Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter predsednik druge največje koalicijske stranke Zares Gregor Golobič po 10 dneh razmisleka in posvetovanja ni odstopil po laganju o lastniškem deležu v podjetju Ultra Sum. "Ostajam v politiki. To je težja odločitev od obeh, ki sta bili možni. Odstop ne bi odpravil napake, ampak bi ponovil isto napako," je prepričan. Če bi odstopil, "bi bila medijsko-politična realnost prepoznana kot edina odločujoča". Obenem se zaveda, da je izgubil del zaupanja, vendar se bo trudil "z vsemi svojimi močmi to zaupanje povrniti".
''Pred sprejemom odločitve ni šlo za iskanje resnice. Šlo je za mojo odstranitev z vsemi sredstvi pod geslom, da cilj odstranitve nekega nezaželenega in motečega politika in neke nezaželene politične opcije opravičuje vsa uporabljena sredstva. Prav to pa bi s svojim triumfom postavilo zelo slab standard v slovenskem javnem prostoru, veliko slabši kot je priznanje napake." Kot svojo dolžnost je izpostavil zoperstavljenje uveljavitvi takšnega standarda.
K odločitvi so ga ''napeljali tudi kolegi v stranki in v koaliciji ter kolegi ministri v vladi." Zaveda se, da se bodo napadi nanj nadaljevali, pričakuje pa, da pa se bo istočasno "razkrivalo celotno ozadje in motivi te zgodbe". Ob tem računa, da bo "ob zmanjšanju predvolilnih motivov mogoče spregovoriti argumentirano in na podlagi dejstev".
Sledi interpelacija?
Zdaj bo SDS Janeza Janše verjetno zahtevala interpelacijo, ki pa se je Golobič ne boji. Po eni strani "komaj čakam, da bi poslancem lahko pojasnil podrobnosti o aferi Ultra". ''Na nek način sem bil že 'interpeliran v odsotnosti' leta 2004 glede iste zadeve. Razlika pa bo tokrat, da bom imel priložnost na vse očitke odgovoriti neposredno, jasno in nedvoumno iz oči v oči. To bi bilo celo koristno, zato da se lahko sliši celota afere."
Na vprašanje, ali je dobil kakšna zagotovila o podpori pri morebitni interpelaciji, je odgovoril, da "tu ni bilo nobene trgovine" in da v takšnem primeru odločajo poslanci po svoji vesti. Prepričan pa je, da delo "opravljam na način, ki je korekten in po svojih najboljših močeh, tudi z rezultati, ki jih priznavajo tisti, ki to delo podrobneje spremljajo".
Pahor: Prevzemam vso odgovornost
Golobič je z odločitvijo najprej seznanil premierja Boruta Pahorja. ''Odločil sem se, da Gregor Golobič ostane minister. Dejstvo je, da je premoženje predstavil protikorupcijski komisiji. Kot predsednik vlade prevzemam vso odgovornost,'' je dejal Pahor. Upa, da bo ''vlada tudi v prihodnje delala uspešno, verjetno pa ne brez spodrsljajev in napak''. ''Pomembno je, da se ohrani zaupanje ljudi in se da vlada v celoti posveti problemom, ki pestijo Slovenijo zaradi gospodarske krize. Za diskusijo bo v prihodnje še veliko časa."
Napeto politično ozračje
Golobič je nato odločitev sporočil še predsednikoma preostalih dveh koalicijskih strank, Karlu Erjavcu (DeSUS) in Katarini Kresal (LDS). Prvi je vesel, na odziv Kresalove še čakamo. Sicer pa je politično ozračje zelo napeto. Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je takšno odločitev pričakoval, predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pa meni, da smo zamudili priložnost za zvišanje standardov ...
KOMENTARJI (550)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.