Slovenija

Jutro med kupi gum

Ljubljana, 15. 11. 2024 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Tina Hacler
Komentarji
110

Hladen piš jutranjega novembrskega zraka je zavel izpod dvižnih vrat, skozi katera je v servisno delavnico iz skladišča s polnim vozičkom pnevmatik prišel Sašo. Ura je komajda odbila sedmo, srebrni peugeot pa je že na dvigalki. Je prvi izmed približno 80 avtomobilov, ki se bodo do večera zvrstili v visoko v zraku, da bi se lahko pravočasno preobuli in tako ujeli zakonski rok.

Dnevi pred 15. novembrom so v vulkanizerskih in avtomehaničnih delavnicah vedno pestri, ponekod celo kaotični. Zakon o pravilih cestnega prometa namreč določa, da morajo biti vozila na slovenskih cestah od tega datuma pa vse do 15. marca naslednjega leta opremljena s predpisano zimsko opremo.

Sašo
Sašo FOTO: Luka Kotnik

To pomeni, da morajo imeti avtomobili nameščene zimske pnevmatike z najmanj tri milimetre globokimi kanali dezena. Dovoljen je sicer tudi komplet štirih letnih gum, ki pa morajo imeti enako minimalno globino profila, vendar je treba v tem primeru s seboj prevažati še ustrezne snežne verige za pogonska kolesa.  

A ni pomemben le datum, pač pa tudi dejanske razmere na cesti. Zimska oprema je potrebna tudi, če se nepredvidene snežinke oprimejo vozišča ali pa je na cesti poledica – vreme se namreč ne ozira na koledar. Če vas neustrezno opremljene ujame policija, vas čaka 40 evrov globe, precej slabše pa jo boste odnesli, če se zaradi tega na cesti ustavite ali ovirate promet. To vas bo stalo 500 evrov in tudi pet kazenskih točk.

Jože
Jože FOTO: Luka Kotnik

Med kupi gum

Večina voznikov ne želi tvegati kazni, zato so se v teh dneh množično zgrinjali v delavnice. Že od ranega jutra je tako živahno tudi v AMZS-jevi osrednji ljubljanski delavnici. Medtem ko Sašo z vozička zlaga zimske pnevmatike, ki jih je lastnik peugeota čez poletje hranil pri njih, Nenad pregleduje optično nastavitev podvozja na toyoti corolli, Jože pa na premontirki pripravlja komplet 17-colskih pnevmatik, ki jih bo stranka odnesla domov in tam zamenjala sama. Nekateri to še vedno počnejo, pravijo fantje.  

Nenad
Nenad FOTO: Luka Kotnik

Ob strani so naloženi čakajoči stolpci različnih kompletov povsem novih zimskih pnevmatik, na katerih se bleščijo beli lističi s priimki kupcev in imeni različnih proizvajalcev – Sava, Goodyear, Bridgestone, Dunlop, Michelin, Kumho ... Vsaka stranka stavi na svojega konja.  

Nekaj časa je slišati samo brnenje naprav, v ozadju tiho igra radio, trojica pa je ovita v jutranjo molčečnost. Nekaj minut pred osmo Sašo preobutega peugeota odpelje na zunanje parkirišče, na dvigalki ga zamenja clio generacije 5.  

Naročil se je že pred tremi tedni

Ključe svojega golfa 2.0 TDI generacije 7 je malo pred tem na sprejemnem okencu oddal Erik. Pove nam, da se je na menjavo pnevmatik naročil že pred tremi tedni, ko so bili preko spletnega sistema naročanja na voljo še številni termini. Izbral je tistega ob osmi uri. Pravi, da je tisto uro običajno vedno počakal na kavi v bližnjem lokalu, tokrat pa se odpravlja nazaj domov, saj ga čaka delo na daljavo, po svojega jeklenega konjička pa se bo vrnil čez nekaj ur.

