S celjskega zavoda za zdravstveno varstvo so sporočili rezultate krvnih preiskav o vsebnosti kadmija pri 26 otrocih iz Vrtca Anice Černejeve. Raven kadmija v krvi ni presegla običajne ravni pri otrocih, ki niso prekomerno izpostavljeni vnosu te težke kovine.
"S preiskavo smo potrdili naše domneve, da zdravstvenih posledic na zdravju otrok ne bo," je povedal direktor zavoda dr. Ivan Eržen, ki je obenem poudaril, da je treba vsako dolgotrajno izpostavljenost težkim kovinam preprečiti. "Težke kovine se v telesu kopičijo vse življenje, zato moramo vse možne vnose škodljivih snovi že od otroštva naprej zmanjševati povsod, kjer je to mogoče."
Že konec minulega tedna so laboratorijske analize otroške krvi pokazale, da presežene vrednosti svinca v mivki niso ogrozile zdravja otrok, ki so se igrali v onesnaženih peskovnikih.
S celjskega zavoda so ob razreševanju problema onesnažene mivke s kadmijem in svincem poslali priporočilo Skupnosti vrtcev Slovenije in drugim ustanovam, da je treba v vseh peskovnikih zamenjati mivko, ki jo pridobivajo iz neposredne bližine opuščenega rudnika svinca v zgornji Mežiški dolini. Prav tako so jim priporočili, naj razjasnijo kakovost in poreklo mivke.
Celjski zavod naj bi v sodelovanju z državnim Inštitutom za varovanje zdravja pripravil strokovne smernice o izpostavljenosti težkim kovinam v vrtcih.
Kot je znano, je zaskrbljenost povzročila analiza kakovosti mivke v celjskih vrtcih, ki je v nekaterih primerih pokazala visoke koncentracije svinca in kadmija. Težki kovini pri dolgotrajni izpostavljenosti povzročata okvare možganov in drugih notranjih organov, zlasti dovzetni pa so prav otroci.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.