Sedanji slovenski premier Janez Janša naj bi v letih 1990-1994, ko je služboval kot obrambni minister, s pomočjo varnostne službe in policije Hrvaški in BiH prodal orožje, za katerega je prejel skupno od 200 do 300 milijonov nekdanjih nemških mark v gotovini, v današnji izdaji piše hrvaški časnik Nedjeljni Jutarnji. Pri tem se časnik sklicuje na vsebino knjige Trgovci s smrtjo avtorja Braneta Praznika.
Upokojeni častnik slovenske vojaške tajne službe v svoji novi knjigi z različnimi dokumenti v orožarske posle med vojskama Hrvaške in BiH na eni ter Slovenijo na drugi strani vpleta slovenski politični vrh, še posebej aktualnega slovenskega premiera in njegove sodelavce, piše Nedjeljni Jutarnji.
Zanimivo je, da je trgovina s Hrvati in Bošnjaki ostala skrivnost, kljub temu da je Slovenijo v minulih letih pretreslo več orožarskih afer, Praznikovo pisanje povzema časnik. Omenjeni posli naj bi se sicer začeli leta 1991 z urjenjem ustaških enot stranke HOS Dobroslava Parage na Kočevskem, s katerim naj bi zaslužil 485.000 mark.
V pogovorih med slovensko in hrvaško stranjo naj bi med drugim sodeloval Branimir Glavaš, sicer pa naj bi po pisanju Praznika tako nekdanji kot sedanji hrvaški predsednik, Franjo Tuđman in Stipe Mesić, Slovence zaradi trgovine z orožjem "držala za jajca". "Redna stranka" naj bi bil tudi sodelavec nekdanjega predsednika BiH Alije Izetbegovića, Hasan Čengić.
Kot po pisanju časnika še trdi Praznik, so ti posli ostali skrivnost tudi zato, ker je po tem, ko je moral Janša zaradi afere Depala vas leta 1994 odstopiti kot minister in je bila ustanovljena parlamentarna komisija za preiskavo orožarskih poslov, tedanji premier Janez Drnovšek posredoval z zahtevo, da naj se tega "ne dotika".
Velika večina denarja iz trgovine s hrvaško vojsko in vojsko BiH naj bi pristala na zasebnih računih politikov in državnih uradnikov, le majhen del pa na računu slovenske države, končuje članek Nedjeljni Jutarnji.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.