajo pomanjkljivosti, ki bi jih morala Ljubljana odpraviti, predvsem na občinski ravni, kjer se jezika v praksi ne uporabljata dosledno.

Tokratno poročilo še navaja, da je prišlo do vzpodbudnih premikov glede zaščite in spodbujanja romskega jezika, med katerimi izpostavlja sprejetje strategije o izobraževanju Romov leta 2004. Ob tem poudarja, da bi morale slovenske oblasti to strategijo dosledno uresničevati, ob tem pa spodbujati sprejemanje romskega jezika in nasprotovati vztrajnim prizadevanjem za povečanje nestrpnosti do Romov. V Sloveniji bi tudi morali zagotoviti, da bi morali za romski jezik veljati posebni zaščitni ukrepi na celotnem ozemlju Slovenije, ne le na območju, kjer Romi tradicionalno živijo, priporočajo v Strasbourgu.

Glede nemškega jezika poročilo ugotavlja, da obstaja potreba po razvoju izobraževalnega modela za učenje nemščine kot manjšinskega jezika na vseh ravneh na območjih, kjer je ta jezik tradicionalno prisoten.

Slovenske oblasti po navedbah tokratnega poročila kljub priporočilom SE še niso naredile ničesar za določitev območja, kjer se tradicionalno uporablja hrvaški jezik. Slednji je sicer priznan kot jezik ene od nekdanjih jugoslovanskih republik, ni pa priznan kot manjšinski ali regionalni jezik. Prav tako Ljubljana še ni pojasnila tradicionalne prisotnosti bosanskega in srbskega jezika v Sloveniji, zato jo SE poziva, naj to nujno stori.

Romski svetnik v Novem mestu Zoran Grm je za 24ur.com poudaril, da pripročila in napotke Sveta Evrope absolutno podpirajo. „Mi absolutno podpiramo (te predloge) in stojimo za tem, pri nas igrata veliko vlogo kultura, zakon o romski skupnosti nam je prinesel nekaj prednosti,“ je pouadaril. Izrazil je še upanje, da sprejeti zakon ne bo ostal le zakon na papirju, če bo tako, ne bo iz tega nič. Za Rome bi v Sloveniji bilo predvsem pomembno, da pridobijo stanovanjske objekte, možnost odkupa zemljišča in ureditev zaposlovanja. Glede vprašanja ali bi bilo v prihodnje v šolski sistem smiselno uvesti romski jezik, je poudaril, da bo do tega težko prišlo, morda v naslednjih dvajsetih letih.

V Sloveniji je organizirana hrvaška dopolnilna šola
V Sloveniji je organizirana hrvaška dopolnilna šola FOTO: Špela Zupan

Ob dnevu Romov, 7. aprila, je varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek – Travnik poudarila, da je spoštovanje oziroma zaščita etničnih in drugih manjšin je pomemben pokazatelj demokratičnosti družbe.Poudarila je še, da so nujne usklajene politike izenačevanja možnosti pripadnikom Romske skupnosti na področjih izobraževanja, reševanja bivanjskih problemov, zaposlitev in socialne varnosti, tako na državni kot lokalni ravni.


Hrvaško izseljenstvo v Republiki Sloveniji


Po popisu prebivalstva iz leta 2002 živi v RS 35.642 Hrvatov, 54.079 prebivalcev pa je kot materni jezik navedlo hrvaščino. Če primerjamo popis prebivalstva iz leta 1991, po kateremu je živelo v RS 54.212 Hrvatov, ugotovimo, da se je število Hrvatov zmanjšalo, to pa je posledica integracije in asimilacije v slovensko družbo (slovenizacije). Po podatkih popisa iz leta 1991 je živelo več kot 45 % Hrvatov v petih mestih: v Ljubljani 20 % (11.685), Mariboru 10 % (5.282), Kopru 6 % (3.386) ter približno po 4 % v Velenju (2.251) in Celju (2.059).

Predsednik Zveze hrvaških društev Ivo Garić je za 24ur.com poudaril, da si prizadevajo za t.i. kolektivno ureditev pravic hrvaške manšine v Sloveniji, saj so individualne pravice v Sloveniji dobro urejene. Status hrvaške manjšine Slovenija ne priznava, zato si bodo v prihodnje prav prizadevali za priznanje manjšine kot celote in ohranitev pravic.

Dejal je še, da hrvaška skupina ni kriva za razpad nekdanje Jugoslavije, zato si prizadevajo, da se njihove pravice ne bi zmanjšale. V juliju nameravajo na javni tribuni v okviru Zveze narodov nekdanje Jugoslavije predstaviti zahteve za priznanje manjšin v Sloveniji.

