Slovenija

Juri proti visokim regresom

Ljubljana, 25. 05. 2011 15.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Franco Juri od AUKN in vlade zahteva, da preprečita izplačilo visokih regresov. Vlada je v gospodarskih družbah v državni lasti priporočila regres v višini minimalne plače, česar pa se v NLB, Slovenskih železnicah in Pošti Slovenije ne držijo.

Če bi govorili o družbah v državni lasti, ki bi poslovale odlično in imele dobiček, višina regresa po besedah Franca Jurija (Zares) sploh ne bi bila vprašanje.
Če bi govorili o družbah v državni lasti, ki bi poslovale odlično in imele dobiček, višina regresa po besedah Franca Jurija (Zares) sploh ne bi bila vprašanje. FOTO: Črt Butul
Franco Juri je spomnil na 250-milijonsko dokapitalizacijo NLB, v torek sprejeto novelo zakona, ki državi omogoča poplačilo obveznosti do železnic v višini 134 milijonov evrov. "Gre za podhranjena podjetja, ki prejemajo državno pomoč. Nepojmljivo je, da se bo tudi s temi sredstvi pokrivalo višje izdatke za osebne prejemke zaposlenih," je izpostavil.

V poslanski pobudi Juri zahteva, da agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami (AUKN) države takoj ukrepa glede spornih regresov in prepreči njihovo izplačilo, obenem pa, da vlada spremeni zakon v tistih delih, ki omogoča nepreglednost na tem področju.

Minimalna plača znaša 748 evrov bruto, medtem ko naj bi NLB do julija izplačala 1556 evrov bruto regresa, Pošta Slovenije 1045 evrov bruto, v Slovenskih železnicah pa 1082 evrov bruto.

Juri želi, da se z novim zakonom tudi točno opredeli odnos agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami države do vlade in do družbe.

"V tem močvirju vse kaže, da ni nobene preglednosti, da vlada samovolja posameznih pooblaščenih birokratov, ki vodijo agencijo in ki očitno niso kos situaciji v teh kriznih razmerah," je opozoril in izrazil željo, da se predsednik vlade Borut Pahor jasno opredeli, ali agencija deluje v javnem interesu.

"To, kar smo pričakovali od agencije, se ni uresničilo. Nedavno smo izvedeli, da bo spremenila kadrovsko podobo nekaterih nadzornih svetov, dotaknila pa se ni problematičnega primera Darsa, kjer je interveniralo tudi računsko sodišče," je poudaril in dodal, da se je delo agencije začelo na napačen način.

Medtem se je oglasila tudi agencija za upravljanje kapitalskih naložb v lasti države. AUKN pravi, da je vprašanje izplačila regresov pristojnosti nadzornih svetov družb.

''AUKN meni, da morajo uprave in nadzorni sveti družb v delni ali večinski lasti države odgovorno in gospodarno presoditi višino izplačanega regresa in pri tem upoštevati splošno gospodarsko situacijo in finančni položaj družbe,'' so zapisali pri agenciji.

Tudi njihovo prepričanje je, da bi izplačilo višjih zneskov od minimalno dogovorjenih v kolektivnih pogodbah moralo biti utemeljeno v uspešnosti poslovanja družbe.

Jelinčič za znižanje plač v NLB

Tudi prvak SNS Zmago Jelinčič je danes na vlado naslovil poslansko vprašanje v zvezi z znižanjem plač v NLB. "Ni res, da vlada ne more nič storiti. Možna sta dva odgovora: ali si vlada ne upa nič storiti ali pa vlada noče nič storiti," meni Jelinčič.

"Dati 250 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za reševanje banke in ne sprejeti ukrepov, da denar ne bo poniknil v žepe svetovalcev, tujih ali domačih, plače uprav in zaposlenih, je nedopustno," je še poudaril.