Erik je pripeljal še pred osmo.
Erik je pripeljal še pred osmo. FOTO: Luka Kotnik

Njegov avtomobil prevzame Martin, ki se je vmes pridružil ekipi. Najprej namesti gumijaste podstavke, da se ne bi poškodovali pragovi vozila, nato pa ga dvigne na delovno višino, ki je običajno nekje nad višino pasu. Dvigalka ima nosilnost treh ton. Pridruži mu se tudi Jože. V paru gre hitreje, trije okoli enega avtomobila pa bi bili že gneča.  

Na dvigalki
Na dvigalki FOTO: Luka Kotnik

Na napravi za uravnoteženje pnevmatik, ki ji v žargonu pravijo "centrirka", Jože nad pnevmatiko potegne strešico, ki jim prav pride predvsem ob slabem vremenu, da brozga ne leti naokrog. Ko stehta eno izmed Erikovih pnevmatik, meritve pokažejo, da je na notranjem obodu 25-gramsko odstopanje, na zunanjem pa 20.

Odstopanje
Odstopanje FOTO: Luka Kotnik

To pomeni, da je potreben popravek z enakovredni samolepilnimi protiutežmi, ki se jih namesti na ustrezno stran platišča, kamor kaže rdeča pikica laserskega kazalnika. Vožnja bi bila sicer manj udobna, saj vibracije in tresenje volana niso koristni ne za voznika ne za vozilo.

AMZS-jeva servisna delavnica ni specializirana le za vulkanizerstvo, zato se tam med novembrsko gnečo znajdejo tudi vozila, ki potrebujejo drugačno pomoč. Citroenu C3 tako ne deluje hupa. Sašo odpelje clia, na dvigalki ga zamenja audi Q2.  

Za računalnikom v zastekljenem skladišču najdemo Dušana, ki pa kmalu vstane ter hiti sem in tja. "Vse!" kot iz topa izstreli odgovor na vprašanje, kaj pa on počenja. Ostali potrdijo, da je to res.

Dule
Dule FOTO: Luka Kotnik

(Ne)pričakovan obiskovalec

Jutranja otopelost počasi izginja, glasovi so vse glasnejši. Dopoldansko vzdušje se še bolj razživi, ko dobijo nepričakovanega obiskovalca. Jože Kralj je tam delal od leta 1972 do leta 2006. "Še vedno rad pridem naokrog," pravi. Tokrat je moral na tehnični pregled njegov prijatelj, ki ga je vzel s seboj, Kralj pa je nemudoma odšel v delavnico, da bi podzdravil tiste, ki se ga še spominjajo.

Sprva je bil mehanik, nato kontrolor tehničnih pregledov, zadnjih 21 let pred upokojitvijo pa je opravljal delo skupinovodje. Bdel je nad 15 do 18 mehaniki.

"Za stranke smo jih vedno premalo zamenjali, za nas, ki smo bili kar precej obremenjeni, pa smo jih veliko," se v smehu spominja starih časov menjave gum. "Ko so bile dolge čakalne vrste, so vsi menili, da delamo prepočasi. Vendar smo krepko poprijeli za delo, kadar smo ga imeli veliko," pojasnjuje. Še v času njegovega službovanja je bil namreč sprejet omenjeni zakon, ki je narekoval obvezno menjavo gum glede na letne čase.

"Ljudje so prišli že ob petih zjutraj ali pa še prej, da bi se postavili v vrsto, jemali celo dopuste, da so se lahko zvrstili. Ravnokar sem se na poti peljal mimo neke vulkanizerske delavnice in je ravno taka vrsta, vsaj 150 metrov je dolga. Ne vem, kdaj bodo vse to podelali. Zato mi je bilo všeč, ko sem slišal, da so pri nas uvedli to spletno naročanje, ko se lahko vnaprej naročiš in točno veš, kdaj boš postrežen, ne pa, da izgubiš ves dan z menjavanjem štirih gum," se navdušuje nad sistemom, ki ga v njegovih časih še niso poznali.

