Tokrat naj bi razpravljali predvsem o širitvi Evropske unije na Zahodni Balkan. Pričakovati je torej, da bodo sprejeli sklepe v katerih bodo pozvali k pospešitvi pogajanj držav v regiji z Unijo in da se Bosni in Hercegovini do konca leta dodeli status kandidatke za članstvo v EU.
Apetiti so bili sicer v času priprave vrha večji, a glede na razhajanja med državami v regiji je čutiti zadovoljstvo, da bodo z vrhom vseeno lahko voditelje posedli za isto mizo.
Pogovore bodo zaznamovale tudi aktualne razmere, vojna v Ukrajini in draginja, ki jo je vojna prinesla. Na tem področju se obeta tkanje tesnejših stikov s sosedo Hrvaško. Ministrstvo za infrastrukturo je po neuradnih informacijah s hrvaško stranjo doseglo dogovor glede solidarnostnega sporazuma med državama.
Ta sporazum bi omogočil, da bi lahko denimo Slovenija Hrvaško zaprosila za pomoč pri zagotavljanju oskrbe s plinom in obratno. Podoben sporazum je Slovenija že sklenila z Italijo, sporazum z našimi južnimi sosedi pa naj bi bil ratificiran v prihodnjih dveh tednih.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.