Slovensko (in evropsko) javnost v zadnjih dneh razburja razkritje nemškega časnika Spiegel, da je predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ignoriral mnenje pravne službe z datumom 14. maj 2018, v katerem je jasno zapisano, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži, in da bi morala Evropska komisija v mnenju to podpreti. A Juncker se je odločil, da se komisija ne bo izrekala o sporu o meji med Hrvaško in Slovenijo.
Juncker naj bi omenjeno mnenje popolnoma ignoriral na prošnjo hrvaškega premierja Andreja Plenkovića. Spiegel se v članku sprašuje, ali je to storil zato, da bi pomagal Plenkoviću, ki je član iste stranke kot on.
Cerar: Hrvaška je dolžna uveljaviti arbitražno razsodbo
Medtem ko razkritja ne komentirajo v Bruslju, molči pa tudi hrvaški državni vrh, so slovenski politiki do ravnanja predsednika komisije ostri.
Hrvaška je dolžna uveljaviti arbitražno razsodbo, z neupoštevanjem odločitve arbitražnega sodišča pa krši mednarodno pravo in pravo EU, je dejal zunanji minister Miro Cerar. Mnenje pravne službe v Bruslju po njegovem mnenju potrjuje glavne navedbe Slovenije in jasno pove, da arbitraža velja tudi za celo Evropsko unijo.
"Slovenija upravičeno implementira, kolikor lahko, to (arbitražno) odločbo, jo spoštuje in je pristojna, da v mejah svojih suverenosti v okviru svojih meja izvaja suverene pravice," je povedal.
Pojasnil je še, da je arbitražna razsodba zavezujoča v vsakem primeru, tudi če Slovenija ne bi vložila tožbe proti Hrvaški na Sodišču Evropske unije. S tožbo pa želi Slovenija dodatno pokazati, da Hrvaška krši pravo EU. Z uspešno tožbo bo to le še dodatni pravni pritisk na Zagreb glede uveljavitve arbitražne razsodbe.
Kritičen je bil do Hrvaške, saj s tem, ko ne spoštuje odločitve arbitražnega sodišča, krši pravo EU glede ribiškega režima, glede schengenske meje, glede nekaterih okoljskih in upravnih vidikov in glede spoštovanja načela lojalnosti do Evropske unije in njenih članic.
Da Evropska komisija ni obravnavala mnenja svoje pravne službe, bodo morali v Bruslju pojasniti, še pravi Cerar. Spominja pa, da je za dnevni red kolegija Evropske komisije odgovoren njen predsednik in da je njihova avtonomna odločitev, ali obravnavajo tovrstne dokumente in izrazijo svoje mnenje.
Slovenija se ne more neposredno vmešavati v delo Evropske komisije, a lahko vztrajno izraža svoje mnenje. "Evropska unija stoji in pade na vladavini prava," je dodal. Ocenil je še, da Slovenija sicer dobro sodeluje z Brusljem, a da je komisija na primeru arbitraže zamudila svojo priložnost, da bi varovala načela vladavine prava.
Plenković Šarca povabil v Zagreb
Premier Marjan Šarec, ki je od hrvaškega premierja danes tudi uradno prejel vabilo na obisk v Zagreb, je že v nedeljo v pogovoru za oddajo 24UR dejal, da je Evropska komisija politično telo in kot tako "ne ravna vedno v skladu s tistim, kar nalaga pravo" ter da je vseskozi govoril, da se Evropska komisija ne bi smela postaviti ne na slovensko ne na hrvaško stran, ampak na stran vladavine prava. Dodal je, da bodo vztrajali pri uveljavitvi arbitražne sodbe.
Plenković je sicer Šarcu v pismu čestital za imenovanje na mesto predsednika vlade, mu zaželel vse dobro pri opravljanju dolžnosti in zapisal, da se veseli sodelovanja v dobrobit obeh prijateljskih držav.
Kot pravi, si želi nadaljevati dialog glede odprtih vprašanj, da jih "končno pustimo za seboj", zlasti vprašanje meje, ki si ga "resnično želimo rešiti v obojestransko zadovoljstvo in v dobrososedskem duhu, kot se spodobi za zreli in prijateljski državi". Ob tem je izkoristil priložnost in Šarca povabil v Zagreb.
Pahor: Slabo sporočilo za prihodnje mejne sporazume na zahodnem Balkanu
Ostre besede je imel predvsem predsednik DZ Dejan Židan: "Zaradi političnih kupčkanj, kar lahko ogrozi temelje Evropske unije, je Juncker ravnal napačno, zato je dobro, da odhaja," je dejal in ob tem spomnil, da v Sloveniji sedanja in prejšnja vlada nista desni ter da Evropsko komisijo obvladuje desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP).
Tonin: Hrvaška nas je preprosto nadigrala
Hrvaška nas je diplomatsko in politično nadigrala. Jasno je, da je Evropska komisija sprejela politično odločitev, pa pravi predsednik Nove Slovenije Matej Tonin. Kot pravi, obžaluje, da je Juncker prezrl pravno mnenje lastne službe, toda v isti sapi dodaja, da so tisti slovenski politiki, ki zdaj to izpostavljajo, sami poteptali mnenje pravne službe državnega zbora glede statusa Levice.
Kritičen je tudi predsednik države Borut Pahor, ki ocenjuje, da Evropska komisija iz političnih razlogov ni prisluhnila stališču pravne službe, ter poudaril, da je to "slabo sporočilo za prihodnje mejne sporazume na zahodnem Balkanu".
Nemec: Pri delovanju komisije se v ospredje postavlja strankarske interese
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec pravi, da odločitev komisije, da ni upoštevala mnenja svoje pravne službe postavlja pod vprašaj njeno verodostojnost. Razkritje nakazuje, da naveza med Junckerjem in Plenkovićem dejansko presega vladavino prava in tudi njeno spoštovanje, kar je temelj Evropske unije, je dodal. Poudaril je še, da razkritje kaže tudi, da se pri delovanju komisije v ospredje postavlja strankarske interese in interese posameznih držav, ne pa celotne družine evropskih držav.
Nemec je ob tem zahteval odziv ustreznih institucij v Bruslju, tudi Evropskega parlamenta. "Smo v pomembnem obdobju, ko bomo odločali o prihodnosti Evrope in jasno je treba pokazati, kakšne Evrope si ne želimo. Želimo si Evropo, ki bo spoštovala vladavino prava, kar je njen temelj," je poudaril s pogledom na evropske volitve maja 2019.
Hrvaška: Odločitev Evropske komisije je pravilna
Hrvaški mediji so se po vikendu molka danes razpisali predvsem o slovenskih odzivih na razkritje. Jutarnji.hr povzema Pahorjeve besede in ob tem navaja tudi stališča uradnega Zagreba, da je odločitev Evropske komisije, da se ne vmešava v mejni spor med Slovenijo in Hrvaško pravilna, a da hrvaška vlada ne komentira internih dokumentov, "ki ne predstavljajo uradnih odločitev ali stališč Evropske komisije". In ponavljajo staro stališče naše južne sosede, da gre za dvostransko vprašanje.
Index.hr medtem piše, da je šef slovenskega parlamenta napadel EU zaradi stališča o arbitraži v najostrejši kritiki na račun predsednika Evropske komisije do sedaj.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.