Lansko leto je bila celo prejemnica mednarodne nagrade PRO.PR, ki jih podeljujejo posameznikom, ki so na poseben način prispevali k razvoju in promociji odnosov z javnostmi. Kot strokovnjakinjo na tem področju so prepoznali tudi Vesno Drole.
Kadrovski cunami na policiji se torej nadaljuje. Govori se, da obstaja celo seznam ljudi, ki jih bodo zamenjali. Dolgoletno strokovno delo, kot kaže, ni več pomembno. Že pred časom smo opozorili, kako naj bi po novem potekalo zaposlovanje na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU), ko naj bi novi prvi mož na razgovor povabil kriminalista mariborske policijske uprave, še preden je bil sploh objavljen razpis. Ta pa naj bi se potem pohvalil, da odhaja na NPU. Ko smo preverjali na policiji, ali držijo informacije, da gre celo za osebo, ki naj bi bila obravnavana za domnevne kršitve v službi, so nam odgovorili, da je kriminalist februarja letos dobil opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, saj naj bi ga obravnavali zaradi kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Šlo naj bi za neupravičeno uporabo službenega vozila v zasebne namene.
Sindikat o nedopustnosti političnih pritiskov na kriminaliste, preiskava že maja 2019
Policija je v zadnjem času zelo na udaru, pojavljajo se politični pritiski na posamezne preiskave, diskreditacije kriminalistov in policistov, prišlo je do številnih kadrovskih zamenjav, politika pa je predlagala celo ukinitev Nacionalnega preiskovalnega urada. Na Twitterju so se pojavili pozivi, kako zamenjati tranzicijsko kriminalistko Nacionalnega preiskovalnega urada Tino Pahor, jo morda upokojiti ali prestaviti? Pahorjeva namreč sodeluje v preiskavi, kjer sta kaznivih dejanj osumljena obrambni minister Matej Tonin in državni sekretar za nacionalno varnost Žan Mahnič, zaradi domnevno spornega nadzora Knovsa na Ministrstvu za obrambo. V spletnih člankih pa so Pahorjevo označili kot »lovko na Janeza Janšo in SDS«. Odzval se je tudi Policijski sindikat Slovenije, predsednik Rok Cvetko pa je za našo spletno stran zapisal: "Različne oblike pritiskov na kriminaliste oziroma preiskovalce, ki vodijo preiskave, so za nas nedopustne. Prepričani smo, da kriminalistka svoje delo opravlja strokovno in zakonito, zato od vodstva policije pričakujemo, da bo kriminalistko tudi ustrezno zaščitilo." A se to ni zgodilo.
Vodstvo policije kriminalistke ni zaščitilo
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so zelo razočarani, ker se niti vodstvo NPU niti vodstvo policije ni odzvalo na spletne članke o "naročeni preiskavi" zoper aktualno vlado. Prizadeli so jih zapisi na spletu in družbenih omrežjih, da naj bi zdaj že bivši direktor NPU Darko Muženič, ko je začel dobivati informacije, da ga namerava Janševa vlada zamenjati, tajno naročil svojim izbranim zaupnikom iz vrst kriminalistov, med njimi prav Tini Pahor, naj začnejo vse postopke, vse preiskave, ki se jih da začeti zoper Janševo vlado, da bi tako pred javnostjo ustvaril vtis, da ga Janševa vlada menja zaradi kriminalističnih preiskav NPU zoper politike te iste Janševe vlade. In da preiskavo znova vodi kriminalistka Tina Pahor, interno znana kot "lovka na Janeza Janšo in SDS". Policijski sindikat Slovenije pa je glede pritiskov na preiskovalce jasen: "Policija je v takšnih primerih dolžna ravnati po Pravilniku o notranji varnosti v policiji in oceniti tveganje ter vpliv takšnih pritiskov na kriminalistko in na postopke, ki jih slednja vodi. PSS ni pristojen zato, da bo presojal kulturo dialoga v javnosti, v kolikor pa bo ta dialog presegel delovnopravne ali osebnostne pravice policistov oziroma naših članov, jim bomo nudili vso potrebno pravno in drugo pomoč, da se bodo zavarovale njihove pravice, ne glede na družbeni položaj vršilcev pritiska," je zapisal predsednik sindikata Rok Cvetko.
