Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji, kjer se s slovenskim vrhom in mladimi pogovarja o prihodnosti Evrope v primežu eksistencialne stiske.
Na Brdu pri Kranju ga je kot prvi sprejel premier Miro Cerar, ki je na Twitterju zapisal, da je obisk Junckerja priznanje Sloveniji kot zagovornici trdne in enotne EU, ki mora temeljiti na načelu enakopravnosti držav članic.
O uri resnice ...
"Tu stojiva dva prepričana Evropejca, Evropejca, ki se zavedata, da je za EU prišla ura resnice," je na skupni novinarski konferenci po njunih pogovorih poudaril Cerar.
Juncker je dan pred prihodom v Slovenijo v Evropskem parlamentu predstavil predloge za reformo unije v obliki bele knjige. Na podlagi tega dokumenta je pred nami "leto intenzivnih, tudi iskrenih pogovorov o tem, kako naj gremo naprej", je poudaril Cerar. "Verjamem, da bo to zares leto resnice za EU," je dodal.
Sam se zavzema za Evropo prihodnosti, je poudaril. "Ne želim si, da bi se EU in Evropa vračala nazaj v čase, ki so pripeljali do hudih posledic za vse nas, v čase, ko nismo bili dovolj povezani, ko so bili med državami konflikti. Zato menim, da moramo skupaj najti odgovore na tiste ideje, ki jih danes nekateri ponujajo kot poenostavljene populistične rešitve, ki nas razdvajajo, Evropo pa skušajo peljati nazaj v prvo polovico 20. stoletja," je dejal slovenski premier.
Še pred tem pa se mora EU po njegovem na kratek rok posvetiti učinkovitejši implementaciji oziroma izvedbi že dogovorjenega, predvsem na področjih varnosti in nezakonitih migracij. Brez tega "napredek na drugih področjih ne bo možen", je poudaril Cerar. "Na daljši rok pa si ne želimo, da bi ostali, kjer smo, temveč si želimo bolj povezane, še trdnejše unije, ki ima večje ambicije in želi iti naprej," je dodal.
Juncker, ki je priznal, da je bil v mladih letih federalist, je medtem poudaril, da mora EU zaključiti integracijo, vendar pa "nikoli ne bo država". Kot je poudaril, mora EU delovati ne proti narodom in državam članicam, ampak skupaj z njimi. "To je pomembno za male države članice. Te imajo enake pravice kot velike članice in tudi enako dostojanstvo. To dostojanstvo moramo ohraniti," je prepričan prvi mož Evropske komisije.
Polaskal je Sloveniji, da je vplivna članica unije, čeprav je majhna. "V majhnih državah članicah ljudje ne verjamejo, da ima njihova država vpliv. Rad bi sporočil Slovencem, da Slovenija ima vpliv in da je Slovenija pozitiven akter v EU," je poudaril.
Juncker je dejal, da predlogov iz bele knjige nikomur ne vsiljujejo, temveč jih dajejo v javno razpravo. Pričakuje široko razpravo o predlaganih scenarijih, pri čemer računa, da bodo v njej sodelovali tudi slovenska vlada, parlament in civilna družba.
O vprašanju terana ...
Slovenski premier in šef Evropske komisije sta govorila tudi o drugih temah, med drugim o nadzoru na notranjih mejah unije, vključenosti mladih, brexitu in vprašanju terana. Cerar je izrazil pričakovanje, da bo Evropska komisija ustavila postopek za sprejem delegiranega akta o izjemi za Hrvaško glede terana. Juncker pa mu je dejal, da se bodo po proučitvi novih dejstev, ki so jih predstavili vinarji, vrnili k vprašanju terana.
Poudaril je, da ima Bruselj namen braniti pravice Slovenije, še posebej ob "pojavu novih dejstev". Potem ko so slovenski proizvajalci terana evropskemu komisarju za kmetijstvo Philu Hoganu predstavili informacijo o ponarejeni hrvaški dokumentaciji, ki je bila za komisijo nova, je Juncker zagotovil, da bodo preverili resničnost navedb, nato pa videli, ali bodo spremenili svojo odločitev.