Jože Kralj
Jože Kralj FOTO: Luka Kotnik

"Vulkanizerstvo ni ravno cvetličarstvo," pravi, ko se spominja vdihavanja prahu, ki ga ob spuščanju gume dvigne kompresor, hladnih in deževnih dni, ki so vlago in mraz prinesli tudi v delavnico. "To je kar naporen in odgovoren poklic, denimo neprivit vijak nazaj bi imel lahko hude posledice," poudarja tudi pomen notranjega nadzora.

Novembra in marca se v delavnico vrača le kot gost, ne kot stranka. Tako zimske kot letne gume ima vsake na svojih platiščih, privijači jih pa sam. "Toliko znanja in moči mi je še ostalo," zadovoljno kima. Svoj piskrček nato hitro pristavijo še družinski člani, zato Kralj vsako sezono poleg svojega preobuje še vsaj pet drugih avtomobilov: "Čeprav so vnuki zdaj že tako močni, da sem lahko počasi sam le še nadzornik," je zadovoljen.

Delovni nalog
Delovni nalog FOTO: Luka Kotnik

Običajno v zadnjem trenutku

"Včasih so res stali vse tja gor do Baragove in se prepirali, kdo bi moral biti prej na vrsti," se gneče pred leti spominja tudi Janica Verbič, ki je operativna vodja AMZS-jeve ljubljanske poslovne enote, kjer dela že 28 let, zato ima vse v malem prstu. Tokrat je vskočila namesto sodelavca in sedla za računalnik na sprejemnem okencu, kjer so se stranke zvrščale vso dopoldne.

Janica
Janica FOTO: Luka Kotnik

90 odstotkov je bilo naročenih, nekateri pa so prosili tudi za "luknjo" za manjša popravila. "Počakajo običajno samo tisti, ki so naročeni na točno določen termin in rečejo, da nato takoj potrebujejo vozilo. Ostali ga pustijo tukaj in nato jih obvestimo, kdaj lahko pridejo ponj," opiše.

Zadnja tri leta se vse bolj uveljavlja spletno naročanje namesto telefonskega. "Razpredelnico smo odprli po prvem tednu oktobra. Vedno priporočamo vsaj čimprejšnje naročanje, če že ne tudi same menjave. Ljudje pa se običajno na to spomnijo v zadnjem trenutku. Zdaj smo povsem polni vse tja do 5. decembra. Sama vedno pravim, da če zamenjaš pnevmatike en mesec prej, se to na obrabi ne bo toliko poznalo, se pa s tem izogneš vsej slabi volji in gneči tik pred zdajci," pravi.

Q2 se je že odpeljal, za Erikovim golfom je šla v zrak opel zafira. Oglasi se popravljena citroenova hupa. "Ta poklic moraš vzljubiti, da se ga lotiš in vztrajaš pri njem," pravi Nenad.

Mladi odhajajo

"Zanimanje za ta poklic naj bi naraščalo, se pa zaenkrat soočamo s precejšnjim deficitom. Tako kot drugod se mladi ne odločajo več ostajati v naši branži in žal beležimo kar nekaj odhodov mladih ljudi, ki so si naši druge zaposlitve, bodisi v logistiki bodisi v skladiščnih obratih," potrdi Jurij Kočar, ki je pri AMZS-ju odgovoren za servisno dejavnost, ko se nam pridruži v delavnici. "Mi poskušamo vrzel zapolniti z internimi izobraževanji, s katerimi prekvalificiramo denimo strojnike ali voznike, s pridom smo preobrazili tudi elektrotehnike, saj je elektrika tista, ki prodira v avtomobilsko branžo skozi vse pore," pojasni.

