Predsednik DeSUS Karl Erjavec je napovedal, da bo stranka glasovala proti sprejetju pokojninske reforme. DeSUS se namreč zavzema za polovično uskladitev pokojnin v prihodnjih dveh letih, na kar pa vlada ne pristane.
V SD menijo, da je treba pomagati vsem socialno šibkim in ne le upokojencem, med katerimi imajo nekateri visoko pokojnino. V LDS opozarjajo, da je treba bremena porazdeliti enakomerno.
Vseh pet proti
"Vseh pet poslancev DeSUS bo glasovalo proti reformi," je dejal Erjavec, ko je predstavil torkovo odločitev izvršnega odbora. "Predsednik vlade je zaprosil, da ne bi glasovali proti, ampak da bi se vzdržali glasovanja, vendar je sklep izvršnega odbora jasen," je povedal predsednik stranke. DeSUS se namreč zavzema za polovično uskladitev pokojnin v prihodnjih dveh letih, na kar pa vlada ne pristane.
V DeSUS si po Erjavčevih besedah prizadevajo za izboljšanje trenutnega stanja upokojenk in upokojencev, medtem ko bi novi način usklajevanja pokojnin po reformi veljal šele pozneje, je opozoril Erjavec. "Tudi v letih 2012 in 2013 lahko še vedno pričakujemo, da bodo ob proračunih sprejeti interventni zakoni," je pojasnil.
Ker je predlog interventnega zakona zaradi gospodarske krize predvidel le četrtinsko in ne polovičnega usklajevanja pokojnin s plačami, je DeSUS 16. novembra glasoval proti njegovemu sprejetju.
Vlada po njegovih besedah tudi pozneje ni pristala na spreminjanje tega zakona, pač pa je minister za delo Ivan Svetlik v petek predstavil predlog za izplačilo enkratnega draginjskega dodatka. V DeSUS ga podpirajo in bi si po Erjavčevih besedah želeli, da bi bil izplačan do 15. marca 2011.
Vendar pa je to interventni ukrep za blaženje krize in ne sistemska rešitev, je dejal.
Poleg tega je opozoril, da sredstva v višini 17,5 milijona evrov, potrebna za izplačilo draginjskega dodatka, še niso zagotovljena.
'Daleč od naših pričakovanj'
Polovično usklajevanje pokojnin za leto 2010 in 2011 je bilo že dogovorjeno, "zdaj pa kar naenkrat četrtinsko usklajevanje", je opozoril Erjavec. "Najprej je vlada sploh predvidela absolutno zamrznitev, k sreči pa je malce popustila in se odločila za četrtinsko usklajevanje v letu 2011. To pa je daleč od tega, kar mi pričakujemo glede na dogovor iz lanskega leta," je dejal.
Izvršni odbor se je 13. novembra odločil vztrajati pri tem, da niti proračuna za prihodnji dve leti niti pokojninske reforme ne bodo podprli, če se pokojnine ne uskladijo polovično. Ker je besedilo interventnega zakona predlagalo le četrtinsko uskladitev, so tako 16. novembra glasovali proti njegovemu sprejetju.
Odbor se je znova sestal v torek, vendar je Erjavec želel s sklepom najprej seznaniti premierja in šele potem javnost.
Državni zbor se bo druge obravnave pokojninske reforme lotil v četrtek na izredni seji.
V SD ne razumejo te odločitve
Predsednica parlamentarnega odbora za delo Andreja Črnak Meglič iz SD je dejala, da odločitve DeSUS ne razume, saj bo novi pokojninski zakon celo boljši od zdaj veljavnega. Medtem ko po veljavnem zakonu pokojnine padajo v primerjavi s plačami, bo razmerje med plačami in pokojninami po novem opredeljeno in pokojnine ne bodo več padale, je opozorila.
Meni, da je reforma zdaj nujna. "Če bi jo sprejemali čez pet let, bi bila tako huda, da bi nas vse pekla glava," je dejala.
'Odločitev morda ni najbolj premišljena'
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic meni, da je treba gledati ne le na upokojence, temveč na vse generacije. "Odločitev DeSUS morda ni najbolj premišljena," je dejal. S takšno odločitvijo se po njegovih besedah na tnalo postavlja medgeneracijska solidarnost. "Slabo sporočilo dajemo mladim, ki ne bodo več želeli plačevati prispevkov, odločali se bodo za status s. p. in plačevali le najnižji znesek," je opozoril. Po njegovih besedah "ne moremo deliti več, kot imamo".
Zares: Če reforma pade, naj DeSUS prevzame odgovornost za posledice
V stranki Zares pa menijo, da bo moral DeSUS v primeru, če reforma pade, prevzeti odgovornost za nižje pokojnine. Draginjski dodatek bi bil v večjo pomoč tistim, ki so socialno ogroženi, polovično usklajevanje pokojnin pa bi bila bolj všeč tistim z visokimi pokojninami, so v Zares sporočili mnenje svojega poslanca Vita Rožeja.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.