Preiskava se je začela že maja 2019 in ne aprila letos
Zaposleni na NPU so po naših informacijah pričakovali, da bo vodstvo policije demantiralo, da je bila preiskava zoper Tonina in Mahniča naročena in politično motivirana ter da naj bi se začela aprila letos, ko so se pojavili namigi, da se bo politika znebila prvega moža NPU. Preiskovalci so seveda vedeli, da se je preiskava začela že lansko leto, ko so prejeli kazensko ovadbo, ko Janša še ni bil predsednik vlade, Tonin ne obrambni minister in Mahnič ne državni sekretar. Na Generalni policijski upravi smo preverili, ali držijo navedbe o preiskavi, ker jih niso demantirali? "Lahko vam pojasnimo zgolj to, da je NPU začel predkazenski postopek na podlagi naznanila suma kaznivega dejanja, ki ga je podal državni organ že v maju 2019, ostalih navedb pa v interesu preiskave kaznivih dejanj ne moremo komentirati." Torej, ta preiskava se ni začela aprila letos, ampak že maja lansko leto. To seveda postavlja pod vprašaj domneve, da jo je naročil odstavljeni direktor NPU, saj policija sama odgovarja, da so jo začeli na podlagi naznanila, ki ga je dal državni organ. In kot je znano, je dala ovadbo obveščevalno-varnostna služba obrambnega ministrstva.
Na tožilstvu so se odzvali na politične napade nad tožilci
Medtem ko vladajoča politika na družbenih omrežjih še naprej obtožuje nekdanjega direktorja NPU Darka Muženiča, da je odgovoren za nepreiskano pranje iranskega denarja v NLB, se je Specializirano državno tožilstvo takoj odzvalo na obtožbe ekonomista Rada Pezdirja, ki je sodeloval pri delu parlamentarne preiskovalne komisije. Pezdir se je lotil tožilca Jake Brezigarja, sina nekdanje generalne državne tožilke Barbare Brezigar in ga označil za tožilca v službi globoke države, ker je zavrgel ovadbo parlamentarne komisije zoper nekdanje vodilne bančnike v NLB. Podrobnosti smo razkrili v članku Razkrivamo, zakaj je tožilec Brezigar zavrgel ovadbo.
Na SDT so se postavili v bran svojemu tožilcu in zahtevali popravek Pezdirjevega članka: "Avtor članka se ne strinja z odločitvijo državnega tožilca Jake Brezigarja v zadevi domnevno pranje iranskega denarja v NLB, v kateri je tožilec delno zavrgel kazensko ovadbo. V zvezi s tem sporočamo, da je državni tožilec odločitev sprejel na podlagi zbranih podatkov in strokovno, za kar je tudi navedel razloge. Ni mogoče polemizirati z navedbami avtorja članka, iz katerih je razvidno temeljno nepoznavanje kazenskega postopka in dokaznih standardov in ki si jemlje pravico biti edini razsodnik, pri čemer pa ni sposoben potrebne racionalne distance za trezno razsojanje. Žalitve na račun državnega tožilca pa kažejo, da avtorjev namen ni bila obravnava problema, ampak osebni napad na človeka, državnega tožilca Jako Brezigarja, ki z integriteto in strokovno opravlja svoje delo."
Tožilstvo nad Pezdirja, Pezdir pa z ovadbo nad kriminaliste
Poslanci SDS, člani parlamentarne komisije in njihov strokovni sodelavec Rado Pezdir, so večkrat diskreditirali že nekdanjega direktorja NPU Darka Majheniča, ki je bil dolgo njihova tarča zaradi preiskave pranja iranskega denarja. In mnogi so prepričani, da so ravno ti napadi pripomogli, da ni bil znova izbran za direktorja, ko mu je lansko leto potekel mandat. Nič več sreče ni imel niti njegov naslednik Darko Muženič, ki je bil deležen enakih obtožb kot Majhenič, ker iransko pranje denarja ni dobilo želenega epiloga. Rado Pezdir je šel celo tako daleč, da je januarja letos kazensko ovadil kriminaliste NPU, ker niso ovadili bančnikov NLB. Specializirano državno tožilstvo pa Pezdirju zdaj jasno sporoča, da ne pozna kazenskega postopka in dokaznih standardov in da zato ne more biti razsodnik v tej zadevi. Če bodo zavržene tudi ovadbe zoper kriminaliste NPU, ki jih Pezdir preganja, ker naj ne bi dobro opravili svojega dela v preiskavi glede pranja iranskega denarja, ga bodo preiskovalci lahko kazensko ovadili zaradi krive ovadbe.
KOMENTARJI (681)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.