Za servisno dejavnost je odgovoren Jurij Kočar
Za servisno dejavnost je odgovoren Jurij Kočar FOTO: Luka Kotnik

Sam je pri AMZS-ju že 23 let, začel je kot študent, v službo pa ga je vzel prav dopoldanski obiskovalec Jože Kralj, ki je bil njegov prvi nadrejeni.

Nekoč skoraj kot pri samokolnici

"Menjava gum je bila včasih neka res hitra vulkanizerska storitev, danes to ni več tako," pravi. "Normiran čas, ki ga imamo, gre nekako na velikost in izvedbo pnevmatike. Večja pnevmatika ima priznanega več časa za menjavo. Norma se začne pri dobre pol ure oziroma 0,7 ure, konča pa se pri 1,2 ure," razloži. Približno uro in 15 minut tako vzame menjava pnevmatik pri terenskemu vozilu ali limuzini višjega cenovnega razreda. "Najhitreje pa se naredi navadna železna platišča, ki so običajno zastrta s tistimi okrasnimi pokrovi. V tem primeru potrebujemo približno 40, 45 minut," primerja.

"Nekoč so bile pnevmatike 12-, 13-colske, danes se začnejo pri 15, 16 in gredo vse tja do 22. Zato so pnevmatike danes večje in težje. Potem imamo tudi asistenčne sisteme, pri čemer je treba morda kakšno stvar ponastaviti, denimo nadzor tlaka. Vse to terja dodatna znanja in dodatna dela, kar vzame tudi svoj čas. Nekoč je bilo pri nekem renaultu 5 ali fiatu uno gume res preprosto zamenjati, lahko bi dejali, da so bile bolj podobne tistim na samokolnici. Lahko si jo dejansko prijel z dvema prstoma, danes so gume lahko tudi dvakrat ali trikrat težje. Večkrat se pošalim, da se gume danes kupuje na kilograme," doda.

Pohitijo tisti z lepimi platišči

Pravi, da pomembno vlogo pri odločitvi za čas menjave igrata trenutno vreme in vremenska napoved. "Če vreme zapreti 1. oktobra, se bodo že takrat začele prve menjave. Če pa jesen topla in sončna, pa se menjava res začne šele po 1. novembru. Pri spomladanski menjavi pa prvi pridejo tisti, ki imajo letne pnevmatike na kakšnih lepih platiščih, ki bi jih radi čimprej pokazali, zato pohitijo in okrasijo svoj avto z njimi," se smeji.

"Ostale menjave se nato razpotegnejo vse do junija, morda celo prve polovice julija," pravi. Zakon namreč dovoljuje vožnjo z zimskimi pnevmatikami tudi v poletnem času in ne predvideva nobenih sankcij. "Kdo morda tudi ugotovi, da so njegove zimske pnevmatike res samo še za to letno sezono, zato podaljša vožnjo z njimi in njih zvozi, nato pa jeseni kupi nove zimske," pojasnjuje.

Spomni, da je obraba zimskih pnevmatik ob visokih temperaturah sicer višja, pomembna pa je tudi sama varnost. "Z meritvami zavornih poti smo v našem centru varne vožnje na Vranskem že večkrat dokazali, kako se zavorne poti podaljšajo. Če imaš dva kompleta pnevmatik, letne in zimske, je prav, da se jih vozi takrat, za katero namembnost pač so," pravi. Vse bolj pa se uveljavljajo tudi t. i. celoletne pnevmatike. "Čeprav te ne služijo poleti tako kot dobre letne pnevmatike in pozimi tako kot dobre zimske, so vendarle zdaj že postal nek kompromis za povprečnega uporabnika, ki naredi manj kilometrov. Tehnologija je v zadnjih 20 letih res napredovala in pri celoletnih pnevmatikah beležimo rast prodaje," pritrjuje.