V Sloveniji je organizirana hrvaška dopolnilna šola. Pouk hrvaščine je od šolskega leta 2003/04 organiziran v Ljubljani, Radovljici, Škofji Loki, Mariboru in Novem mestu. Dopolnilno šolanje je končalo 23 slušateljev različne starosti. Hrvaščino kot izbirni predmet že tretje leto učijo v OŠ Oskarja Kovačiča v Ljubljani (7. razred) in OŠ Maksa Durjave v Mariboru (7. in 8. razred). Med Slovenijo in Hrvaško obstaja dobro kulturno sodelovanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robinud@volja.net
28. 06. 2007 00.51
kriss714 : ". Za razliko od vas jugonostalgičnih paradajzarjev imamo neobremenjeni slovenci pač bolj dosledna merila o tam kdo je avtohtoni slovenec." Kot prvo sem, vzhodnonostalgični paprikar, da si me več ne drzneš zamenjat z jugonostalgičnimi paradajzarji !!! Drugič, slovenci so v RS v krepki večini. Imam dokaze.
User175911
27. 06. 2007 08.51
Nintendo, če se že učimo tuje jezike, se bomo učili od boljših, ne pa od okupatorjev, ki so nas pol stoletja držali v nerazvitosti. Glede članka enostavno rečem, da nikjer v soseščini ni tako dobro poskrbljeno za manjšine, kot je pri nas. Kaj delajo Avstrijci, Italijani in Madžari z našimi ljudmi je žalostno, da o Hrvatih ne govorimo, ki bi nas radi imeli za "Alpske Hrvate". Mi, za razliko od njih, jih ne bomo nikoli klicali "Dalmatinske Slovence", ker niso naši in ne bodo nikoli naši. Priseljenci niso manjšina, pa če jih je milijon. Ljudje, raje poskrbimo za to, da bomo naš lasten položaj utrdili in okrepili, ne pa da razmišljamo, kako bomo drugim še bolj izboljšali položaj (ki je mnogokrat boljši od našega... v mislih imam cigane). Lp
User46767
27. 06. 2007 01.26
No, pri nas je veliko narečij, ki so bližje hrvaškemu jeziku kot slovenskemu. In obstaja veliko območij na meji s Hrvaško, kjer je veliko mešanih družin. Tu se mi dvojezične table ne zdijo sporne. Zdi pa se mi zanimivo, da večina ne vidi, da bi lahko našim otrokom znanje srbskega(hrvaškega) jezika prišlo v prihodnosti prav z ekonomskega vidika in bi ga bilo smiselno ponuditi kot izbirni predmet. Glede na našo lego (tu bi sicer lahko odvzeli osrednjo Slovenijo) mi nikoli ne bo jasno forsiranje angleščine v šolah, ko pa lahko imajo naši otroci od znanja drugih evropskih jezikov precej večje koristi.
nautec
27. 06. 2007 01.12
Ekonomski migranti ne morejo imeti pravic avtohtonih manjšinskih skupin, kaj bi pa potem rekli za 140 000 slovencev med Barkovljami in Devinom???? A smo jih kar šenkali za Savudrijsko Valo.???? Savudrijski svetionik je bolj slovenski kot je pa Umag Hrvaški!!!
nautec
27. 06. 2007 01.06
ja pa dobr, pred razpadom jugoslavije hrvati v sloveniji niso imeli nikakršnih bonitet kot manjšina, vse kar je v sloveniji srbohrvaškega obstajalo, so bile Male novine iz gornjeg Milanovca, zato res ne razumem gospoda Iva Garića, ki si prizadeva za "ponovno" ubuditev hrvaške "manjšine", spominja me na savudrijsko Valo !!!
User134379
26. 06. 2007 22.11
Hrvaske table v Sloveniji ne boste vidli nikoli, to se nam manjka samo ja. Vedno dalje posegate po nasem ozemlju, katero NIKOLI ni bilo Hrvasko. Hrvaske krajevne table bi dobili le te, ce bi na primer takrat Istra prisla k Sloveniji. lp
User134379
26. 06. 2007 22.09
Treba je locevati manjsino in priseljence. Slovenci na avstrijskem koroskem in v trstu so manjsina, ker so bili pred vsemi drugimi tam. drugod pa so isto tujci, kot so prinas vsi ex-jugo pa slovaki, cehi, itd.
User242283
26. 06. 2007 19.37
Robinud, če ti ne razumeš, še ni nujno, da je neumnost. Za razliko od vas jugonostalgičnih paradajzarjev imamo neobremenjeni slovenci pač bolj dosledna merila o tam kdo je avtohtoni slovenec. Popolnoma drugo vprašanje so pa pošenkana državljanstva. Kam pa ti pašeš, boš pa sam najbolje vedel.
robinud@volja.net
26. 06. 2007 19.18
kriss714 : " Še malo pa bomo avtohtoni slovenci manjšina, če nismo že." Se trudiš ali neumnosti izjavljaš tak, naravno ? A je v vaši vasi to kul ? Samo probam razumeti ... Razen tega je v Avstriji precej manj slovencev kot hrvatov v Sloveniji. Zdaj pa pomisli, a si kje v RS videl krajevno tablo v hrvaščini ? Seveda nisi.