"Vedeti morate, da niste sami, ko gre za tako pomembno zadevo," je poudaril. Na vprašanje, ali je bila komisija zavedena, če je odločala na podlagi ponarejenih dokumentov, je Juncker dejal, da morajo v Bruslju najprej preveriti slovenske navedbe, nato pa bodo videli, ali bodo spremenil svoje mnenje.
"Stališče Slovenije je nespremenjeno. Za nas je teran slovensko vino s slovenskim geografskim poreklom in to smo zelo jasno povedali," je dejal Cerar. Prepričan je, da mora biti teran slovensko vino brez izjem, zato je tudi v pogovoru izrazili to pričakovanje. Ponovil je, da bo Slovenija storila vse za zaščito slovenskih interesov in slovenskih vinarjev.
O arbitraži ...
Glede arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško je Juncker dejal, da zagovarja spoštovanje odločitve arbitražnega sodišča, k temu pa poziva tudi vpletene strani. "Verjamem, da bodo vsi spoštovali odločitev arbitražnega sodišč," je bil odločen.
Hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier pa je njegova pričakovanja zavrnil in poudaril, da je Junckerjevo mnenje "spodkopava avtoriteto Evropske komisije", saj v pristojnosti komisije "ni reševanje dvostranskih sporov o meji".
"Hrvaški sabor je soglasno odločil, da se bo Hrvaška umaknila iz arbitraže in to je končana zadeva. To vprašanje se mora sedaj rešiti dvostransko," je povedal Stier med uradnim obiskom v Sarajevu.
Na sestanku z mladimi
Ker je Juncker menil, da je treba tudi skrbi mladih ustrezno nasloviti, si je v okviru obiska vzel čas tudi zanje. Mladi so zaskrbljeni predvsem glede zaposlitev in prekarnosti ter migracij in odprtosti Slovenije. Med drugim jih zanima tudi brexit, legalizacija konoplje, pravice LGBT in vključevanje invalidov v politiko. Junckerju in Cerarju se je pri odgovorih na ta vprašanja pridružila še evropska komisarka za promet Violeta Bulc.
Najpomembnejši cilj EU, ki so ga mladi prepoznali, je ustvarjati razmere, v katerih bi dobili zanesljiva in trajna delovna mesta. Spomnili so, da je Slovenija članica EU z najbolj razširjenimi oblikami prekarnega dela.
Cerar jim je zagotovil, da si vlada ves čas prizadeva za rešitev tega vprašanja. "Iščemo različne modele, da bi našli prostor za mlade, s konkretnimi finančnimi vložki spodbujamo mlade startupovce, izboljšujemo javno šolstvo, uvajamo sistem vajeništva in spodbujamo sistem kompetenčnih znanj," je naštel premier. V času njegovega mandata se je zaposlilo približno 50.000 mladih, je izpostavil.
"Ne morem vam obljubiti, da bo vsak med vami imel varno delovno mesto," pa je dejal Juncker. S Cerarjem sta se sicer pošalila, da sta oba v tem trenutku na nek način prekarca, kar mladim ni bilo smešno, zato so ju pozvali, da njihove skrbi jemljejo resno.
Poudarila sta, da lahko prostor mladim da le povezana in združena Evropa. Na vprašanja, ali gre pri postavljanju žice na meji in grajenju zidov za razdrobljenost, pa oba zagotavljala, da se zavzemata za enotnost.
Juncker je po sestanku z mladimi na Twitterju zapisal: "Hvala za zelo zanimiv pogovor. Prihodnost EU je v vaših rokah – še naprej skrbite za to, da bo vaš glas uslišan!" Očitno je bil dobro razpoložen, saj je z nekaterimi od njih posnel celo selfije.
Kaj sledi?
Juncker se je zvečer sestal še z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, jutri pa se bo med prvim obiskom v Sloveniji v vlogi šefa Evropske komisije sestal še s predsednikom državnega zbora Milanom Brglezom in s predsednikom republike Borutom Pahorjem.
KOMENTARJI (645)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.