Sveta strank Zares in LDS sta razpravljala o razmerah na političnem parketu, hkrati pa tudi o prihodnosti vlade, ki je bila na nedeljskih referendumih precej poražena. Obe stranki se zavzemata za rekonstrukcijo vlade. Na to se še vedno ni odzval SD. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER poročala novinarka Katja Šeruga, se SD najverjetneje premierju in predsedniku stranke Borutu Pahorju, kljub vsem pritiskom, še ne bo odpovedala. Glavni razlog bi lahko bil ta, da v stranki ni dobre alternative. Je pa poročanju omenjene novinarke stranka glede Pahorja razdeljena. Nekateri člani stranke naj bi neuradno menili, da je to kar trenutno počneta Zares in LDS najmanj nespodobno, na drugi strani pa so tudi člani, ki menijo, da bo moral Pahor najverjetneje oditi.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič je po zasedanju sveta povedal, da so vsi razen enega potrdili sklep, da stranka zapusti vlado in koalicijo, če stranka SD v 14 dneh ne bo ponudila predloga za temeljito rekonstrukcijo vlade. O tej odločitvi stranka ne bo več odločala. Glede mandatarja za novo vlado ni izrecno dejal, da zahtevajo tudi odstop premierja Boruta Pahorja, je pa dejal, da je ta odločitev v rokah SD. Golobič pravi, da bi morali odstopiti vsi ministri, nato pa bi nov mandatar v vlado lahko imenoval tudi obstoječe, če bi tako želel. O imenih predsednik Zaresa ni govoril. "V morebitni rekonstruirani vladi nimamo vnaprej nobene zahteve ali pričakovanja do tega, kateri resor bi morali voditi naši ministri in koga bi moral mandatar v tej novi vladi predlagati," je na koncu še povedal.
Na vprašanje, če se v Zaresu ne bojijo očitka, da povzročajo politično krizo, pa je odgovoril, da tisti, "ki misli, da politične krize ni, nima stika z realnostjo". Zagotavlja še, da ne "mečejo puške v koruzo", temveč je to način, "kako bodo puške potegnili iz koruze in mandat zaključili z bolj pozitivno bilanco".
Vodja strankine poslanske skupine Franco Juri pa je dejal, da niso govorili, da bi moral biti zamenjan tudi Pahor, a je pri tem dodal, da je vse povedal že Golobič s predlogom konec aprila. Kot je znano, je Golobič aprila predlagal odstop vseh treh predsednikov koalicijskih strank.
Glede menjave mandatarja Pahorja so tudi po besedah predsednika DZ in poslanca Zares Pavla Gantarja "vse povedali konec aprila". Tudi Gantar je bil jasen, da je rekonstrukcija vlade v domeni SD.
Kresal: Po nedeljski superklofuti smo videli, da je odpor do vlade prevelik
Predsednica LDS in notranja ministrica Katarina Kresal pa je povedala, da v stranki menijo, da je ta trenutek optimalna rešitev nova levosredinska vlada v okviru sedanje koalicije. "Pri sestavi nove vlade smo odprti za vse variante," je dodala in podobno kot njen že omenjeni koalicijski kolega pojasnila, da bi lahko nekateri ministri ostali, če bi tako odločil novi mandatar. "V sklopu tega dajemo na voljo stranko, da se pogovarja o tem, kako bi prišli do nove vlade – ne govorim o rekonstrukciji, govorim o novi vladi – in da se pogovarjamo o čisto vsaki poziciji znotraj vlade," je dodala.
Za to so se odločili, ker po njenih besedah zdaj tako ne gre več naprej. "Po nedeljski superklofuti smo namreč videli, da je odpor do te vlade prevelik, da bi lahko naši argumenti udarili skozi vso meglo, ki se je nabrala. In čeprav smo od SD v ponedeljek pričakovali neko resno vodilo, kako naprej, pravega odziva ni bilo. S tem pa je nekaj hudo narobe, saj se ne moremo delati, kot da je vse v redu in da drugače ne more biti," je dejala.
Na vprašanje, ali je za zamenjavo Pahorja, je odgovorila: "Jaz govorim o tem, da je treba postaviti novo vlado, v okviru katere imamo, to pomeni, da govorim o vseh pozicijah tako predsednika vlade kot posameznih ministrov kot tudi mene. Govorim o novi postavitvi razmerij, novi zasedbi ministrskih mest, kateri bi ostali, kateri ne, je stvar dogovora, to, kar LDS v tem postopku lahko pove, je, da smo odprti za vse. Lahko so obstoječi ministri notri ali pa jih ni.“
Obe stranki pravita, da je na potezi zdaj SD, saj je to največja stranka v koaliciji. Iz SD pa so sporočili, da bodo zadeve komentirali v četrtek po seji vlade. Golobič je sicer zagotovil, da se stranki nista usklajevali glede zahteve po rekonstrukciji vlade.
Kot je znano, je rekonstrukcijo vlade predlagal tudi predsednik republike Danilo Türk, ki sicer pravi, da je to ena od poti, ki lahko vodi do rešitve trenutnih političnih problemov. Druga pot, ki jo vidi Türk, pa so predčasne volitve.
V LDS tudi nekaj kadrovskih sprememb
Na današnji seji sveta LDS so člani sveta za predsednika sveta imenovali Antona Anderliča, za podpredsednico sveta pa Lidijo Majnik. Generalni sekretar stranke je znova postal Uroš Petohleb. Na predlog Katarine Kresal so danes potrdili tudi osem članov izvršnega odbora. To so postali: Dragica Bac, Mojca Drčar Murko, Mojca Novak, Aleš Gulič, Zlatko Mir, Jožef Školč, Aleš Zalar in Slavko Ziherl.
KOMENTARJI (587)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.