yanker007@gmail.com
26. 06. 2007 17.49
Naj se novinarji potrudijo in izbrskajo kaj so priporočili Avstrijcem in Italijanom v zvezi z našimi manjšinami.
User157645
26. 06. 2007 16.52
Kaj pa albanska manjšina v Sloveniji? Kaj pravite na številko 85 000? Čez dve leti jih bo 120 000!
User242283
26. 06. 2007 16.51
Še malo pa bomo avtohtoni slovenci manjšina, če nismo že. Kaj bo pa z našo zaščito? Mislim, glede na to, da smo na svoji zemlji....?
User265317
26. 06. 2007 15.49
vborut- tegale s tremi generacijami si nisem izmislila jaz, ampak se je dlje časa uporabljalo za definicijo avtohtonosti, zdaj pa se ravno zaradi povečanega števila migracij takšno definicijo začenja opuščati. Pa še moje mnenje o manjšinah nasploh- če politika (v tem primeru Slovenije) ne bi težila k asimilaciji teh ljudi, ampak bi omogočala integracijo, po mojem do zahtev po ustanavljanju novih manjšin sploh ne bi prihajalo. lp
User134343
26. 06. 2007 14.38
pru nekaj me moti pri tvojem razmisljanju o avtohtonosti pa da ostanem pri slovencih vsi nasi ki so sli s trebuhom za kruhom ali kako drugace v tujino mogoce so sedaj ze 4 generacija NISO in nikoli ne bodo avtohtoni prebivalci .samo gastarbajterji .prav tako tisti ki so prisli delat v slo ne bodo nikol manjsina .
User265317
26. 06. 2007 14.27
zanimive so mi te trditve o avtohtonosti, kako ste vsi prepričani, kaj je in kaj ni avtohtono prebivalstvo...hkrati pa definicija avtohtonosti sploh ne obstaja (oz. se govori o nekako treh generacijah - kar pa vsi pripadniki t.i. novih manjšin - migranti iz ex-Yu so). Pa tudi sicer - ne vem zakaj takšno nasprotovanje, pa govorjenje o tem, kaj oni nam, da smo itaq predobri ipd..vedno smo lahko boljši. In naša sposobnost biti dobri in zaščititi šibkejše (kar pripadniki takšnih in drugačnih manjšin so) je tista, ki o nas resnično nekaj pove. Da o tem, da verjetno nihče od vas ne bo znal povedati, kaj sploh pomeni narodna pripadnost, sploh ne bi govorila. Vsi smo v prvi vrsti ljudje, in kar nas loči od živali naj bi bila med drugim ravno naša sposobnost zaščititi šibkejše. lp
User134343
26. 06. 2007 14.25
tle ni svet evrope nc kriv samo nasa vlada sej ni treba dosti samo" kot je za slovence poskrbljeno v italiji ali avstriji tako bomo mi poskrbeli za italijane in avstrijce pri nas" konc
Jethro
26. 06. 2007 14.15
Res mi ni jasno, kaj imajo za sikat Sloveniji glede manjšin...ma naj raje Avstriji in Italiji kako rečejo, če jih že skrbijo manjšine!!! Kot, da Slovenija nima urejenih zadev v okviru manjšin, kot so itak ljudje z koreninami in jeziki iz prej omenjenih sosednjih držav....svašta!!! Kaj pa šole, kaj te niso primerno urejene po Sloveniji, da ustrežejo določenim manjšinam??? Na obali imamo celo popolnoma italijanske šole, poleg tega pa tudi v slovenskih je od 1.razreda O.Š. drugi jezik italijanščina! V Lendavi pa naprimer imajo nemščino in madžarščino, pa naj mi pove Svet Evrope v kateri drugi evropski državi "tupijo" ljudem tuje jezike, pa čeprav je vmes večina slovencev??!?!! Jao, Jao, ma ste vi en Svet Evrope ja....pol pa so glasni Romi in zahtevajo pravice od države, ki jim daje kruh in streho....meni ni država nič dala, razen državljanstva, kaj šele zemljo in streho!!! In njim so razmere težke....ah, dovolj imam, se mi že pritisk dviga! LP
User206624
26. 06. 2007 14.08
Glede na to, kako so številčne manjšine v ZDA recimo bi moralo biti tam 150 uradnih jezikov. A pa je tako? Itak da ni in tudi nebi imelo smisla kakor tudi pri nas niti pod razno ne bi smelo biti. EVROPA NAS HOČE UNIČITI KOT NAROD!
vinadap
26. 06. 2007 13.50
Naj Svet Evrope najprej red naredi v Italiji in Avstriji,glede manjšinskega jezika ( slovenskega),ki se vleče že več kot 50 let.
User206624
26. 06. 2007 13.46
IN KAJ BOMO PA Z VEČINO? Najbolje da imamo v Sloveniji kar 20 uradnih jezikov. Kam to pelje. Že tko smo zgled za manjšine po svetu. Poglejte samo v Avstrijo. Kaj nam bo Strusburg sikal.