Simbol snežinke na zimski pnevmatiki
Simbol snežinke na zimski pnevmatiki FOTO: Luka Kotnik

Čeprav ni obrabljena, je lahko že prestara

Pnevmatike, ki so nameščene na pogonski osi, se obrabljajo bistveno bolj kot tiste, ki so nameščene na osi, ki nima pogona. "Če se dela neko večje število kilometrov, se pnevmatike bistveno bolj obrabijo. Zato pri naslednji menjavi vzamemo zadnje pnevmatike in jih namestimo na prednjo os in tako 'kolobarimo' skozi leta," Kočar opisuje, kako je to povsem varno in v zakonskih okvirjih, le vse štiri pnevmatike morajo biti enakih dimenzij in namembnosti. Zato vsakokrat gume označijo, narišejo od ene do štiri rumene črtice: "Prednja leva gre naslednjič zadaj levo, vedno se držimo iste strani, da pnevmatike ohranijo smer vrtenja," pojasni.

Pri pnevmatiki pa nista pomembni le globina profila in njena obraba, ampak tudi njena starost. To pomeni, da guma ni zanič le takrat, ko se zliže, ampak tudi, ko postane prestara in izgubi prožnost. "Zmesi in materiali, iz katerih je pnevmatika narejena, so močno napredovali. Pnevmatiko delajo prožno in primerno večjim temperaturnim razlikam, zato brez slabe vesti lahko rečemo, da je pet let stara pnevmatika še vedno dobra pnevmatika. Nekako je stališče, da je pa osem let res tista doba, ko je res treba razmisliti o nakupu novih, saj guma več ne oddela svojega tako, kot bi morala," poudari. "Ampak večkrat povem, da je voznik tisti, ki ve, kako se njegov avtomobil vede. Bistven je ta oprijem pri speljevanju, zaviranju ali v zavojih, pri čemer začutiš, da vozilo morda ni suvereno, da se ne drži tako dobro podlage. Takrat je zagotovo čas, da se preveri, v kakšnem stanju so pnevmatike in koliko so stare," doda.

Dodatne roke

"Sezujemo čevlje avtomobilu in vidimo, če je morda kje še kakšen artritis," nato tudi ponazori, kako med menjavo gum preventivno pregledajo še tisto, kar je za njimi, s pravočasnim zaznavanjem morebitne težave se da tako lahko izogniti večjim popravilom.

