Avgusta letos naj bi Davčna uprava RS (Durs) na specializirano tožilstvo in Nacionalni preiskovalni urad (NPU) poslala zaupno davčno dokumentacijo, iz katere izhaja, da Durs ljubljanskega župana sumi storitve treh kaznivih dejanj, in sicer zlorabe položaja, ponareditve poslovne listine in oškodovanja upnikov.
Janković naj bi kot župan Mestne občine Ljubljana zlorabljal pooblastila, finančno izčrpaval mestno občino in občini povzročal finančno škodo, hkrati pa pridobival premoženjsko korist za podjetja, ki so v neposredni ali posredni lasti in upravljanju njegovih ožjih sorodnikov ali njega samega.
Asignacijske pogodbe, na podlagi katerih je denarni tok šel od Mestne občine Ljubljana na družbo Grep (Stožice) in potem direktno v znani Jankovićevi podjetji KLM Naložbe ter Electo Inženiring, pa naj bi davčna uprava obravnavala kot ponarejanje poslovnih listin in oškodovanje upnikov.
KLM naložbe naj bi namreč namesto Electe, ki ima že dalj časa blokirane račune, plačeval plače, dobavitelje in leasing . Od leta 2008 naj bi KLM od Electe prejel 52 transakcij, v nasprotni smeri pa naj bi jih bilo 32. Janković je Electo sinovoma Juretu in Damijanu prodal leta 2004, ko je postal župan. Kupnine nista nikoli plačala, ko se je izkazalo, da bi lahko upniki uspeli izterjati dolgove od Electe, pa je Janković neplačano kupnino prijavil kot dolg in se je kot prvi postavil v vrsto upnikov.
Denar MOL za Stožice pristal na računu Jankovićevega podjetja?
Sicer je tožilstvo že 6. januarja prejelo naznanilo suma kaznivih dejanj, v katerem piše, da je bilo pri analizi transakcijskih računov ugotovljeno, da je družba Grep 2. novembra 2010 od ljubljanske občine prejela dobrih 11 milijonov in avgusta lani še skoraj 4 milijone evrov. Razlog: finančna injekcija projektu Stožice.
Pol milijona evrov občinskega denarja naj bi Grep, ki ga vodi Jankovićev dober znanec Uroš Ogrin, sicer pa predsednik uprave podjetja Gradis skupina G, nakazal podjetju Baza Dante, kjer je direktor siceršnji Electin vodja projektov Boštjan Stamejčič. Še isti dan pa naj bi Baza Dante 400 tisočakov nakazala podjetju v večinski lasti ljubljanskega župana KLM Naložbe. In nekaj dni pozneje 100.000 evrov še rokometnemu klubu Krim, v katerem je Janković več let deloval kot predsednik, zdaj pa je častni predsednik kluba.
Aprila lani je Grep pol milijona evrov kot posojilo s sedemodstotno obrestno mero nakazal Bazi Dante. Še eno tako posojilo je Baza Dante od Grepa dobila tudi avgusta lani. Grep pa je maja letos pojasnil, da sta bili obe posojili vrnjeni.
Povezani pa sta tudi Baza Dante in Electa. V oddaji 24UR so maja poročali, da sta imeli obe družbi v lasti zemljišča na Ljubljanskem barju, ki so bila sprva namenjena za gradnjo inštitutov, kasneje pa so namembnost spremenili v za stanovanjske objekte zazidljiva zemljišča. S tem naraste tudi cena zemljišč. Samo cena Electinega zemljišča naj bi bila po spremembi namembnosti 70-krat višja kot pred tem. Domačini, ki so imeli zemljišča, za katera so se zanimali tudi v Bazi Dante, so za oddajo 24UR takrat dejali, da so sumili, da bi lahko bil z Bazo Dante povezan tudi župan Janković.
Denar od Baza Dante tudi k Electi
Baza Dante naj bi del avgustovskega posojila nakazala Electi. Gre za 393.000 evrov, te pa naj bi prek asignacijske pogodbe Electa nakazala na račun družbe KLM Naložbe, ki pa je v večinski lasti ljubljanskega župana. Ta znesek naj bi Electa dobila kot plačilo za dve nepremičnini, je povedal Damijan Janković. Gre za stanovanje v Senožetih in poslovni prostor v Tolminu. Kupnina naj bi bila plačana po obrokih.
Podatki geodetske uprave pa kažejo, da sta na tem naslovu dve zemljišči, na katerih stoji hotel Krn, obe nepremičnini pa sta v lasti podjetja Viago. To podjetje tudi upravlja omenjeni hotel. Zgodovinski izpisi pa kažejo, da ne prvo ne drugo zemljišče nista nikoli bili v lasti Electe ali Baze Dante, a dopuščajo možnost, da še nista vpisani v zemljiško knjigo.
Pri lastništvu Viaga gre za posel povezanih družb. Ključna oseba pri tem je Stamejčič, ki je bil zadnji direktor podjetja Borov gaj, registriranega prav na naslovu Mestni trg 3. Vendar je bilo to podjetje v začetku leta 2010 iz sodnega registra izbrisano zaradi neznanega poslovnega naslova.
Ravno podjetje Viago pa je bilo med letoma 2003 in 2006 32-odsotni lastnik Borovega gaja. V istem obdobju pa je bila 43-odstotna lastnica tega podjetja družba Premik.net, znana iz nepremičninskih poslov Luke Koper, v katerih je bil posrednik Srečko Prijatelj, nekdanji na zaporno kazen obsojeni poslanec SNS.
Družba Premik.net je bila tudi ena od lastnic zemljišča na naslovu Mestni trg 3, ki je nato prešlo v last Viaga. Poleg že omenjenih zemljišč na Mestnem trgu 3 je še eno, kjer pa ni nobene stavbe in je danes v lasti Hypo Leasinga. Pred tem pa so se kot lastnice zvrstile družbe Premik.net, Viago, Borov gaj in Electa.
KOMENTARJI (515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.