Predsednik LDS Jelko Kacin je na seji sveta stranke ponudil odstop z mesta predsednika. "Moj predlog je bil, da danes prepustim vodenje nekomu drugemu," je novinarjem med sejo sveta povedal Kacin, ki bo sicer vodil stranko do kongresa, do katerega naj bi prišlo še pred poletjem. Kacin je še dodal, da že nekaj časa išče svojega naslednika oziroma naslednico.
"Že nekaj časa se pogovarjam z ljudmi, ki lahko pomagajo krepiti zaupanje v stranko," je dejal Kacin. "Tako kot iščem okrepitve za druge položaje, se mi zdi, da tudi mesto predsednika ne more biti tabu, zato se tega ne oklepam," je pojasnil. Na novinarsko vprašanje, ali lahko govori o kakšnih konkretnih imenih, je odgovoril, da ne ve niti spola, kaj šele imena.
Svet LDS ima mandat, da imenuje vršilca ali vršilko dolžnosti predsednika stranke. Kacin je člane sveta zato pozval, naj pomagajo čim prej evidentirati oziroma izbrati naslednika oziroma naslednico.
Boril se je od začetka
Kacin se je že ob izvolitvi soočil z močno opozicijo znotraj stranke. Nesoglasja pa so v začetku tega leta botrovala novemu kongresu, na katerem pa so delegati LDS Kacinu, in tudi podpredsednici stranke Zdenki Cerar, izglasovali zaupnico. Vendar pa so že januarja stranko zapustili nekateri najvidnejši člani, med njimi Matej Lahovnik, Milan M. Cvikl in Slavko Gaber.
Izstopi so se vrstili, vrhunec pa so bili nedavni izstopi poslancev iz strankine poslanske skupine, v kateri je od prvotnih 23 za zdaj ostalo le še enajst poslancev. Štirje poslanci so nedavno prestopili v poslansko skupino Socialnih demokratov (SD), ki je tako postala najmočnejša opozicijska skupina v parlamentu.
Šest poslancev na čelu z Lahovnikom se je povezalo v samostojno poslansko skupino nepovezanih, 9. marca pa so ustanovili združenje Zares, ki naj bi bilo osnova za ustanovitev nove stranke. V društvo so se že včlanili nekateri nekdanji vidnejši predstavniki LDS, med njimi nekdanji strankin generalni sekretar Gregor Golobič, ki naj bi bil po nekaterih medijskih špekulacijah zaslužen za lansko volilno zmago ljubljanskega župana Zorana Jankoviča in njegove liste v slovenski prestolnici. Po podatkih medijev naj bi imelo združenje Zares že dovolj članov za ustanovitev politične stranke.
Notranja trenja v stranki pa se odražajo tudi v padcu javne podpore; marca bi namreč za LDS volilo le še 4,9 odstotka anketirancev. Nasprotno pa se krepi podpora opozicijski SD, ki je po mnenju političnih analitikov pridobila svoje glasove prav na račun razprtij v LDS.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.