Izteka se rok, do katerega naj bi parlamentarne stranke odgovorile na Janševo ponudbo pakta za reforme. Po odgovorih vseh strank naj bi bilo jasno, ali bo uspel eden najpomembnejših projektov Janševe vlade - Partnerstvo za razvoj.
Podporo v opozicijskih vrstah so za zdaj obljubili Pahorjevi socialni demokrati, v največji opozicijski stranki LDS pa pravijo, da je veliko odvisno od tega, kako se bo vladna večina še nocoj obnašala pri glasovanju o noveli zakona o vojnih veteranih in azbestnem zakonu. Ostale parlamentarne stranke so na pobudo, ki naj bi jo do danes dopolnile s svojimi predlogi, načeloma odgovorile pozitivno.
Odgovor LDS do petka
Predsednik LDS Jelko Kacin je dejal, da bo o odgovoru največje opozicijske stranke v četrtek dokončno odločil izvršni odbor. Novih predlogov premieru Janezu Janši pa glede njegove pobude ne bodo pošiljali, ker predsednik vlade že na dosedanja vprašanja liberalne demokracije ni odgovoril, je povedal Kacin.
Kacin je spomnil, da so že pred časom Janši postavili vprašanje, kako si prestavlja vlogo opozicije v partnerstvu, a odgovora niso dobili. Enako se je zgodilo z vprašanjem LDS glede organiziranja javnih razprav in vključitve civilne družbe v sprejemanje reformskega paketa. Kacin je še opozoril, da premier na drugi strani glede nekaterih stvari predlaga skupno delovanje vlade in opozicije, čeprav so po zakonu o vladi pristojnost vlade. "Smo v konfliktu z zakonsko rešitvijo."
Največ pripravljenosti za sodelovanje je v opozicijskih vrstah doslej pokazal Borut Pahor. “Danes sem predsedniku vlade in Slovenskih demokratov Janezu Janši poslal pismo, mislim, da so sedaj izpolnjeni vsi pogoji, da pride prvič do neposrednih pogovorov o predlogih dokumentov,” je za 24UR povedal Pahor, ki je bil danes tako kot Kacin v Bruslju. Sicer pa v Pahorjevi Socialni demeokraciji zanikajo, da Slovenija drsi v veliko rdeče-črno kolicijo po nemškem vzoru. “Socialni demokrati ne podpiramo te oblasti, tudi nismo njen del in ne nameravamo biti njen del. Mi se pripravljamo na volitve 2008,” je dejal Pahor.
Pahor Janšo še obvešča, da bo SD ob podpisu sporazuma zaradi napačnih razumevanj Partnerstva za razvoj predstavila tudi posebno deklaracijo, iz katere bo med drugim povsem jasno razvidno, da to partnerstvo v ničemer ne bo spremenilo opozicijskega statusa SD do naslednjih parlamentarnih volitev in da z njim ne izrekajo splošne podpore obstoječi vladi.
Zadržani v koalicijskih krogih
Medtem pa so se do povezovanja z opozicijo ohladili v koalicijskih strankah. V opozcijski Slovenski nacionalni stranki se jezno ozirajo proti socialnim demokratom, saj bi lahko z večjim partnerstvom med Janšo in Pahorjem izgubili svojo pozicije. Tudi v Bajukovi Novi Sloveniji in Slovenski ljudski stranki nad formalnim sporazumom med kolicijskimi strankami in opozicijo niso navdušeni, saj ogroža tudi njihove pozicije. "Bojimo se, da se bo v naslednjih dneh zvrstilo ogromno razprav o proceduri in ne o vsebini," je dejal predsednik SLS Janez Podobnik. V SLS sicer nimajo nobenih zadržkov, da sporazuma ne bi podpisali, vendar pa Janši predlagajo črtanje proceduralnega dela, ki ga je predvidel Pahor. Pahorjev predlog loči predsednike strank od stališč poslanskih skupin, zato gre po Podobnikovem mnenju za "ponesrečen predlog". Pahorjevemu predlogu nasprotujejo tudi v NSi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.