
Predstavniki večine slovenskih sindikatov naj bi v četrtek opoldne s protestnim shodom pred ministrstvom za zdravje izrazili nasprotovanje vsebini predlaganih sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter načinu njihovega sprejemanja. Kot so na skupni novinarski konferenci poudarjali predstavniki sindikatov, namreč v tako občutljive pravice, kot so pravice na področju zdravstva, ne gre posegati enostransko in mimo socialnega dialoga.
Sindikati se bodo ''borili'' z vsemi sredstvi
Protestni shod ne bo množičen, udeležilo naj bi se ga nekaj sto predstavnikov vodstev sindikatov, ki se bodo pred ministrstvo odpravili izpred kina Vič, je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Ministru za zdravje Andreju Bručanu bodo izročili deklaracijo s svojimi zahtevami, če pa s pozivi k upoštevanju socialnega dialoga ne bodo uspeli, sindikati napovedujejo, da bodo neupravičenemu zmanjševanju pravic delavk in delavcev v zdravstvenem zavarovanju nasprotovali z vsemi sredstvi.
Predlagane spremembe po mnenju sindikatov pomenijo grob poseg v socialno ekonomski položaj in pravice delavk in delavcev. Kot so na novinarski konferenci opozarjali predstavniki sindikatov, zniževanje bolniških nadomestil po 30. dnevu odsotnosti z dela pomeni, da bodo kaznovani najbolj bolni delavci in delavke, ogrožena pa ne bo le njihova, ampak tudi socialna varnost njihovih družin.
Sindikati: Vlada naj najde vzroke
Vladi predlagajo, da se namesto zniževanja denarnih nadomestil za čas bolniške loti odpravljanja vzrokov zanje. Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Boris Mazalin je tako opozoril, da bi morala vlada ukrepati v smislu izboljševanja pogojev dela in varnosti pri delu, a je ob tem ugotavljal, da bi to pomenilo velik finančni vložek, veliko ceneje pa je znižati bolniška nadomestila.

Sindikati protestirajo tudi proti napovedani izgubi nadomestila plače po letu dni bolniške odsotnosti, "saj bo še neozdravljene delavke in delavce silila, da izbirajo med bolniško odsotnostjo brez nadomestila plače, vrnitvijo na delo kljub bolezni ali brezposelnostjo". Tako je predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Dušan Rebolj poudaril, da odločno nasprotujejo poskusu, da se "uzakoni možnost metanja ljudi na cesto, ko zbolijo".
''Za socialna pogajanja, ne socialni monolog''
Po Semoličevih besedah si želijo "socialnih pogajanj, ne socialnega monologa". Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Nevenka Lekše je podala, da sindikati sicer pošiljajo svoje predloge, ne vedo pa, kako in če jih je vlada vnesla v zakonski predlog. Tudi predstavniki ostalih sindikatov so opozarjali, da je socialni dialog zgolj farsa oziroma obstaja le na papirju, in to kljub temu, da velja socialni sporazum. Tudi v zdravstvu se podobno kot pred tem že v pokojninskem sistemu skuša izogibati socialnemu dialogu, podobno kot pri pokojninski blagajni pa se tudi pri zdravstveni predlaga zmanjševanje zastopanosti sindikatov v organih upravljanja.