
Vodja opozicijske liberalne demokracije Jelko Kacin je ostro napadel zunanjo politiko, ki jo vodi vodja diplomacije Dimitrij Rupel, zlasti glede potez v odnosih s sosedi.
Kacin je kritiziral predvsem stališče Dimitrija Rupla do namere Avstrije po ureditvi dvojezičnih napisov z ustavnim zakonom, kar ocenjujejo kot revizijo avstrijske državne pogodbe. Kacin je zato pozval predsednika vlade Janeza Janšo, naj prevzame odgovornost za zunanjo politiko, sicer se bo slabo končalo. "Skrajni trenutek je, da predsednik vlade prevzame odgovornost za zunanjo politiko, sicer se bo slabo končalo," je dejal.
Ruplova najhujša napaka je po Kacinovih besedah "njegovo navdušenje" nad ponujeno rešitvijo. Kacin je izrazil tudi pričakovanje, da bi moralo o tako pomembnem vprašanju priti do posvetovanj z opozicijo. Ob tem se je Kacin zavzel, da bi morala Slovenija pri depozitarju ADP, Rusiji, čimprej notificirati nasledstvo po SFRJ v tej pogodbi, da zaščiti svoje interese, sicer bi enostransko lahko pogodbe začela odpirati in spreminjati še kaka druga soseda.
Rupel: Pogodba je podpisana za nas
V odzivu na Kacinove kritike je Rupel poudaril, da je Slovenija naslednica ADP in zaščitnica slovenske manjšine. "Tega dejstva ne mislimo prepustiti nobenemu tveganju ali dvomu," je dejal in dodal: "Svojega nasledstva ne želimo prepustiti nobenemu dvomu. Ne želimo zato, da bi ugodili kakšni stranki ali ambicioznemu politiku, na kocko postavljati nekega temelja našega odnosa do sosednje Avstrije in manjšine, ki tam živi."

"ADP je za nas veljavna pogodba, ki jo je Slovenija nasledila, ko je razpadla prejšnja podpisnica," je povedal v odgovoru na vprašanje, kakšno je stališče MZZ do zahtev, da bi Slovenija morala notificirati ADP. Kot je dejal, je dejstvo, da ADP ni povsem uresničena. Se pa njeni uresničitvi počasi približujemo. Po njegovih besedah se je treba vprašati, zakaj je SFRJ sopodpisala ADP. "Vsakomur, ki jo prebere, je logično, da je bila podpisana zaradi nas. Je naša," je izpostavil.

Čeprav Rupel "težko razume omahovanje Avstrije", ko gre za dvojezične napise na avstrijskem Koroškem, pa je predlog, ki sta ga v četrtek v dogovoru s slovenskima organizacijama an Koroškem sprejeli Avstrijska ljudska stranka in Zavezništvo za prihodnost Avstrije, po njegovih besedah "najbrž najboljši doslej".
Kacin tudi o Italiji in Hrvaški
Kacin je bil kritičen tudi glede načina, kako Rupel vodi politiko do Italije. "Zgodba s terminali bi nas morala strezniti, da bi morali vpeljati red na področju zunanje politike," je poudaril Kacin. "Igranje z zunanjepolitičnimi, strateškimi interesi Slovenije na račun prerekanj znotraj koalicije ali pa predvolilnih potreb je nedopustno," je še menil.
V tej luči je zavrnil tudi pobudo SLS za sprejetje resolucije o meji s Hrvaško, zlasti pa je bil kritičen do načrtov, da bi v Sloveniji izvedli referendum o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. "Izsiljevanje je neprimerno. Če bo Hrvaška izpolnila pogoje za vstop v EU, si to članstvo tudi zasluži," je poudaril Kacin in dodal, da je širitev EU na Zahodni Balkan, v prvi vrsti na Hrvaško, v strateškem interesu Slovenije.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.