Dodal je, da davkoplačevalci nismo krivi za slabo poslovanje banke, imamo pa pravico vedeti, do centa natančno, kam gre naš denar.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User740874
04. 06. 2011 23.24
Regrese naj si delijo podjetja po svojih zmožnost,če je uspešno zakaj pa ne .Nasprotujem pa regres firmam ,ki jih zalaga država z denarjem,to se pravi od davkoplačevalcev
gasilec samo 1
27. 05. 2011 15.56
Juri nehi sadit bučke - ko si je lani vlada vzela 23 mio evrov od prihodkov Pošte Slovenije si bi ti posanska rit čisto tiho. Prav tako si bil tiho ko je Pošta Slovenije vplačala delnice NKBM v aprilu letos na varšavski borzi. Ne meči vsa državna podjetja v isti koš - če ima Pošta denar za vsako vašo poslansko kozlarijo potem je prav da ima tudi denar za regres. Sicer pa daj na mizo rezultate poslovanja kjer je razvidno da je Pošta podhranjeno podjetje in dobiva denarno pomoč!? Gre se ti le za svojo rit in udoben poslanski stolček... sicer pa škoda besed - saj bodo kmalu volitve
JanezNovakJohn
27. 05. 2011 13.39
T O R E J ? Razrešite uprave in nadzorne svete ali odstopite !
User205814
27. 05. 2011 01.19
Zmago, a ti si še živ? Ah kako lepo. Zakaj pa ne odgovarjate na mojo elektronsko pošto z zvezi s predlogom, ki sem ga naslovil na vas? :) Saj vem, ... zato, ker ne boste podrpli žage, ki bi odžagala pokvarjeno vejo, na kateri sedite vi in vsi ostali politični poštenjaki. Pošta Slovenije in Sloveske železnice ... preden se spet vsi na Pahorja zgovarjate, pomislite čigavi ljudje so notri. Mentos, po eni strani imas prav, po drugi pa ne. Firme, ki niso sposobne preziveti sami, oziroma so preživete, naj se zaprejo in se denar namesto za vzdrzevanje preusmeri v nova delovna mesta, ki dejansko ustvarjajo dodano vrednost. Tega pa drzavne firme kot tudi politiki, žal ne.
User600393
26. 05. 2011 10.02
jurček, a nam poveš, koliko regresa ste si vi izplačali? pa trinajste plače...pa sejnine...pa udeležba v vseh tistih odborih v katerih še sedite .... pa če lepo prosim? povej prosim no!
User251591
25. 05. 2011 22.29
Ja ja, najprej jim dajo denar, potem pa po medijih jokajo, kako so proti regresu... banditi - po naslednjih voltivah vas ni več ! ! !
mentos12
25. 05. 2011 22.26
Ja saj res Slovenci imamo nadpovprečne plače,zato je potrebno ukinit regres,božičnico,malico,prevoz itd. S tem boste politiki gotovo rešili pred bankrotom Slovenijo,pa še več denarja bo vam in vašim tajkunom ostalo. Saj itak sužnjem in hlapcem kot smo Slovenci ti dodatki ne pripadajo. Dost je bilo šale.Naj se ti naši politiki resno zamislijo nad vsemi temi njihovimi neumnostimi ki jih dajejo v javnost. Če se samo malo ozremo v naši soseščini npr.Avstrji in tudi drugod,se že poleg že višje plače,dobijo delavci 13.plačo in tudi božičnico. Po marsičem se naši politiki radi zgledujejo po razviti Evropi,kar je tudi prav,po plačah se bi pa najraje po Balkanu.Saj zato pa tudi imamo take plače. S takimi neumnostmi,kot jih dajejo ti naši oblastniki,se vidi da prav provocirajo narod da se bo uprl in začel revolucijo proti taki politiki. Marsikatero tuje podjetje pri nas izplačuje višje plače in druge dodatke k plači kot pa naše firme. Nad tako politiko se Slovenci lahko resno zamislimo,v kako gnili državi živimo. V lastni državi,v 20 letih samostojnosti delamo kot sužnji in smo resnično hlapci
