Oči Američanov so pred 5. novembrom obrnjene samo v eno smer - to je izenačena in napeta tekma za Belo hišo med podpredsednico Kamalo Harris in nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom.
Natančen program slovenske delegacije, kjer ne bo nobenega ministra, predvidena naj ne bi bila niti gospodarska srečanja, še ni znan.
Mnogi v Beli hiši so namreč povsem vpeti v predvolilno kampanjo. Predsednik Joe Biden ima sicer nekoliko več časa, kot je pričakoval še pred tremi meseci. Po zgodovinskem preobratu, ko je zaradi katastrofalnega predvolilnega soočenja izgubil zaupanje stranke, da lahko premaga Trumpa, se je umaknil iz predsedniške tekme, pol stoletja dolga politična kariera se končuje, v tem tednu pa se je v Berlinu srečal tudi z najpomembnejšimi ameriškimi zavezniki.
V primeru Trumpove zmage je lahko pod vprašajem prihodnost Nata, pomoči Ukrajini in tudi vse, kar bi se morebiti dogovorila Golob in Biden, čeprav podpis kakršnih koli sporazumov v torek ni predviden. Zmaga Harrisove pa bi na področju zunanje politike bolj ali manj pomenila nadaljevanje Bidenovih usmeritev. Golob in Biden sta se na mednarodnih dogodkih večkrat srečala ter se po telefonu usklajevala ob zgodovinski menjavi zapornikov, sodelovanje Slovenije je povabilu v Belo hišo zagotovo dalo pospešek.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.