Ekipa
Ekipa FOTO: Luka Kotnik

Med vso to analizo se ura že približa eni popoldne, ko rokave začne vihati še popoldanska izmena. Matic je že tam, prihaja še Janez, pomagal jima bo tudi študent, združene moči pa bodo pravočasno preobule še vse ostale jeklene konjičke v čakalni vrsti.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (110)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rains
15. 11. 2024 17.23
+1
Če imaš dvorišče, fizično sposobnost in malo pameti, boš vedno kolesa zamenjal sam. Nihče drug ne bo pri delu na avtu nanj pazil tako kot lastnik sam. Pri tem opravilu se ne da kaj dosti narobe naredit, ampak serviser bo. Kolesni vijaki imajo predpisano zatezno jakost, oni pa s pnevmatskimi pištolami zategujejo, da je hitreje in da več strank obdelajo. Če tebi uničijo vijake ali navoje jih ne briga. Enkrat sem odvijal kolo za vulkanizerjem, sem tudi s pnevmatsko pištolo na štrom komaj losal vijak. Norci.
robiintinatojelepipar
15. 11. 2024 16.45
+2
Kasirajo pa 65eur. Pri privatniku pa plačaš 35-40.
matjaz mravlak
15. 11. 2024 16.13
+2
bravo to pa je novica
Artechh
15. 11. 2024 15.11
+3
Če ne mors to dva tri tedne prej zrihtat pa čakaj v. Kaosu...
franc1972slo
15. 11. 2024 13.43
A kje je v tem času bil Matevž, ko so Nenad, Jože in Janica šli na kavo?
Delavec_Slo
15. 11. 2024 12.09
+6
A na poslanskih avtih ste tudi že menjali gume, ker oni skrbijo za naše okolje z V6 motorji z 300+ konji in tremi spremljevalnimi vozili- ane vlada!!!
Watcherman
15. 11. 2024 11.38
+4
Ne bodite neumni in se ne vozite z letnimi gumami med zimo.
Dejan Krk
15. 11. 2024 11.16
-2
Pri teh aktualnih dimenzijah ter tezah pnevmatik/platisc se noben delavec vulkanizer ne bi smel pogovarjat za placo pod 5000 neto.
PomisliNaSonce
15. 11. 2024 12.03
+2
Ja pa tečaj slovenščine opravljen tako kot treba. Kulture se ne da kupt...ampk tako zbijajo še tistim ki imajo oboje, da bi bli pošteno plačani.
Watcherman
15. 11. 2024 11.04
+1
Moje nove že gor dane celoletne Japonske pnevmatike Falken zmagajo wow kako so super.
daiči
15. 11. 2024 11.18
+3
že res da je falken japonska firma, ampak glede na to da so falken mal cenej gume predvidevam da na njih piše made in spain, china, hundary, polska, malta, philipini, a sem uganu, japan made skor sigurn niso imho. So pa falken gume sigurn price performance en boljših ja.
Watcherman
15. 11. 2024 11.37
+0
16 colska je dobrih 115eur na komad in direkt iz Japan 460eur sem dal za njih.
daiči
15. 11. 2024 11.44
+1
ni si povedu a piše na njih made in japan, al made in china oziroma filipini.
Watcherman
15. 11. 2024 11.59
Pnevmatike Falken proizvaja na Japonskem Sumimoto Rubber Industries v partnerstvu z ameriškim proizvajalcem Goodyear. Prve pnevmatike Falken so bile narejene leta 1983 in na trgu so bile pohvaljene za svojo zmogljivost in inovativnost. Falken nudi gume vrhunske kakovosti, ki bo popolnoma ustregla vasim zahtevam. Pnevmatike Falken so zamišljene tako, da nudijo potrošniku izvrstno razmerje med ceno in kakovostjo.
Watcherman
15. 11. 2024 12.00
RichPiana
15. 11. 2024 10.58
+3
Lep prosti spis.
ivan z Doba
15. 11. 2024 10.47
+7
Kakšna traparija! Saga o slovenskih vulkanizerjih in avtomehanikih! 🤮
Nightingale
15. 11. 2024 10.42
+6
Daljšega prispevka na tem portalu še nisem videl...
VplivnežDaTeKap
15. 11. 2024 10.31
+2