Jožajoža
25. 05. 2011 19.46
botjabotja25.05.2011, 19:25 še malo veš. slovenija je janševa, letališče pučnikovo. drugo leto ga boste izvolili, pa se bo parlamen res imenoval janšev parlament, slovenija pa janšanija............danes otrokom pripovedujem pravljico, kako je bilo nekoč v svobodni sloveniji vse naše, danes je pa vse njihovo.pa saj se mi smejijo. zanima jih samo droga,prevare in alko.
botjabotja
25. 05. 2011 19.25
Jožajoža, sem slišal, da je Janša lastnik slovenskega parlamenta in ustave. Ti kaj veš o tem?
Jožajoža
25. 05. 2011 19.23
janševi še vedno obvladujejo državne firme in namerno siromašijo zavedne slovence. zgled jim je krščanska cerkev. tudi njim je uspelo narod naredit reveže in šele takrat je takšen narod vodljiv. poglete si samo eno nedeljsko mašo ali birmo. na oltarju vse zlato,bogato,tisoč sveč,lučk, ogromni zlati prstani na rokah župnikov,vozni park župnikov $ $ $ $ $ $ $.........pri maši pa sami reveži,ločenci , in kako zvesto poslušajo in darujejo za bogato in oderuško "cerkev".
bb38150
25. 05. 2011 18.25
Gospod Juri,kaj se vam ne zdi ,da ste že prepozen z vašim predavanjem o regresu ? Banka si je že izplačala zelo velik regres,pa čeprav je dobila denarno pomoč od državljanov--davkoplačevalcev.Juri,kaj mislite,da bodo sedaj denar vrnili ? Pa saj ni prvi april. SRAMOTA.
User589741
25. 05. 2011 17.45
loden 25.05.2011, 17:35 1 Jurij je proti pol, k je že prepozn....:=))== *********** Lp ,-) Prej grega ne pusti ,-)))
User738822
25. 05. 2011 17.41
Pol pa svizec pride, pa čokolado zavije, pa krava je vijolična, pa bla, bla, bla. Gospod Jurić se malo heca.
User589741
25. 05. 2011 17.38
Đuro msli na prihodnje leto,pa tko povej kaj mencaš kot kakšna Mevža ,-))))
User496630
25. 05. 2011 17.35
Jurij je proti pol, k je že prepozn....:=))==
User508468
25. 05. 2011 17.07
bo treba spet en poseben davek na visoke plače... oziroma regrese v tem primeru
User416291
25. 05. 2011 17.05
kako to, da nobeden novinar ne preveri vseh dejstev, ali je že komu prišlo na misel, da bi vprašal zaposlene v NLB, kako lahko živijo. 80% zaposlenih ima minimalno plačo, nekaj strategov pa dela................., saj vemo kaj. Zato lepo prosim v bodoče, vse, ki tako na počez pametujejo (s tem mislim predvsem sprenevedave politike), preverite vse strani, pa potem s komentarji ven. V kolikor kdo želi mu lahko dokumentiramo plače zaposlenih.
User705571
25. 05. 2011 17.03
kdaj bodo poslanci začeli pri sebi zmanjševat ugodnosti in omejili denarna nadomestila. vlada bi morala prvo sebi pripravit varčevalni program pa ravno jelinko se mora oglašat kdaj bo plačal obnovo hiše SCTju
letmeseeit
25. 05. 2011 16.52
Mislim Juri a ni tvoja stranka v vladi ? Ko je še bil čas, da bi se preprečilo nakazovanje tako visokih regresov pa ste bili tiho, sedaj se pa pred ljudstvom zgražate in zahtevate...populistično. Po toči zvoniti je prepozno, a ne !
User487769
25. 05. 2011 16.40
A sedaj mi bodo,pa še Italijani solili pamet ? Ni več upanja za Slovence.