Predsednik KPK Robert Šumi je potrdil, da so prijavo prejeli, zadevo pa sedaj obravnavajo prednostno. Šumi se je sicer iz postopka izločil sam. "Že samo zaradi videza, da ne bi bil postopek kontaminiran s tem, da sem jaz na kakršenkoli način pristranski ali neobjektiven. Predhodno sem namreč delal v Policiji in sodeloval tudi z Bobnarjevo," je svoje razloge pojasnil Šumi.
Kje je meja med političnim pritiskom in tem, da se funkcionarji med seboj pogovarjajo? Po besedah Šumija se delo komisije začne, če katera od uradnih oseb začuti, da se nanjo poskuša nezakonito ali neetično vplivati in to tudi prijavi. "Komisije nato preveri, ali je bilo dejanje res neetično in nezakonito. Če se pritiski vplivanja potrdijo, gre za kršitev integritete."
V sporu med Bobnarjevo, Golobom in Lindavom je v ospredju tudi vprašanje, ali se lahko predsednik vlade v poslanskih prostorih državnega zbora pogovarja s kandidatom za generalnega direktorja Policije o njegovi bodoči funkciji? Šumi je pojasnil, da se lahko predsednik vlade pogovarja z marsikom, pri tem pa je pomembno, kdo je pri pogovorih prisoten. "V tem primeru bi lahko pričakovali, da je poleg tudi ministrica za notranje zadeve."
Šumi sicer dvomi, da ima predsednik vlade pristojnosti, da lahko sam poziva tožilstvo k pospešitvi določenih postopkov. Prav na to je namreč Lindav opozoril v poročilu. "Vprašanje je, zakaj je premier k temu pozval in ali je zasledoval legitimen cilj," pojasnjuje Šumi, ki dodaja, da je tudi za razrešitev direktorja Policije uprave pristojen generalni direktor Policije.
Ali so dani zadostni razlogi, da se v zadevi uvede preiskava, bo znano v nekaj mesecih, napoveduje Šumi.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.