Kupiš nove zimske gume vsake 2 leti in jih zvoziš, letnih sploh ne rabiš in se izogneš dodatnim 3 menjavam gum, moraš bit res nor da greš v dveh letih 4x menat gume. In čisto vsak voznik ima svojo teorijo in trolba ob piru katere gume so najboljše.
Čombe
15. 11. 2024 10.24
+13
kdor pri kupovanju avta ne kupi še en set platišč in sam doma menja je bučman:) 60e za to da mi nek neizkušen smrkavec vrže alu platišče na železne prijemače jih poškoduje in potem za finale še z zračno pištolo zategne na nekih 500Nm, ko rečeš da naj zategne na 135Nm, pa išejo ključ po celi delavnici...hvala lepa, 120e na leto v 4 letih znese ene nove pnevmatike... sam menjam gume na 3 avtih 20let to je cca 120 menjav in niti enkrat ni bilo potrebno naknadno centriranje, kot to radi poudarjajo vulkanizernji da je potrebno gume vsako sezono na novo centrirati četudi so vedno na platiščih, ponavadi trese ker vulkanizer nima časa temeljito očistiti naležnih površin peste in platišča...
daiči
15. 11. 2024 10.30
+2
vulkanizer u teh dnevh nima cajt na malco it, ne da ti bo še peste mazu pa moment kluč iskov po delavnc...točn tko je k si napisu
Čombe
15. 11. 2024 10.32
+3
daiči in če on nima časa za stranko potem to upraviči da je storitev slaba?
VplivnežDaTeKap
15. 11. 2024 10.36
+1
Še podudla mu ga lahko na zadih zicih ko je avto dvignen med menjavo.
daiči
15. 11. 2024 10.38
krompirček
15. 11. 2024 11.00
to si bil ziher pri hocevarju.tam to tako delajo
PomisliNaSonce
15. 11. 2024 18.37
-1
Brihtn si ti, samo nimaš potrdila za to :)
zajfa
15. 11. 2024 10.16
+17
Mladi odhajajo..., kaksn sok. Dvignite place in bo kadra kolikor hoces; samo ne, ata sef kupuje tretji vikend in peto vilo pa ne gre.
Chrome
15. 11. 2024 10.15
+5
V zadnjih letih so celoletne pnevmatike zelo napredovale in sam se bom po končani zimski sezoni 25/26 odločil za njih. Pozimi dosegajo rezultate povprečne zimske gume, poleti pa povprečne letne. Prednosti pozimi so držanje na suhi podlagi in poleti na mokri. Pnevmatike sem menjal po 3 sezonah in s celoletnimi bom prišparal okoli 1000€ ( 6x montaža = 360€ / 1 set pnevmatik = 600€).
daiči
15. 11. 2024 10.21
+2
sam polet na vročmu asfaltu, boš u celoletnih zažgal tisto siliko in dodatke u gumah k jim pozim daje mehkobo in prožnost. Povedan po domače, skuru/uniču jih boš v prvem poletju. Sej za polet bojo še zmeri dobre, sam za pozim pa nikol več.
Chrome
15. 11. 2024 10.26
+7
Veš da ni več teh problemov. So pri tirerewiew testirali michelin, conti pa pirellija in je padec oprijema lepo postopen. Se veliko slabše odreže poljski cobti pri zimski pnevmatiki in če sem to preživel bom vse 🤣.
Chrome
15. 11. 2024 10.26
+2
daiči
15. 11. 2024 10.33
+2
js vrjamem da nek u agliji, nizozemskem pa na severu nemčije k poletja niso tolk hudo vroča da so celoletne dobe, sam pr ns so pa zadnja poletja peklensk vroča in dolga in ta vroč asfalt gume otrdi.
TapravGorenc85
15. 11. 2024 10.33
+0
@Chrome: Po mojih izkušnjah: Celoletna pnevmatika je dobra, če delaš letno malo kilometrov (do nekje 15.000) in si zmeren voznik, se pravi da voziš relativno počasi in previdno. Pozimi se izogibaj snega, vsaj zasneženih cest, ker gume niso ravno odlične za sneg. Poleti pa brez "dirkanja", predvsem naglega zaviranja, ker boš hitro uničil gumo. Sam sem najbolj zadovoljen z gumo Continental. 4-5 let, potem pa menjam, ker začne "razpadati", kljub temi da ima še dovolj profila.
Chrome
15. 11. 2024 10.45
