Bodoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker še ni prejel okvirnih predlogov o komisarskih kandidatih iz dveh članic; pričakujejo se v kratkem, je povedala Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud. Neuradno je bilo mogoče izvedeti, da predlogov še nista poslali Belgija in Bolgarija.
To bo bodočemu predsedniku komisije po besedah tiskovne predstavnice omogočilo, da začne premislek o možnostih za sestavo komisarske ekipe, ki jo namerava uradno in javno predstaviti v začetku septembra. Do takrat imen in resorjev ne bodo komentirali.
Pri premisleku ga bo navedbah Bertaudove vodil cilj, da so v novi komisarski ekipi zelo sposobni politiki z močnim profilom, ki bodo zmožni hitro in učinkovito uresničevati politične prednostne naloge. "Dejstvo, da so nekatere vlade predlagale več morebitnih kandidatov, mu bo pri teh prizadevanjih v pomoč," je ob tem poudarila Junckerjeva tiskovna predstavnica.
Prav tako je znova izpostavila, da si Juncker prizadeva za ustrezno število zelo sposobnih žensk. V tem kontekstu "pozdravlja dejstvo, da je več članic predlagalo zelo sposobne ženske, na njegov poziv in včasih na njegovo vztrajanje", je poudarila Bertaudova. Še naprej si bo sicer prizadeval zvišati število žensk, saj je to vprašanje zanj zelo pomembno, kot je tudi izpostavil v svojih političnih smernicah, je še pojasnila.
Naslednji korak je vrh EU 30. avgusta, ko se pričakuje odločitev o visokem zunanjepolitičnem predstavniku, ki je tudi član komisije, in o predsedniku Evropskega sveta, ki mora izražati geografsko in demografsko ravnovesje. Šele po teh odločitvah bo Juncker končal oblikovanje ekipe ter tudi uradno objavil imena in razdelitev resorjev; to bo v začetku septembra, je še enkrat ponovila tiskovna predstavnica.
Znani so naslednji posamični kandidati: Avstrijec Johannes Hahn, Čehinja Vera Jourova, Estonec Andrus Ansip, Finec Jyrki Katainen, Hrvat Neven Mimica, Irec Phil Hogan, Latvijec Valdis Dombrovskis, Litovec Vytenis Andriukaitis, Maltežan Karmenu Vella, Nemec Günther Oettinger, Slovak Maroš Šefčovič, Britanec Jonathan Hill, Francoz Pierre Moscovici, Madžar Tibor Navracsis, Švedinja Cecilia Malmström, Poljak Radek Sikorski, Italijanka Federica Mogherini, Portugalec Carlos Moedas, Grk Dimitris Avramopulos in Romun Dacian Ciolos.
Slovenija predlagala tri kandidate
Slovenija je predlagala seznam s tremi kandidati: premierko v odhodu Alenko Bratušek, evropsko poslanko Tanjo Fajon in zunanjim ministrom Karlom Erjavcem. Koga bo izbral Juncker, bo uradno znano v začetku septembra.
Preden je Slovenija v Bruselj poslala seznam s tremi imeni, so v sredo tuji diplomatski viri povedali, da bi si Juncker kot komisarsko kandidatko želel Bratuškovo, ker je kot premierka oseba z močnim političnim profilom in ženska. Viri so tudi povedali, da bi Bratuškova dobila podpredsedniški položaj, ki jih je sicer več.
Nato so v četrtek viri blizu Junckerju pred odločitvijo o slovenskem seznamu pojasnili, da bo izvoljeni predsednik v primeru, da dobi iz Slovenije seznam z več imeni, med katerimi bo več žensk, pretehtal vse možnosti, upoštevajoč opcije pri razdeljevanju resorjev in druge dejavnike, pri čemer igra pomembno vlogo politični profil. Juncker Bratuškovo "zelo ceni", so še dodali. Po prejetju seznama niso želeli dajati dodatnih komentarjev.
Koliko članic je poleg Slovenije še poslalo seznam z več imeni, danes v Bruslju niso želeli razkriti, dejali so le, da gre za "več članic".
Za zdaj ni jasno, kako se je odločil Ciper, kjer je bil vseskozi favorit govorec vlade Hristos Stilianidis. Prav tako ni jasna končna odločitev Španije, kjer je favorit Miguel Arias Canete, ki je sporen, ker je pred evropskimi volitvami v Španiji sprožil škandal zaradi svojih mačističnih izjav. Pole tega ni znana odločitev Danske, kjer se kot morebitna kandidatka omenja ministrica za izobraževanje Christine Antorini. Tudi predlog Nizozemske ni znan, a verjetno je, da je predlagala več imen, med katerimi naj bi bil finančni minister in šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem.
Belgija in Bolgarija naj bi predloge posredovali v kratkem, Belgija sredi avgusta, Bolgarija prihodnji teden. V Belgiji se kot morebitna kandidata najresneje omenjata sedanji komisar Karel De Gucht in evropska poslanka desne sredine Marianne Thyssen. Bolgarija naj bi bila dogovorjena, da pošlje ime sedanje komisarke Kristaline Georgieve, a čakajo, da to stori nova vlada.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.