Ni potrebno skrbeti za mene, bom vzel in stestiral 😃. Sam prisegam na mišelinke (pilot sport in alpin pilot) najvišji rang gum, ampak ni potrebe po takšni pnevmatiki za 7000km letno. Že vse preračunano 😃.
TapravGorenc85
15. 11. 2024 11.08
Če se odločaš za Michelin, ti priporočam CrossClimate 2 - odlična guma z nizko obrabo, kar je pri celoletni pomembno. Če pa res delaš tako malo kilometrov, pa predvsem pazi, da ti prodajo novo gumo in ne tako, ki je 4 leta v skladišču. Ker tudi 4 leta stara guma je uradno nova.
optimist11
15. 11. 2024 11.12
+2
V zadnjih 5 letih letih na Štajerskem, kjer sem večinoma na cesti skoraj ni bilo snega. Temperature parkrat pod nulo večinoma pa okoli nule. Za mene ki delam max. 12000km so celoletne super. Če kupiš povprečne letne gume so marsikatere slabše od Goodyer All Seson, ki imajo tudi snežinko na gumi.
Delavec_Slo
15. 11. 2024 12.12
Evo spet oprana glava, zaupa onim, ki govorijo - llažejo po tv.
nekodnas
15. 11. 2024 16.13
+2
Tapravgorenc/ imaš prav, do sedaj sem imel zimske in letne gume na feltnah, ko sem se fijakal na šiht v Ljubljano, sedaj u penziji pa imam celoletne Hankook, pa bomo videli, saj vozim po tvojem zapisanem načinu ,kako se bodo obnesle, Res pa je da včasih ( 40+let) , pri vožnji ko je bilo obilo snega na cestišču smo stavili poleg lopat še predvsem in samo na ketne ( Verige)
Truth
15. 11. 2024 10.03
-4
Kok nor moraš biti da sprejmeš tak zakon in koliko nor, da ga upoštevaš. Nagradno vprašanje. Zuni je 100 sonc. :)
daiči
15. 11. 2024 10.10
+3
nor da ga upoštevaš ? dj če maš avto kej vreden, pa kasko zavarvan, se boš pod nosom obrisu če ga rasuješ od 15 novembra pa do 15 marca in nimaš v času rasutja zimske opreme na avtu. Ja, če maš u tem času letne na avtu, pa nimaš tapravih(ja tapravih ne kr ene, morjo pasat na gume) keten u prtlažniku bo policaj k si ga poklicu u zapisnik napisu da nisi imu zimske opreme, prvo kr je boš dubu 40e kazni, kr je mačji kašel, drugo kr je bojo pa na zavarovalnc ta podatek dobil in pol ti bojo splošne pogoje pod nos pomolil in ti rekl, da jim je žav da ti nebojo nč dal ker si prekršu splošne pogoje. Tolk o tem.
daiči
15. 11. 2024 10.15
+3
to je vse simpl doklr se nč ne zgodi, sam pol k pa se, grejo pa po črki zakona, če je njim u prid
Cmrlj3
15. 11. 2024 10.17
+2
Tu pri nas je blo zjutraj -4. Zimske gume so kar fajn.
TapravGorenc85
15. 11. 2024 10.19
+0
Truth, Italija (večji del) ima zakonsko določeno zimske pnevmatike od 15.10 - 15.04.. Daiči, se strinjam s tvojim komentarjem, čeprav mi je čisto vseeno kakšne stroške ima povzročitelj nesreče zaradi slabih gum - bolj me zanima koga je ogrozil s svojo vožnjo.
Čombe
15. 11. 2024 10.31
+1
daiči se vidi da res nimaš pojma o pojmu :)
sentilj54
15. 11. 2024 09.57
+14
Vsako leto se ob obvezni menjavi gum pogrevajo vedno ene in iste teme!
Truth
15. 11. 2024 10.04
+4
Gospod .
15. 11. 2024 09.56
+11
Najboljše imeti 2 kompleta feln. Si jih sam menjam, ko pa je guma hin pa peljem že prej tja da mi jo menja in nimam nobenega stresa z vulkanizerjem.
bandit1
15. 11. 2024 09.56
+5
Prvo 3 mm profila za zimsko je premalo. Še za letno če hočeš normalno vozit po mokri cesti je premalo. Je pa njihovo delo garaško, verjetno jih zvečer boli hrbtenica. Vsako kolo cca 15 kg pa izračunajte.
daiči
15. 11. 2024 10.03
-1
kolesa majo dons več k 15kg, majo po 30kg 17", suvji majo pa tud po 50kg, 19", 20"...
Truth
15. 11. 2024 10.04
+2
Ja ker so ljudje mal šu.....ne vem zakaj je treba ravno danes menjat. Zunaj ni snega.